1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. SATRANÇ ŞENLİKLERİ
SATRANÇ ŞENLİKLERİ

SATRANÇ ŞENLİKLERİ

SATRANÇ ŞENLİKLERİ

A+A-

EROĞLU: “SATRANÇ BEYİNİ DAHA ÇOK ÇALIŞTIRAN BİR SPOR”

Bilimsel Düşünceyi Geliştirme Derneği’nin düzenlediği 1. Grunding Satranç Şenlikleri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı.

Golden Tulip Otel’de saat 10.00’da başlayan etkinlikte; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Bilimsel Düşünceyi Geliştirme Derneği Başkanı Behçet Çelebi, KKTC Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Şentuğ, Armar Grup Temsilcisi Kaya Çetinbakış ve Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu birer konuşma yaptı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, satrancın önemine dikkat çekerek, zihinsel bir spor olan satranca ilginin her geçen gün arttığını kaydetti.

Satranca ilginin artmasının sevindirici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, her yaştan insanın oynayabileceği satranca teşvikin artması gerektiğini vurguladı.

Satrancın okullara girecek olmasının önemli olduğuna da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, satrancın beyini daha çok çalıştıran bir spor olduğunu söyledi.

Çocuklara, öğretmenlerini iyi dinlemelerini ve beyinlerini daha çok çalıştırmalarını tavsiye eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, çocukların beyinlerini daha çok çalıştırarak, KKTC’ye olumlu hizmetler vereceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu etkinliğe katılan tüm çocuklara başarılar diledi.

ÇELEBİ

Bilimsel Düşünceyi Geliştirme Derneği Başkanı Behçet Çelebi de, şenlikleri çok kısa bir sürede hazırlamaya çalıştıklarına dikkat çekerek, amaçlarının çocukları satrançla tanıştırmak olduğunu söyledi.

Çocukların usta satranççıları tanımalarının önemli olduğunu ifade eden Çelebi, bugünkü etkinlikte çocukların usta satranççılarla oynama şansı elde edeceğini kaydetti.

ŞENTUĞ

KKTC Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Şentuğ da konuşmasında, satrancın önemine dikkat çekerek, satrancın her yaştan insanı bir araya getirdiğini söyledi.

Federasyonlarının 1985 yılında kurulduğunu ifade eden Şentuğ,  satranç konusunda gelinen noktanın ümit verici olduğuna işaret etti.

Şentuğ, satrancın bu yıldan itibaren okullarda seçmeli ders olarak verilemeye başlayacağını sözlerine ekledi

ÇETİNBAKIŞ

Armar Grup Temsilcisi Kaya Çetinbakış da, şenliğin önemine dikkat çekerek, satrancın bin 500 yıl önce bir savaş stratejisi olarak kullanıldığını anımsattı.

Satrancın çocukların gelişiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu da ifade eden Çetinbakış, etkinliğe katılan tüm çocuklara başarılar diledi.

SUCUOĞLU

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Fazi Sucuoğlu da, satranca verdikleri değer ve gerçekleştirilen etkinlikten dolayı dernek yetkililerini kutladı.

Satranca küçük yaşlarda başlamanın önemine değinen Sucuoğlu, satrancın çocukların düşüncel yeteneğini, kavrama ve zekasını arttıran bir branş olduğunu vurguladı.

Sucuoğlu, satrancın eğitim sisteminin içine sokulması gerektiğini söyledi.

Konuşmalar sonrasında, etkinliğe katkı koyan Armar Grup, Golden Tulip Otel ile Birinci Medya grup temsilcilerine, diğer katkı koyanlara ve derce kazanmış bazı satranççılara plaket takdim edildi.

Konuşmaların ardından yarışmalara geçildi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.