1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SENDİKALARDAN ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA DESTEK
SENDİKALARDAN ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA DESTEK

SENDİKALARDAN ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA DESTEK

KTHY ve yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanlarına 15 sendikadan destek geldi.

A+A-

ÖZKARDAŞ: “UTANÇ TABLOSU”

ELCİL: “ORTAK EYLEME, EYLEMİ YAYGINLAŞTIRMAYA HAZIRIZ”

Çadır eyleminin yanında açlık grevi de başlatan eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ve yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanlarına 15 sendikadan destek geldi.

Eylem yerini ziyaret eden sendika temsilcileri, ortak eylem başlatmaya veya eylemi yaygınlaştırmaya hazır oldukları mesajını verdi.

KAMU-SEN

Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, eylem yerinde yaptığı konuşmada, açlık grevine atıfta bulunarak “Bu tablo utanç tablosudur” dedi.

Özkardaş,  eski KTHY çalışanlarına açlık grevi başlatacak duruma düşürülmesinden dolayı hükümeti suçladı ve kınadı.

KTÖS

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, siyasi partilerin KTHY’nin kapanması konusunda birbirlerini suçlamasına işaret ederek, “(eski KTHY çalışanları) Seçim malzemesi olarak kullanılmamalı” dedi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun sendikaların huzurunda eski KTHY çalışanlarının sorununu çözdüğü yönünde açıklama yaptığını savunan Elcil, “Hâlâ, nasıl çözdüğüyle ilgili sallanıyor, işi oyalıyor, erteliyor. Anlaşılıyor ki niyet çözme niyeti değil” diye konuştu.

Hükümeti eski KTHY çalışanlarının sorununu bir an önce çözmeye çağıran Elcil, eylemdeki eski KTHY çalışanlarla “ortak eyleme, eylemi yaygınlaştırmaya” hazır olduklarını belirtti.

ORTAK AÇIKLAMA

Eylem yerinde okunan ortak açıklamada ise, “hükümetin 1.5 yılda 100’e yakın müsteşar ve müdür atadığı, 70-80 tane daha üst düzey memurun müşavir olarak boşa çıkartıldığı, 2015 yılı bütçesinde müşavirler için 2014’e göre yüzde 27 artışla 17 milyon 806 bin TL ayrıldığı ancak eski KTHY çalışanları için her zaman ekonomik mazeret üretildiği” kaydedildi.

Hükümet ortakları için eylemin “Utanç verici kara bir leke” olduğu savunulan açıklamada, 64 eski KTHY çalışanına destek belirtildi.

Ortak açıklama, KTÖS, KTOEÖS, Kamu-Sen, Güç-Sen, Sağlık-Sen, Hür-İş, Kamu-İş, Tıp-İş, DAÜ-Bir-Sen, DAÜ-Sen, Çağ-Sen, Tel-Sen, Koop-Sen, Dev-İş ve BES tarafından yapıldı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.