1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. RUM YÖNETİMİ’NİN MERKEZ BANKASI’NDAKİ ALTINLARI SATMA GİRİŞİMİ’NE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN TEPKİ GELDİ
RUM YÖNETİMİ’NİN MERKEZ BANKASI’NDAKİ ALTINLARI SATMA GİRİŞİMİ’NE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN TEPKİ GELDİ

RUM YÖNETİMİ’NİN MERKEZ BANKASI’NDAKİ ALTINLARI SATMA GİRİŞİMİ’NE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN TEPKİ GELDİ

Cumhurbaşkanlığı, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir ortaklık devleti olduğunu ve altın dahil, sahip olduğu tüm kaynakların devleti oluşturan iki halka ait olduğunu vurguladı.

A+A-

CUMHURBAŞKANLIĞI: “1960’TA KURULAN KIBRIS CUMHURİYETİ BİR ORTAKLIK DEVLETİYDİ VE ALTIN DAHİL SAHİP OLDUĞU TÜM KAYNAKLAR DEVLETİ OLUŞTURAN İKİ HALKA AİTTİR”

“KIBRIS TÜRK HALKI’NA DA AİT OLAN HERHANGİ BİR GELİR VEYA VARLIK, KIBRIS TÜRK TARAFININ RIZASI ALINMADAN, KIBRIS TÜRK TARAFIYLA MAHSUPLAŞMADAN TEK YANLI OLARAK SATILAMAZ, İPOTEK VERİLEMEZ, VEYA GELECEĞE YÖNELİK HERHANGİ BİR TAAHHÜT ALTINA SOKULAMAZ”

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, yaşanan ekonomik sorunları gerekçe göstererek, 1960 yılında ortaklık Cumhuriyeti kurulduğu zamandan kalan 14 ton altını satacağına yönelik yaptığı resmi açıklamalar değerlendirildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, Kıbrıs Türk Halkı’na da ait olan herhangi bir gelir veya varlığın, Kıbrıs Türk tarafının rızası alınmadan, Kıbrıs Türk tarafıyla mahsuplaşmadan tek yanlı olarak satılamayacağını, ipotek verilemeyeceğini veya geleceğe yönelik herhangi bir taahhüt altına sokulamayacağını vurguladı.

Açıklamada, böylesine bir eylemin, hidrokarbon kaynaklarında olduğu gibi, adada eşit ortaklık hakları bulunan Kıbrıs Türk halkının haklarına tecavüz teşkil edecek, olası bir uzlaşının içeriğine halel getirecek ve adanın geleceğini ipotek altına sokma sonucunu doğuracağına işaret edildi.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YİNELENDİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl 50. senesini dolduracak olan Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunabilmesine yönelik çabalarımız devam ederken, Kıbrıs Rum tarafının, olası bir uzlaşı sonucu kurulacak devletin geleceğini de bu şekilde ipotek altına koymaya çalışması, bu çabalara ters düşmekte, onları zorlaştırmaktadır.

Bu vesileyle Kıbrıs Rum tarafına yönelik olarak yaptığımız işbirliği çağrısını yinelemek istiyoruz. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizi iki tarafın da menfaatine olacak bir kazan-kazan anlayışıyla çözmeye hazırız. Bu doğrultuda Kıbrıs Rum tarafını, iki Halk arasındaki güvensizliği daha da derinleştirecek ve yeni müzakere sürecini daha başlamadan menfi yönde etkileyecek adımlardan kaçınmaya davet ederiz.”

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.