1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SAĞLIKTA GREV UYARISI!
SAĞLIKTA GREV UYARISI!

SAĞLIKTA GREV UYARISI!

SAĞLIKTA ÖRGÜTLÜ SENDİKALAR HEMŞİRELİKTE HİZMET ALIMINA KARŞI GREV UYARISINDA BULUNDU

A+A-

KÖSE: “HASİPOĞLU, MESLEĞİMİZİ NE OLDUĞU BELİRSİZ TAŞERONLARA DEVRETME KARARI ALDI”

KAPTAN: “BUGÜN BU KARARI ALMADIĞIMIZ TAKDİRDE YARIN TÜM KESİMLER ZARAR GÖRECEK”

ÖZKARDAŞ: “SAĞLIĞIN TAŞERONLAŞTIRILMASI BU ÜLKEYE YAPILAN İHANETLERİN SON HALKASIDIR”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Hemşire ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nın, hemşirelik alanında hizmet  satın almak için girişim başlattığını ileri sürerek, söz konusu karardan geri dönülmemesi durumunda acil servisler de dahil, devlete ait tüm sağlık kurumlarında greve gitme uyarısında bulundu.

Sağlıkta örgütlü, KTAMS, Hemşire ve Ebeler Sendikası ile  Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen),  Sağlık Bakanlığı önünde bugün yaptığı protesto eyleminde, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron bir firmadan  15 hemşire alacağını iddia ederek, bu duruma tepki gösterdi.

Sendikalar taşeronlaşmaya karşı olduklarını ve yasal tüm eylemleri yapacaklarını belirtti.

KÖSE

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse asalarda nasıl istihdam yapılacağının açık ve net olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, mesleğimizi ne olduğu belirsiz taşeronlara devretme kararı aldı” dedi.

Personel eksikliğinden dolayı Girne Akçiçek Hastanesi’nde iki servisin kapalı olduğuna işaret eden Köse, hemşirelik mesleğinin ancak devlet güvencesi altında istihdam edilebileceğini belirterek “Taşeronlaşma konusuna karşıyız. Her türlü yasal eylemi de yapacağız” dedi.

“Mesai bitimine kadar Sağlık Bakanı almış olduğu kararda geri dönmediği takdirde acil hizmetler de dahil tüm noktalarda grev açıklayacağız” diyen Köse, eyleme destek veren bir grup hemşirenin de söz konusu münhala başvurmama kararı aldığını da söyledi.

Köse, sendikaların grev ile ilgili kararlarını yarına kadar açıklayacaklarını söyledi.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ise, taşeron firmadan hizmet alımına karşı kararlı olduklarını söyledi.

Kaptan, Sağlık Bakanlığının sadece hemşire değil 11 doktor alınması kararı aldığını iddia etti.

Kurultay döneminde UBP Hükümeti’nin 410 istihdam yaptığını savunan Kaptan, hükümeti sağlık kurumlarına yönelik  “duyarsızlıkla” suçladı.

Kaptan, “Bu karar üçbuçuğa kadar iptal edilmediği takdirde, tüm sağlık kuruluşlarında grevlerimizi koyacağız…Bugün bu kararı almadığımız takdirde yarın tüm kesimler zarar görecek” dedi.

ÖZKARDAŞ

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı  Mehmet Özkardaş ise, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron bir firmadan 15 hemşirelik hizmet alma kararı aldığını belirtti.

Hükümetin UBP kurultayı sürecinde yüzlerce istihdam yaptığını iddia eden Özkardaş, ancak hükümetin hemşire, ebe ve doktor ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik münhalların açılması için yetki vermediğini, gerekçe olarak ise Türkiye ile yapılan işbirliği protokolünde öngörülen kadro sayısının aşılmasının gösterildiğini iddia etti.

Taşeron firmanın çalışanın maaş ve diğer haklarını ödememe durumu da olabileceğini vurgulayan Özkardaş, “Bu hükümet giderayak sağlığı taşeronlaştırmaya çalışıyor. Sağlığın taşeronlaştırılması bu ülkeye yapılan ihanetlerin son halkasıdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Özkardaş, bu sabah Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ile yaptıkları görüşmede, devlet hastanesinde hizmet vermek için münhala başvuracak hemşirelere, bir taşeron firma tarafından işe alınacağının söylenmediğini öğrendiğini kaydetti.

Özel hastanede çalışan hemşirelere işlerini bırakıp söz konusu münhallara başvurmamama çağrısında bulunduklarını ifade eden Özkardaş,  “Taşeronlaşmaya şiddetle karşıyız, bunu bakana da söyledik” dedi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.