1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SANAYİ BÖLGESİ DENETLENİYOR
SANAYİ BÖLGESİ DENETLENİYOR

SANAYİ BÖLGESİ DENETLENİYOR

KTEZO, LTB VE SANAYİ DAİRESİ, SANAYİ BÖLGESİ’NDE ORTAK DENETİM YAPTI

A+A-

FELLAHOĞLU: “LEFKOŞA İLGİSİZ KALDI… KURALSIZLIK KURAL OLDU”

TULGA: “KURALSIZLIĞIN NELER GETİRECEĞİNİ ÖĞRENMİŞ OLMAMIZ LAZIM”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTZO), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Sanayi Dairesi bugün Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde ortak denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde işyeri sahiplerinin talepleri de dinlendi.

İşyeri kayıtlarının, binaların ve imal edilen ürünlerin yasalara uygun olup olmadığının kontrol edildiği denetimlerde, bazı ürünlere de el konuldu.

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, denetimlerden önce basına yaptığı açıklamada, hem belediyeyi, hem de kenti normalleştirmek için çalıştıklarını anlattı.

Başkent Lefkoşa’nın yıllardır ilgisiz kaldığını, kuralsızlıkların kural haline geldiğini söyleyen Fellahoğlu, kente bisiklet yolları yapmak için kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden 12 kuruluşla ortak toplantı yaptıklarını, bu denetimlerin de benzer bir ortak çalışma olduğunu dile getirdi.

“Ülkede yasalar, yönetmelikler varsa buna herkes uyacak” diyen Fellahoğlu, işyerlerinin uzun süre denetimsiz kaldığını, ciddi bir otorite boşluğu ortaya çıktığını söyledi.

Fellahoğlu, görevlendirilecek kişilerin işbirliği içerisinde yapı denetimi, sağlık denetimi ve imar denetimi yapacağı bilgisini vererek, tespit edilen sorunlarla ilgili işyerlerine uyarı ve taleplerde bulunulacağını anlattı.

İşyerlerine zaman ve tolerans sağlanacağını belirten Fellahoğlu, gereken düzenlemelerin mutlaka yaptırılacağını ekledi.

TULGA: “KURALSIZLIĞIN NELER GETİRECEĞİNİ ÖĞRENMİŞ OLMAMIZ LAZIM”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da, “Kuralsızlığın neler getireceğini öğrenmiş olmamız lazım” diyerek, denetimleri Sanayi Bölgesi’nden başlattıklarını ancak tüm kente yaymayı amaçladıklarını kaydetti.

“500 KAPASİTE... BİN 700 İŞYERİ”

Sanayi bölgesinin 450–500 işyerine yetecek kapasiteye sahip olduğunu ancak bin 700 işyerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Tulga, bunun haksız rekabete, imar yasalarının ihmaline ve karmaşaya yol açtığını ifade etti.

Tulga, bu sorunları bir anda düzeltmenin mümkün olmadığının farkında olduğunu, ancak bir yerden başlanması gerektiğini söyledi.

İşletmenin sağlıklı olmadığı yerde varlık göstermenin mümkün olmadığını kaydeden Tulga, “Bugünden başlayarak bunu yapacağız, başka çaremiz yok” şeklinde konuştu.

 

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.