1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAĞLIK SİSTEMİNİN OTOMASYONA GEÇİRİLMESİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI
SAĞLIK SİSTEMİNİN OTOMASYONA GEÇİRİLMESİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

SAĞLIK SİSTEMİNİN OTOMASYONA GEÇİRİLMESİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

Devlet hastanelerinde hizmetlerin tamamı otomasyona (dijital ortama) geçiriliyor. Beş ilçedeki hastanelerde 1.5 ay sonra devreye girecek olan sistem sayesinde, polikliniklerde randevu sistemine geçilecek; ilaç, röntgen, tahlil için tüm reçeteler bilgisaya

A+A-

SİSTEM SAYESİNDE POLİKLİNİKLERDE RANDEVU UYGULAMASI DA BAŞLAYACAK

HASİPOĞLU: “SAĞLIKTA REFORM”

KETSEK: “HASTANEDE SIRA KAVGASI KALMAYACAK”

Devlet hastanelerinde hizmetlerin tamamı otomasyona (dijital ortama) geçiriliyor.

Beş ilçedeki hastanelerde 1.5 ay sonra devreye girecek olan sistem sayesinde, polikliniklerde randevu sistemine geçilecek; ilaç, röntgen, tahlil için tüm reçeteler bilgisayar üzerinden yazılacak.

Sistemin oluşturulması ile ilgili sözleşme Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ile otomasyon sistemini kuracak olan Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri temsilcisi Uğur Kestek arasında Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen törenle imzalandı.

İmza töreninde konuşan Hasipoğlu,  “Bu sağlıkta bir reform” dedi.

Hasipoğlu, katkı ve desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.

Özellikle eczacılık alanını kayıt altına alacak bir sistemin bulunmamasının büyük kayıplara yol açabileceğini vurgulayan Hasipoğlu, “Otomasyon sistemi ile hem disiplin gelecek, hem poliklinikler daha rahat çalışacak ve randevu sistemine geçilecek. Bu vesileyle en önemlisi ilaçlarda kayıp ortadan kalkmış olacak” dedi.

Sistemin devreye girmesiyle İlaç Eczacılık deposundan ne kadar ilaç çıktığı, nerelere gittiğinin takip edilebileceğini kaydeden Hasipoğlu, sisteme tüm hastaneler ve eczanelerin dahil olacağını kaydetti.

Hasipoğlu, oluşturulacak sistemin henüz yasallaşmayan Genel Sağlık Sigortası’na da hizmet edeceğini, bunun için yeni bir sitemin oluşturulmasına gerek kalmayacağını ifade etti.

Hane sağlık bilgilerinin de sisteme dahil edileceğini kaydeden Hasipoğlu, hangi evde hangi hastanın bulunduğunu sistemden görebileceklerini kaydetti.

KESTEK

Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri adına sözleşmeyi imzalayan şirket temsilcisi Uğur Kestek de,  doktorların tüm işlemlerini otomasyon sistemi üzerinden yapacağını belirtti.

Kestek, “Kağıtsız hastane modeli dediğimiz modeli şu anda devreye almaya çalışıyoruz” dedi.

Poliklinik randevularının internet veya telefon üzerinden alınacağını kaydeden Kestek,  “Hastanede sıra kavgası kalmayacak” dedi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.