1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN DOLAYI...”
“RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN DOLAYI...”

“RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN DOLAYI...”

Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına ilişkin sürecin gelinen aşamada

A+A-

EROĞLU: “RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN DOLAYI SÜREÇ TIKANMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına ilişkin sürecin gelinen aşamada Rum tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden tıkandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “BM de Rum uzlaşmazlığından haberdardır ve BM’nin Rum tarafını sıkıştığı köşeden çıkarmak için değişik alternatif arayışları içerisinde olduklarını anlıyoruz” dedi.

Eylül ayından beri liderler görüşmesinin başlaması için ortak açıklama üzerinde çalışılmakta olduğunu kaydeden Eroğlu,  Türk tarafının başından beri  ortak açıklama konusunda BM ile uyum içinde çalışan taraf olduğunu ve BM’nin ilk getirdiği belgeyi küçük değişiklikliklerle kabul ettiğini ancak Kıbrıs rum tarafının belgeyi reddettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu basın mensuplarına yeni yıl resepsiyonu verdi.

Merit Lefkoşa Otel’deki resepisyonda konuklarını eşi Meral Eroğlu ile birlikte kabul eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yürütülen çalışmalar ile Cumhurbaşkanlığı’nın bir yıl içerisinde yaptığı  çalışmalar ve gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verdi.

“RUM TARAFI TÜM ADIMLARIN ÖNÜNE DUVAR ÇEKTİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  Rum tarafının  ortak açıklamanın çıkmasını engelleyerek atılacak diğer tüm adımların da önüne duvar çektiğini kaydetti.

Eroğlu, “Biz öneri yaptıkça Rum tarafı köşeye sıkıştı. Kıbrıs Rum tarafı bu durumdan kurtulmak için Anastasiadis’in ağzıyla çıkmaz ilan etti. Bunu ilan ederek başka yollara sapmaya çalıştılar” dedi.

Türk tarafının ilgili tüm çevrelerin de dahil olduğu bir diplomasi trafiğiyle 14 Aralık’ta son bir öneri yaptığını anımsatan Eroğlu şöyle devam etti:

“Bu belgede önerdiğimiz egemenlik anlayışı, dış dünyaya karşı bir olgu olarak, BM şartındaki üye ülkelerin egemen eşitliği çerçevesinde ele alınmaktadır.

Bu egemenliğin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halklarından kaynaklandığı, bir tarafın diğer üzerinde egemenlik, otorite ve yetki iddia edemeyeceği net şekilde ifade edilmektedir.

Ayrıca kurucu devletlerin tüm yetkilerini federal hükümetin müdahalesi olmadan kullanabilecekleri yer alırken, birleşik Kıbrıs vatandaşlığı alan kişilerin ait oldukları kurucu devletin vatandaşlığını da alacağı ifade edilmektedir.

Bu iç vatandaşlığın herhangi bir şekilde birleşik Kıbrıs vatandaşlığının yerini alamayacağı da metne yazılmıştır.


Bu önerimiz hem içte hem de dışta ilgili tüm taraflarla paylaşılmıştır ve tümünün olumlu tepkilerine sahiptir.

İlgili taraflar bu önerimizle tam teşekküllü görüşmelerin başlamasını öngördüklerini tarafımıza iletmişlerdir.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu,  bu öneriye  olumlu bir yanıt beklerken Rum lider Anastasiadis’in  yanıt yerine yeni bir kağıt göndererek, sağlanan tüm ilerlemeleri hiçe sayıp en baştaki kabul edilemez pozisyonuna döndüğünü ifade etti.

“RUM TARAFININ  POZİSYONU BM PARAMETRELERİNE AYKIRI”

Eroğlu, Rum liderin ,   Kıbrıslı Türklerin eşitliğini tamamen berhava edecek ; yeni devletin sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasa değişikliğine giderek federalize olacağını iddia eden pozisyonlarında ısrar etmekte olduğunu ifade etti.
 
Bu durumun   Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerdeki anlayışını yansıtması açısından önemli ve kaygı verici olduğunu vurgulayan Eroğlu,  Rum tarafının pozisyonunun  BM parametrelerine aykırı olduğunu söyledi.

