1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİ YASA TASARISI” HAZIR
“SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİ YASA TASARISI” HAZIR

“SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİ YASA TASARISI” HAZIR

TASARI, SEBZE VE MEYVE TİCARETİNİN KALİTE, STANDART VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUN OLARAK SERBEST REKABET ORTAMINDA BELEDİYENİN DENETİM VE GÖZETİMİNDE YAPILMASINI SAĞLAMAYI AMAÇLIYOR

A+A-

Sebze ve meyve ticaretinin kalite, standart ve sağlık kurallarına uygun serbest rekabet ortamında, belediyenin denetim ve gözetiminde yapılması amacıyla “Sebze ve Meyve Toptancı Halleri Yasa Tasarısı” hazırlandı.

Tasarıyla, ülkedeki toptancı hallerinin çalışma şekillerindeki sıkıntıların ve buralara getirilen sebze ve meyvelerdeki denetimsizliğin neden olduğu karmaşıklık ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunulan tasarı, sebze ve meyve ticaretinin mümkün olduğu oranda haller aracılığıyla ve denetim altında yapılmasını; üretici ve tüketicilerle sebze ve meyve ticaretini meslek edinenlerin çıkarlarının dengeli ve eşit şekilde korunmasını; toptancı hallerinin de modern ve çağdaş bir alt yapıya kavuşturulmasını hedefliyor.

Ayrıca yurt dışından ithal edilen sebze ve meyvelerin yurt içinde kontrollü satış şekillerini de düzenleyen Sebze ve Meyve Toptancı Halleri Yasa Tasarısı, özel işletme veya kooperatif şeklinde kurulan sebze ve meyve muhafaza yerleri, soğuk hava depoları ve paketleme tesislerinin de kuruluş ve işletme şekillerini düzenliyor.

Hallerdeki satış işlemlerinin nasıl yapılacağı, üreticilerin ve mal alanların hak ve menfaatlerinin nasıl korunacağı, halin güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve yasaya uymayanlara ne gibi cezaların verileceği de tasarıda yer alıyor.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.