1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SEÇİM SONRASI FIRTINALAR KOPACAK
SEÇİM SONRASI FIRTINALAR KOPACAK

SEÇİM SONRASI FIRTINALAR KOPACAK

“Seçim sonrası belli ki fırtınalar kopacak”

A+A-

 

K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga’nın döviz artışıyla ilgili yayınladığı basın açıklaması şöyle:

TL’deki değer kaybı zaten sıkıntı içindeki ekonomiyi daha da sıkıntıya soktu. Pahalılıktan dolayı düşük olan alım gücünü bir o kadar daha düşürdü. Borçların daha da büyümesine neden oldu.

En acısı da durum bu iken, yapılacak hiçbir şey yokmuş gibi kimsenin ağzını bıçak açmaması. Doğrudur, ülke ithal bağımlısı bir ülke olduğundan dolayı yüzde 90’ı dövize endeksli olan emtianın fiyatına dövizdeki artış yansıtılıyor. Yani ürün ithali dövizle yapıldığı için olduğu gibi fiyatlara yansıyor.

Üretim yoksulu bir ülkede maalesef durum bu. İthalat, sadece makine ve hammadde ithali noktasında olsa; dolayısıyla son ürün bu ülkede bir işleme sonunda elde edilse, dövizin fiyatlara yansıma oranı diğer ülkelerde olduğu gibi yüzde 15 – 20 oranında olurdu. Ülkemizde bu oran döviz artışının % 60 – 70’i çıkıyor. Aldığınız gibi satıyorsunuz çünkü…

Bu yapının şiddetle ve hızlı bir şekilde değişmesi gerektiğinin ne kadar elzem olduğu buradan da anlaşılıyor.

Diğer bir sorun, yaşadığımız büyük krize rağmen, stopaj ve KDV’nin döviz artışının da hesaplanarak kesilmesidir. Hiç müsamaha yok. Devlet, özel banka gibi hareket ediyor. Özel banka kar, devlet bütçe derdinde.

Aynı şekilde emlak, kira ve sözleşmelerinin, Kalkınma Bankası’nın kredi işlemlerinin döviz üzerinden yapılmasının bugünden sonra neden sonlandırılmadığı artık sorgulanmalıdır.

Yoksulların canının çıktığı, alım gücünün düştüğü kimin umurunda… Küpünü dolduran dolduruyor.

Uzatmaya gerek yok. Ne mevcut mali politikalar, ne de sosyo-ekonomi politikaları ile bu ülkenin bir limana varabilmesi mümkün değil. Bu politika “bedeni altta kalanın canı çıksın politikasıdır.

Yok sayılmamız gerçekten ağrımıza gidiyor. Seçim sonrası belli ki fırtınalar kopacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.