ÇÖZÜMÜN PARAMETRELERİ

Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Kıbrıs’ta müzakere edilerek bulunabilecek bir çözümün mevcut parametrelerini şu ifadelerle açıkladı:

“Kurulacak olan devlet yeni ve bir ortaklık devleti olacaktır. Bu devlet iki egemen halkın vereceği yetkilerle kurulacaktır. Tabii ki bu ortaklık devletinin egemenliği olmasına karşı değiliz ve tabii ki dışta tek kimliği olacaktır.

Ancak, kimse bizden eşitliğimizden ve kurucu gücümüzden vazgeçmemizi beklemesin.”

DOĞAL TAKVİM MART 2014

Cumhurbaşkanı Eroğl, tüm ilgili tarafların aklında olan son tarihin belli olduğunu , müzakereler için mevcut olan ve herkes tarafından paylaşılan doğal takvimin Mart 2014 olduğunu kaydetti.

2008’de başlayan müzakere süreciyle ilgili  rakamlar veren Eroğlu,  2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Rumların eski lideri Hristofyas’la  73 , kendisinin de 76 kez biraraya geldiğini , özel temsilcilerin ise Talat döneminde 74, kendisinin döneminde de 92 görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bu kadar görüşme yapılmışken hala daha ön hazırlık veya ön şartlardan bahsetmek tüm niyeti ortaya koymaktadır” dedi.

“RUM TARAFI STATÜKODAN YANA”

Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının  mevcut statükonun devamından; Kıbrıs’ın tek tanınmış devleti olmaktan, AB’ye tam üye olmaktan memnun olduğunu, sahip olduğu gücü ve zenginliği Kıbrıs Türk tarafıyla paylaşmayı istemediğini belirtti.

Eroğlu, “Biz sonuç alıcı bir süreç istediğimizi her platformda dile getirdik ve getiriyoruz ama hala görüşmelerin başlaması ile ilgili olarak net bir şey söylememiz dahi mümkün değil.Türk tarafı olarak biz bir antlaşmaya hazırız ama Rumlar değildir Hal böyleyken Kıbrıs Türk halkının daha fazla mağdur edilmesi uygar dünyaya, Birleşmiş Milletler’e, Avrupa Birliği’ne hiç yakışmamaktadır” dedi.

“ÜLKEDEKİ SORUNLARIN KAYNAĞININ KIBRIS SORUNU OLDUĞU GÖRÜŞLERİNE KATILMIYORUM”

Ülkedeki ekonomik sorunların kaynağının çözümsüzlük olduğu yönündeki görüşlere katılmadığını ifade eden Eroğlu,  Güney Kıbrıs ve  Yunanistan’ın AB üyesi ve tanınmış olmasına karşın ekonomik zorluklarla boğuştuklarını, dünyadaki BM üyesi  bir çok ülkenin de ekonomikl sıkıntı içerisinde  olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Çözüme mecbur olan taraf biziz dedikçe,  Annan Planı’nda reddettiklerinden çok daha fazlasını almak için karşımıza gelecekler” dedi.

ANAYASAL GÖREVLER

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı olarak Kıbrıs konusunun yanı sıra Anayasal diğer görevleri, sosyal sorumlulukları da olanaklar ölçüsünde yerine getirme gayreti içinde olduklarını belirterek,  bu alanlarda Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı çalışmaları anlattı.

Eroğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatıp, yüceltmek, halkımızın refah seviyesini, yaşam kalitesini yükseltmek, Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizi en iyi noktaya doğru taşımak, çevre, kültür, sanat ve spora önem vermek,destek sağlamak temel anlayışımızdır” diye konuştu.

HÜKÜMETTEN BEKLENTİLER

2013 yılında ülkede milletvekilliği genel seçimi yapıldığını, yıl içerisinde iki hükümetin hizmet verdiğini ve şu anda üçüncü hükümetin görevde olduğunu belirterek hükümetten beklentilerini şu şekilde sıraladı:

 “Hepimizin beklentisi hükümetimizin, parlamentomuzun iyi çalışması sorunları çözmesidir.
Bu noktada sihirli kelimeler, çok çalışmak, diyalog, iyi niyetli ve yapıcı olmak, Anavatan Türkiye ile işbirliğine, karşılıklı sevgi ve saygıya gereken önemi vermektir.

Yapılması gereken çok iş vardır. Halkımız, başta işsizlik, ekonomideki tıkanıklıkların aşılarak gelir seviyesinin artması olmak üzere sorunlarına ivedi çözümler beklemektedir.

