1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "SAHİL ŞERİDİ RUM TARAFINA VERİLMESİN"
"SAHİL ŞERİDİ RUM TARAFINA VERİLMESİN"

"SAHİL ŞERİDİ RUM TARAFINA VERİLMESİN"

Lefke Sivil Toplum Örgütleri’nden bir heyet Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek,

A+A-

“BİZİM SAHİL ŞERİTSİZ YAŞAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. SAHİLSİZ EDEMEYECEĞİMİZİ VE SAHİLDEN DE ÇIKMAYACAĞIMIZI LÜTFEN ANASTASİADİS’E BİLDİRİN”

EROĞLU: “ANASTASİADİS İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOR, BİZ APLIÇ KAPISININ AÇILMASI İÇİN GEREKENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Lefke Sivil Toplum Örgütleri’nden bir heyet Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek, “sahil şeridinin Rum tarafına verilmesini istemediklerini, sahilsiz edemeyeceklerini ve sahilden çıkmayacaklarını” ifade etti. Heyet, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bunu, Rum lider Nikos Anastasiades’e iletmesini istedi.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11.00’de gerçekleştirilen ziyarette heyet adına konuşan Vehit Nekipzade, Lefke sahil şeridinin Annan Planı’nın iki alternatifinde de kısmen ya da tamamen Rum tarafına bırakıldığını kaydetti.

Nekipzade, Annan Planı’nın birinci versiyonunda, Gaziveren-Yeşilırmak arasındaki sahil şeridinin, Bağlıköy yol ayırımına kadar Kıbrıs Türk tarafında; Yedidalga ve ötesinin ise Rumlara bırakıldığını belirtti.

Nekipzade, plandaki ikinci alternatifte ise Gaziveren’den itibaren Yeşilırmak’a kadar tüm sahil şeridinin Rum tarafına, Yedidalga ve ötesinin de tamamen Rum tarafına bırakılmasının öngörüldüğünü anlattı.

“SAHİL ŞERİTSİZ YAŞAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Annan Planı’nda klasik Rum köyü olarak nitelendirilen bazı köylerin öyle olmadığını da ifade eden Nekipzade, “Sahil şeridi Rum tarafına verildiği takdirde bizim sahil şeritsiz Lefke’de Bağlıköy’de Çamlıköy’de, Doğancı’da Gaziveren’de Taşpınar’da yaşamamız mümkün değildir. Sahilsiz edemeyeceğimizi ve sahilden de çıkmayacağımızı vurgulamak için geldik ve istirhamımızdır, bunu Anastasiadis’e bildirin” diye konuştu.

Nekipzade, görüşleri ve isteklerinin yer aldığı yazıyı da Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sundu.

Nekipzade, Aplıç kapısının açılmasını istediklerini de dile getirdi.

EROĞLU: “ANNAN PLANI KABUL EDİLMEMİŞ BİR PLANDIR VE MÜZAKERE MASASINDA YENİDEN BİR ARAYA GELDİK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Annan Planı’nın kabul edilmemiş bir plan olduğunu ve müzakere masasında yeniden bir araya geldiklerini söyledi. Eroğlu Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades’in geçmişte yapılan anlaşmaları bile kabul etmeme noktasında olduğunu ifade ederek  “Dolayısıyla sadece onun isteğine göre değil, bizim de istediğimize göre bir yol haritası ortaya çıkması lazım. Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum. Ben de sizin kadar hassasım bu konuda…” diye konuştu.

Geçiş kapılarının açılmasıyla ilgili bir komite kurulduğunu ancak komitenin pek çalışmadığını belirten Eroğlu, özetle şöyle konuştu:

“ANASTASİADİS İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOR, BİZ APLIÇ İÇİN GEREKENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

“Şimdi Anastasiades geldi, bir kapıya 5 kapı istiyor. Kendi askeri uzmanlarının bilgisi de var, ona göre ister… Bazı bölgelerden askerin de geri çekilmesini istiyor. Yani işi yokuşa sürüyor. Konu henüz detaylı incelenmemiştir. Ama dediğim gibi aşırı bir istekle karşımıza çıktı. Aplıç kapısının açılmasıyla Lefke biraz rahatlayacak ama senin 22 köyün de rahatlayacak. Bu köylerin Lefkoşa bağlantısı daha kolay olacak. Biz Aplıç için gerekeni yapmaya hazırız zaten.”

Bazı noktalarda askerin geri çekilmesi istenirken, uzmanlarla beraber bir askeri stratejik plan yapılarak kendilerine gelindiğini söyleyen Eroğlu, onun için çok iyi değerlendirme yapmak gerektiğini vurguladı.

Aplıç kapısının açılmasının Kıbrıslı Türklerden çok Rumları memnun edeceğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Ama bunun bile pazarlığını yapıyor” diye konuştu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.