1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. RUMLAR KKTC’DEKİ BANKALARA YÖNELMİŞ
RUMLAR KKTC’DEKİ BANKALARA YÖNELMİŞ

RUMLAR KKTC’DEKİ BANKALARA YÖNELMİŞ

Rumlar KKTC’deki bankalara yönelmiş

A+A-

 

KKTC ekonomisinin Kıbrıs sorunundaki muammalardan biri olduğu iddia edildi. Güney Kıbrıs’ta haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi, “İşgal bölgelerinin bilinmeyen ekonomisi” başlığıyla ön sayfadan verdiği haberinde, KKTC ekonomisinin, Kıbrıs sorununu oluşturan birçok muammadan biri olduğunu ve çözüm durumunda ülkenin günlük yaşamını meşgul etmesi beklenen bir konu olduğunu iddia etti.

KKTC’nin günlük yaşamını teşkil eden bilgiler ve verilerin şimdiye kadar tam olarak ele alınıp analiz edilmediğini belirten gazete, ekonomiyle ilgili birçok şeyin de bilinmediğini savundu.

“Banka yetkilileri görüşüyor”

Edindiği verilere göre KKTC ekonomisinin, bir taraftan Türkiye’ye olan mali bağımlılığını azaltmaya, diğer taraftan mali sistemini yeni bir döneme geçirmeye çalışan yeni bir ekonomi olarak kabul edilebileceğini yazan gazete, bu dönemin Kıbrıs sorununun çözümüyle de bağlanabileceğini, hali hazırda her iki taraftan banka yetkilileri arasında ekonomide bir sonraki günle ilgili görüşmeler yapıldığını savundu.

“Kasım’da Avrupa Merkez Bankasından yetkililer KKTC’ye gidecek”

Gazete Avrupa Merkez Bankası’ndan teknokratlar heyetini olası bir çözümde Euro’ya geçişe hazırlık çerçevesinde Kasım ayında KKTC’ye gelmesinin beklendiğini de ileri sürdü.

Habere göre KKTC’de bankacılık alanındaki “yüksek bir yetkili”, gazete yaptığı açıklamada, sürecin ortada olduğunu, bazı hazırlıklar yapıldığını ve çözüm durumunda bir geçiş dönemine kesin gözle bakılması gerektiğini söyledi.

“KKTC krizden etkilenmedi”

Çözüm durumunda tek Merkez Bankası’nın olacağını ve ilgili teknik komitelerin konuyu derinlemesine görüşmek için bir araya geldiğini anlatan yetkili, bir soru karşısında KKTC ekonomisinin Güney Kıbrıs’taki krizden etkilenmediğini, aksine bazı Kıbrıslı Rumların, mevduatların tıraşlanmasının ardından hesap açmak için KKTC’de bankalara yöneldiğini belirtti.

“Türkiye’den ekonomik olarak bağlarını koparma çabası var”

Gazete “Türkiye ile Ekonomik İlişki” başlığı altında verdiği kısımda ise Avrupa Merkez Bankası tarafından denetlenmese de (KKTC’deki) yetkililerin, bankalarda daha katı denetimlerin olduğunu söylediğini aktararak, Türkiye’den ekonomik olarak bağlarını koparma çabasının var olduğunun savunulduğunu yazdı.

Bilgilere göre yurtdışından yetkililerin danışmanlık ve seminerler için KKTC’ye geldiğini yazan gazete, Türkiye’den KKTC’ye verilen borçlarda 2014 yılı verilerine kadar dalgalanma gözlemlendiğinden söz etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.