Halkımız, adalet, sağlık ve eğitim gibi temel konularda tartışmaların geride kalarak yapılması,gerekenlerin ivedi olarak yapılmasını talep etmektedir.”

SOSYAL PROJELER

Eroğlu,  Cumhurbaşkanlığı olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, çocuklara yönelik yapıcı ve sosyal politikalar belirlenmesi ve bu tespitlerin devlet politikasına dönüştürülmesi bağlamında katkı koyabilmek için “Çocuk Odaklı Toplum Projesi”nin hayata geçirildiğini kaydetti.

Eroğlu, hem mağdur hem de suça karışmış çocukları kazanmaya dönük olarak hazırlanan projenin en önemli ayaklarından olan “Çocuk İzleme Merkezi” yasa tasarısının, bu proje ekibi tarafından hazırlandığını, tasarının  şu anda Cumhuriyet Meclisi Hukuk Komitesi’nde yasal prosedür kapsamında değerlendirilmekte olduğunu kaydetti.

Eroğlu,  bu çalışmalara katkı koyan eşi Meral Eroğlu’na da teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Yasa Tasarısı’nın  hazırlanarak daha önceki Bakanlar Kurulu’na iletildiğini söyleyen Eroğlu, prosedür olarak ileriye götürülmeyen  tasarının  Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edilmek üzere Başbakanlığa yeniden gönderildiğini ifade etti.

Eroğlu, Senfoni Orkestrası’nın çalışmaları ve performans sergilemesi için Lefkoşa Vakıflar Pasajı içinde yer alan Vakıflar sineması binasının Cumhurbaşkanlığı’na tahsisin in gerçekleştirildiğini ve binada restorasyon çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

“Dünya Sanat Günü” olan 15 Nisan’da 2014 yılın da  da etkinlikler düzenleneceğini belirtem Eroğlu, Türkiye ve diğer ülkelerde çalışmalarını sürdüren Kıbrıslı Türk  sanatçıların yer alacağı bir senfoni orkestrasının ülke genelini kapsayan  konserler turnesi düzenlenmesini kararlaştırdıklarını kaydetti.

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde engelli dernek ve federasyonları ile birlikte sürdürülen istişare toplantıları sonucunda engellileri ilgilendiren, yasa, tüzük ve yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını belirterek bu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Eroğlu, yeni bir dernekler yasasının hayata geçirilmesi ihtiyacından yola çıkılarak İçişleri Bakanlığı ile bu amaç doğrultusunda bir çalışma başlatılmasına karar verildiğini, çalışmalar sonunda ortaya çıkacak taslağın halk ve sivil toplum örgütleriyle paylaşılacağını söyledi.

Cumnhurbaşkanlığı önünde görsel kirlilik yaratan boş binaların yıkım çalışmalarıyla ilgili bilgi aktaran Eroğlu, söz konus binaların yıkılarak,  alanın çevre düzenlemesiyle kente kazandırılması için proje hazırlayıp Maliye Bakanlığı’na gönderdiklerini kaydetti.

“MEDYA MENSUPLARININ SORUMLULUĞU EN AZ POLİTİKACILAR KADAR AĞIR”

Medya mensuplarının çok önemli görevler üstlendiklerini vurgulayan Eroğlu, medya mensuplarının sorumluluklarının en az politikacılar kadar ağır ve ulvi olduğunu söyledi.

Medyanın, kamuoyu oluşturulması, kamuoyu algısı ve kamuoyu yargısı bakımından belirleyici bir öneme sahip olduğunu kaydeden Eroğlu, “Medya, doğru, hızlı haber vermeli, her türlü görüş, düşünce ve eleştirinin yayınlanması suretiyle yanlışların giderilmesine, dışlanmasına, doğruların yapılmasına aracı olmalıdır.Dolayısı ile medya önemli bir güçtür ve bu güç sorumluluk duygusu ile yerine getirildikçe artar düşüncesindeyim” dedi.

İçinde bulunulan Şehitler Haftası nedeniyle şehitlere şükranlarını ileten Eroğlu, yeni yılın tüm insanlığa,millete, ülkeye, ve Türkiye’ye sağlık, mutluluk, refah, barış, huzur getirmesini, savaşların, acıların sona ermesini diledi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.