1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAĞLIK BAKANLIĞIN'DAN AÇIKLAMA
SAĞLIK BAKANLIĞIN'DAN AÇIKLAMA

SAĞLIK BAKANLIĞIN'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, bir gazetenin “Söz Sizin” sayfasında yayımlanan okuyucu mektubuna yönelik bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

“LABORATUVARIMIZA YÖNELİK YAZI KALEME ALACAK VE BAZI İDDİALARDA BULUNACAK KİŞİLER, LABORATUVARIMIZIN KAPASİTESİNİ İYİ İDRAK ETMEYE VE İYİ ARAŞTIRMA YAPMIŞ OLMAYA ÖZEN GÖSTERMELİDİR”

“LABORATUVARIMIZ TÜRKAK AKREDİTELİ”

Sağlık Bakanlığı, bir gazetenin “Söz Sizin” sayfasında yayımlanan okuyucu mektubuna yönelik bir basın açıklaması yaptı.

Yazıyı, “talihsiz bir açıklama” olarak niteleyen Sağlık Bakanlığı, Kalecik ve çevresindeki deniz sularına ait bilgi ve bulguları kamuoyuyla tekrar paylaştı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “Bafra’daki çevre felaketinin ardından, daha numuneler Devlet Laboratuvarı’na gönderilmeye başlanmadan önce, metodlar araştırılmış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır” denilerek, yapılan tüm araştırma ve çalışmaların Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi’yle istişare içerisinde yapıldığına işaret edildi.

Kullanılacak olan metodların da bu şekilde belirlenmiş olunduğunun kaydedildiği açıklamada, Fuel Oil’in sebep olduğu kirliliğin kaynağının tespiti için TS 11723 metodunun kullanıldığı ve Gaz Kromatografisi cihazı ile çalışıldığı belirtildi.

SONUÇLAR TEYİT EDİLDİ…

Bakanlık açıklamasında, “Gönderilen sulardaki PAH miktarları EPA 550 metodu kullanılarak floresence detektörlü HPLC cihazı ile çalışılmakta ve 0.001 µg/L (1 ppt) seviyelerine kadar inilebilmektedir.  Bu da, söz konusu yazıda iddia edilen konsantrasyonun, 200 kat altına inebilmek demektir” denilerek, Devlet Laboratuvarı’nın bununla da kalmayıp, florasence detektörü bağlanmış LC/MS/MS cihazında sonuçları teyit ettiği belirtildi.

LABORATUVAR, TÜRKAK AKREDİTASYONUNA SAHİP…

Devlet Laboratuvarının TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, güvenilir bir kurum olduğunun vurgulandığı bakanlık açıklamasında, “Analizlerin yapıldığı Devlet Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından akredite olmuş bir laboratuvardır. Devlet Laboratuvarımız, söz konusu yazıda adı geçen cihazların çok daha fazlasına sahiptir. Halkın yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek için, Laboratuvarımıza yönelik yazı kaleme alacak ve bazı iddialarda bulunacak kişiler, Laboratuvarımızın kapasitesini iyi idrak etmeye ve iyi araştırma yapmış olmaya özen gösterilmelidir” denildi.

EN YÜKSEK PAH DEĞERİ 0,03 MİKROGRAM/LİTRE…

Açıklamanın sonunda, bir süre önce, yapılan bir başka Sağlık Bakanlığı açıklamasına da atıfta bulunularak, “kaza bölgesinde bulunan en yüksek PAH değerinin, 0,03 Mikrogram/Litre olduğu görülebilir” denildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.