1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAĞLIK ÇALIŞTAYI 28-30 KASIM ARASINDA
SAĞLIK ÇALIŞTAYI 28-30 KASIM ARASINDA

SAĞLIK ÇALIŞTAYI 28-30 KASIM ARASINDA

Sağlık sektöründeki hizmetlerin sunumunun iyileştirilmesi genel hedefiyle, Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen Sağlık Çalıştayı, sağlık sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla 28-30 Kasım tarihleri arasında Golden Tulip Otel’de gerçekleştirilece

A+A-

ÇALIŞTAY, SAĞLIK SORUNLARINI 8 BAŞLIK ALTINDA VE 8 KOMİTE’DE ELE ALACAK

SAĞLIK BAKANI GÜLLE: “SAĞLIKTA REFORMA DOĞRU…”

“SAĞLIK ALANINDAKİ SORUNLARIN, YALNIZ VE ANCAK TÜM PAYDAŞLARIN BİR ARAYA GELEREK, ORTAK HEDEFE YÖNELİK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİLMESİ VE ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIMLAR GÖSTERMESİ İLE ÜSTESİNDEN GELİNEBİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Sağlık sektöründeki hizmetlerin sunumunun iyileştirilmesi genel hedefiyle, Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen Sağlık Çalıştayı, sağlık sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla 28-30 Kasım  tarihleri arasında Golden Tulip Otel’de gerçekleştirilecek.

Sağlık Çalıştayı saat 09.00’ta açılış töreniyle başlayacak. Çalışmalarını üç gün sürdürecek olan Çalıştay, 30 Kasım cumartesi günü tamamlanacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, çalıştay’da sağlık hizmeti verenlerle sağlık hizmeti alanların mevcut durumu revize edilerek, daha nitelikli hizmet yapısını mümkün kılacak bir düzenleme yapılabilmesine yönelik ilk adımın atılmasının planlandığı ifade edildi.

ÇALIŞTAY’DA KISA, ORTA VE UZUN VADELİ PLANLAMALAR YAPILMASI AMAÇLANIYOR…

Yazılı açıklamada, Çalıştay’ın kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmak amacıyla toplanacağının belirtilerek, görüşülecek konuların 8 ayrı başlığa ayrıldığı ve 8 ayrı komitede konularla ilgili tüm sağlık sektörü paydaşlarının katkı koymasının beklendiği ifade edildi.

Sağlık Çalıştayı’nda tartışılacak konular; Kamu Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Özel Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Genel Sağlık Sigortası ve Sağlık Sunumlarının Finansmanı, Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Acil Sağlık Hizmetleri, Hasta Hakları, İlaç Uygulamaları ve Sağlık Yönetimi şeklinde sıralandı.

KOMİTELERDE YER ALACAK KURUM, KURULUŞ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ…

Söz konusu konu başlıkları için oluşturulan komitelerde Sağlık Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği,  Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kamu-Sen, Sağlık-Sen, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Kamu-İş, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Özel Hastane İşletmecileri Birliği, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Sağlık İdarecileri Derneği, Kuzey Kıbrıs Sosyal Sigortalılar Derneği, Belediyeler Birliği, Devlet Planlama Örgütü, Çevre Koruma Dairesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi yer alacak.

SUNUM YAPACAK KURUM, KURULUŞ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ…

Çalıştaya birçok kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütü de yapacakları sunumlarla katkı sağlayacak. Sunum yapacak kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütleri; “Toplumcu Demokrasi Partisi, Tıp Laboratuarları Uzmanları Derneği, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Thalassaemia Derneği, KKTC Fizyoterapistler Derneği, Kıbrıs Türk Kalp Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Vakfı ile Diyaliz ve Böbrek Hastaları Derneği” olarak sıralandı.

ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIMLARLA SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELİNEBİLİR…

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sağlık Çalıştay ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, paydaşların bir araya gelerek ortak hedefe yönelik güçlerini birleştirmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlar göstermesiyle sorunların üstesinden gelinebileceğini belirtti.

Gülle, Çalıştay’da çözüme odaklı bir yaklaşımla, sorunların neler olduğunun tekrarlanması değil, çözüm üretilmesi hedefi konduğunu ifade ederek, bu önemli girişimi çağdaş, sürdürülebilir ve çalışan bir sağlık sisteminin oluşturulması yönünde ilk adım olarak niteledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.