1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUMLAR İYİMSER
RUMLAR İYİMSER

RUMLAR İYİMSER

Ekonomik krizin etkileriyle mücadele eden Rumların

A+A-

Ekonomik krizin etkileriyle mücadele eden Rumların, krizden çıkışla ilgili iyimser oldukları ve memorandumla ilgili olumlu yaklaşım sergiledikleri bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, “IMR” ve Lefkoşa Üniversitesi Avrupa İlişkileri ve Uluslararası İlişkiler Merkezi’nin, 16-17 Aralık tarihlerinde, Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 600 kişinin katılımıyla, rasgele telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ankete göre, katılımcıların yüzde 27’si, Rum Hükümeti’nin ekonomiyle ilgili icraatlarını “olumlu” bulurken, yüzde 36’sı “çoğunlukla olumlu”, yüzde 24,5’i “olumsuz”, yüzde 12,5’i de “çoğunlukla olumsuz” bulduğunu belirttiğini yazdı.

Katılımcılar, Troyka’nın Güney Kıbrıs’a uyguladığı memorandumun sonuç verip vermeyeceği sorusuna ise, yüzde 21 oranında “evet”, yüzde 38 oranında “belki evet”, yüzde 24,5 oranında “hayır”, yüzde 6,5 oranında da “belki hayır” yanıtını verdi.

Güney Kıbrıs’a uygulanacak ikinci bir memorandum konusunda, katılımcıların yüzde 61’inin olumlu, yüzde 39’unun olumsuz yanıt verdiği ankette, rekabet edilebilirlik tedbiri olarak maaşlarda kesinti yapılmasına yüzde 9 “olumlu”, yüzde 13 oranında “belki olumlu”, yüzde 21 “olumsuz” yaklaşım sergilendi.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 79’u, memorandumun uygulanmasının ardından, hanelerindeki ekonomik durumun daha kötü hale geldiği görüşünü beyan ederken, yüzde 30’u aynı kaldığı görüşünü belirtti.

Katılımcılar, kendilerine yöneltilen “Bugünden bir yıl sonra ekonominin nasıl olacağı” sorusuna da, yüzde 39 oranında “daha kötü olacağı”, yüzde 42 oranında “aynı kalacağı”, yüzde 9 oranında da “daha iyi olacağı” yanıtını verdiler.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.