1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “RUM TARAFINDAKİ RET CEPHESİ ORTAMI ZEHİRLİYOR”
“RUM TARAFINDAKİ RET CEPHESİ ORTAMI ZEHİRLİYOR”

“RUM TARAFINDAKİ RET CEPHESİ ORTAMI ZEHİRLİYOR”

“Rum Tarafındaki Ret Cephesi Ortamı Zehirliyor”

A+A-

“RET CEPHESİNİN AMACI, RUM TOPLUMU HAKİMİYETİNDE ÜNİTER BİR DEVLET”

“BİRLEŞİK KIBRIS’IN İKİ KESİMLİ VE İKİ TOPLUMLU KARAKTERİ BM ZEMİNİNDE SÜRDÜRÜLEN MÜZAKERE SÜREÇLERİNİN UZUN YILLARDAN BERİDİR UZLAŞILMIŞ EN TEMEL PRENSİPLERİ ARASINDADIR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Rum tarafındaki ret cephesinin iki kesimli, iki toplumlu bir federasyona ilkesel olarak karşı olduklarını her fırsatta dile getirerek ortamı zehirlediğini kaydetti.

Burcu, ret cephesinin amacının, Rum toplumu hakimiyetinde üniter bir devlet olduğunu  ve Kıbrıslı Türk toplumuna azınlık haklarını reva gördüklerinin açık olduğunu belirtti.

Burcu, “Oysa, Birleşik Kıbrıs’ın iki kesimli ve iki toplumlu karakteri BM zemininde sürdürülen müzakere süreçlerinin uzun yıllardan beridir uzlaşılmış en temel prensipleri arasındadır. Ret cephesinin bu gerçekliği inkâra kalkışan anlayışlarıyla Kıbrıs’ta çözüm bulmak mümkün değildir” dedi.

“HRİSOSTOMOS BÖLÜNMÜŞLÜĞE HİZMET EDEN BİR DİN ADAMI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA KANITLADI”

Yazılı açıklamasında Başpiskopos Hrisostomos’un  dönüşümlü başkanlığı asla kabul etmeyeceği şeklindeki açıklamasını “talihsiz” olarak niteleyen Burcu, “Hrisosatomos açıklamasıyla bölünmüşlüğe hizmet eden bir din adamı olduğunu maalesef bir kez daha kanıtlamıştır. Kendisine anımsatmak isteriz ki Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm, 11 Şubat 2014 Ortak Açıklama Belgesi’nde çok açık bir biçimde yer aldığı gibi iki toplumun siyasal eşitliğine dayalı olacaktır. Kıbrıs Türk toplumunun siyasal eşitliğini içermeyecek hiçbir çözüm modeli bizim için kabul edilebilir değildir. Bu nedenle Sayın Hrisostomos’un öngördüğü çerçevede bir çözüm asla gerçekleşmeyecektir” dedi.

GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis’in  Güney’de gerçekleşen birçok eylemde yaptığı konuşmalarda toprak konusunda açıklamalarda bulunarak, gereksiz bir biçimde bazı yer isimlerine değindiğini de ifade den Burcu, toprak konusunun önümüzdeki yakın bir süreçte ve uzlaşılan bir biçimde ele alınacağını belirtti.

Burcu, “Bugüne kadar hiçbir biçimde yer, yüzdelik ve harita konuları taraflar arasında görüşülmemiştir. Rum tarafı henüz o aşamaya gelmeden bazı yer isimlerini öne çıkartarak avantaj sağlamayı hedefliyorsa bunda yanılmaktadır” dedi.

2004’ten bu yana 12 yıl geçtiğini,  topraklar üzerinde önemli değişiklikler yaşandığını vurgulayan Burcu, “Bu gerçekleri dikkate almayan ve ret cephesinin taleplerine göre şekillenen gereksiz açıklamalarla çözüm sürecine katkı koyulamayacağını Sayın Anastasiadis’in bir an önce kavramasını beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.