1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SCRAPİE HASTALIĞI YİNE YAYILIYOR!
SCRAPİE HASTALIĞI YİNE YAYILIYOR!

SCRAPİE HASTALIĞI YİNE YAYILIYOR!

Hayvancıların sıkıntılarını dinleyen Serdar Denktaş, bir soruna daha dikkat çekerek hükümeti uyardı:

A+A-

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümet ile ilgili bakanlığın üretim dışında hiçbir geliri olmayan hayvan üreticilerinin sorunlarını öncelikli olarak ele alması gerektiğini belirterek, özellikle küçükbaş hayvanlarda görülen ‘Scrapie’ hastalığının insan sağlını tehdit eder boyutta olduğunu iddia etti.

Denktaş, Güneşköy’de hayvan üreticilerini ziyaret ederek, sorunları dinledi.

DP Basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk ve bazı yetkililerle birlikte Güneşköy bölgesinde hayvan üreticilerini ziyaret ederek sorunları dinlediğini bildirdi.

Açıklamada, hayvan üreticilerinin özellikle çekilen bala sıkıntısı, yüksek girdi fiyatları, düşük gelir ve ödenmeyen süt parası konularını şikayet ettiği kaydedildi.

DP Genel Başkanı Denktaş yaptığı konuşmada, hükümet ile ilgili bakanlığın üretim dışında hiçbir geliri olmayan hayvan üreticilerinin sorunlarını öncelikli olarak ele alması gerektiğini belirterek, özellikle küçükbaş hayvanlarda görülen ‘Scrapie’ hastalığının insan sağlını tehdit eder boyutta olduğunu iddia etti.

"Yerinde yaptığımız incelemede de gördük ki; üretici bütün gücü ve iyi niyeti ile hem kendi zararlarını hafifletmek hem de insan sağlığını düşünerek hareket etmek istemektedir. Ancak hükümetin ilgisizliği nedeniyle hastalığa yeni kapılmış olan hayvanları da kasaba satmak zorunda kalmaktadırlar. Bu duruma müdahale ederek hastalıkla mücadeleyi başlatmayan hükümet esas sorumlu olandır" diyen Denktaş, insan sağlığı açısından önemli olan konunun; ‘bölge hayvancısı zarar görmesin’ düşüncesinden hareket edilerek, halktan saklamalarının mümkün olmadığını savundu.

Hükümet ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı eleştiren Serdar Denktaş, hastalıklı hayvanların satışının yapılmakta olduğunu ve bu nedenle insan sağlığının tehdit altında olduğunu iddia ederek, ilgili bakanlığın süratle hastalığın önlenebilmesi için tedbir alması ve hayvan üreticilerini tazmin etmesini istedi.

Naimoğulları’ndan Amcaoğlu’na eleştiri...

Bu arada Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Türkiye’ye balya gönderilmesi konusunda yaptıkları eleştirilere Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun Meclis kürsüsünden verdiği cevabı eleştirdi.

Naimoğulları yaptığı yazılı açıklamada, Amcaoğlu’nun eleştirilere karşı “gülüp geçerim” demesini “hayvancıyla dalga geçmek” olarak değerlendirerek, “Hayvancının sorunlarına kulak tıkayarak sanki ülkede yeteri kadar balya varmış gibi üreticiyi balyasız bırakmak, girdi maliyetlerini yükseltmek ve balya fiyatlarını yüzde 300 artırmak bir bakan için beceriyse istediği kadar gülebilir” dedi.

 

Kaynak: Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.