1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUM TARAFI 'EGEMENLİK' KELİMESİNDEN RAHATSIZ OLDU
RUM TARAFI 'EGEMENLİK' KELİMESİNDEN RAHATSIZ OLDU

RUM TARAFI 'EGEMENLİK' KELİMESİNDEN RAHATSIZ OLDU

KIBRIS TÜRK TARAFININ 14 ARALIK TARİHLİ ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR....

A+A-

“BM BU HAFTA TARAFLARA YENİ BİR ORTAK AÇIKLAMA METNİ VERSİYONU VERECEK”

“DÜZELTME, KIBRIS TÜRK TARAFININ 14 ARALIK TARİHLİ ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Kıbrıs konusunda ortak açıklama yapılması ve müzakerelerin başlaması çabasında olguların yine perde gerisinde hareket ettiği, son günlerde, ortak açıklama taslağının her iki tarafın da ilgilendiği 3-4 noktasının iyileştirilmesi için bir dizi gayrı resmî yoğunlaştırılmış müzakere yapılmakta olduğu haber verildi.

Politis haberi “Kıbrıs Sorununda Hemen Şimdi Hareketleri... Ortak Açıklama Yapılması Hedefli Yeni Perde Gerisi... BM’nin İnisiyatifiyle İfade Tarzında İyileştirmeler Öneriliyor... Bu Hafta Yeni Açıklama Taslağı Sunulması Bekleniyor... Hedef Aleksander Downer’ın Raporunun Güvenlik Konseyi’nde Değiştirilmesi” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak ortak açıklama taslağının 3-4 noktasındaki iyileştirme çabalarının, taraflardan hiçbirinin, özellikle bölgedeki gelişmeler nedeniyle uluslar arası ilginin artmasından dolayı, çıkmazın sorumluluğunu üstlenme niyetinde olmamasından kaynaklandığını yazdı, özetle şunları kaydetti:

“BM TARAFLARA YENİ BİR ORTAK AÇIKLAMA METNİ VERSİYONU VERECEK”

“Aynı bilgilere göre çok yakında BM taraflara bir ortak açıklama metni versiyonu daha verecek. Aleksander Downer’ın birkaç gün kalmış olmasına ve artık Ada’da bulunmuyor olmasına karşın BM müdahiliyetini sürdürüyor.

Temasları BM grubu üyeleri koordine ediyor ve Kıbrıs Rum tarafına, Kıbrıs Türk tarafının tavrı konusunda cesaret verici mesajlar iletiyor. Güvenilir bir diplomatik kaynağa göre ‘Bu, raporların Güvenlik Konseyi’ne sunulmasından önce olursa, çok daha iyi’ ancak Derviş Eroğlu’nun yine son anada mucizesini yapabileceğine inananlar da az değil.

Devam etmekte olan çalışmalar çerçevesinde, Kıbrıs’ın üç büyük partisi DİSİ, AKEL ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin geçen Salı günü yaptıkları temaslar da tesadüf değil.

Kıbrıs Rum tarafı gerek öz açısından gerekse teşhir olmamak için açık ve örtülü şekilde ortak açıklama mutabakatında ısrar ediyor ve artık iki seçeneği var. Ya ‘ara anlaşma’ –ki bu ifade Kıbrıs Rum tarafında kullanılıyor- niteliğinde olacak geniş ölçekli bir ortak açıklama hedefiyle bir fırsat daha verecek ya da bir açıklamaya rıza göstererek, Türkiye’deki kaygan durum nedeniyle müdahil tarafların büyük gelişmeleri 2015’e bırakmak zorunda kalana kadar halen fırsat varken müzakerelerin yeniden başlamasına fırsat verecek.

Ortak açıklamadaki en büyük anlaşmazlık,  aslında taraflardan hiçbirinin itiraz etmediği bir şeyi, ‘hiçbir toplumun veya oluşturucu devletin diğeri üzerinde tahakküm kurmaya çalışmayacağını’ güvence altına alan ifadedeki kelime oynamalarındadır.

“DÜZELTME, KIBRIS TÜRK TARAFININ 14 ARALIK TARİHLİ ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Yapılmaya çalışılan düzeltme Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık’ta, Ahmet Davutoğlu’nun Kıbrıs’ı ziyareti sırasında yaptığı ve kısa süre önce Kıbrıslı Türk müzakereci Osman Ertuğ’un da Kıbrıs sorunundaki en katı çizgiyi temsil ederek değindiği ‘taraflardan hiçbiri öteki taraf üzerinde egemenlik, yetki veya nüfuz kullanamayacak’ denilen önerisiyle ilgilidir.

Kıbrıs Rum tarafı ‘egemenlik’ kelimesinin eklenmesinden (ilk metin, sadece yetki ve nüfuzdan söz ediliyordu) rahatsız oldu.  Kıbrıslı Türk kaynaklara göre bu ek, Derviş Eroğlu’nun, aleyhine gelecek eleştirileri engelleme çabalarına hizmet ediyor ve aslında Rum tarafına 3S’i (tek egemenlik tek uluslar arası temsiliyet tek vatandaşlık) -diplomatik kaynakların bu üç ilkenin, Talat-Hristofyas döneminde de başarılanlardan çok daha net ifade edildiğinden söz edeceği ölçüde- veriyor.

Kıbrıs Rum tarafı, Türk tarafının ekine, sözde (purported) egemenlik ifadesinin yer aldığı bir metinle cevap verdi. Elbette ki bu prosedürün ilerlemesine yardımcı olmayan ve rahatsız edici bir yaklaşım olarak görüldü.

Karşılıklı rahatsız edici ifadelerden kaçınılması ve tarafların her birinin, öteki taraf aleyhine puan kazanmak yerine, sürdürülebilir bir ifadeye varılabilmesi hedefiyle hassasiyetleri ve pratik zorlukları dikkate alması Artık gayrı resmi görüşmelerde söz konusu ifadeyle ilgili başka söylemler tartışılıyor.”

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.