1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SERDAR DENKTAŞ: “BUGÜN GERÇEK ANLAMDA BİR MİLAT”
SERDAR DENKTAŞ: “BUGÜN GERÇEK ANLAMDA BİR MİLAT”

SERDAR DENKTAŞ: “BUGÜN GERÇEK ANLAMDA BİR MİLAT”

Demokrat Parti, adını resmen Demokrat Parti Ulusal Güçler olarak değiştirdi.

A+A-

DP ARTIK “DP-UG”

SERDAR DENKTAŞ: “BUGÜN GERÇEK ANLAMDA BİR MİLAT”

“BUGÜN TARİHE KIBRISLI TÜRKLERİN GELECEĞİNE YENİ BİR YÖN VERDİĞİ KKTC VATANDAŞLARININ DEVLETLERİNİN YENİLEME KARARI ALDIĞI, YURDUNU SEVEN İNSANLARIN BİRLİKTELİĞE KOŞTUĞU ÖNEMLİ BİR GÜN OLARAK GEÇECEK”

8. OLAĞAN KURULTAY KARARINI DEĞİŞTİREN DP-UG, 28 TEMMUZ ERKEN GENEL SEÇİMİNDE ÖN SEÇİM YAPMAYACAK

Demokrat Parti, adını resmen Demokrat Parti Ulusal Güçler olarak değiştirdi.

Atatürk Spor Salonu’nda yapılan DP Olağanüstü Kurultayı’nda DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, divan başkanı Erol Aktoprak’ın anonsuyla kürsüye geldi. Serdar Denktaş’ın kurultaya gelmeden babası Rauf Denktaş’ın mezarını ziyaret edip kurultayın saygılarını ilettiğini belirten Aktoprak, Denktaş’ın vasiyetinin devleti yaşatmak olduğunu söyledi.

Serdar Denktaş sevgi gösterileri arasında geldiği kürsüde konuşmasına “sevgili gardaşlar” diye başladı ve Miraç Kandili’ni kutladı. Bugünün çok mübarek bir gün olduğunu ifade eden Serdar Denktaş, “bu sabah hükümetten kurtulmayı sağlayan, halkın ümidini yeşerten, güçlerine güç katan, ulusal davaya sahip çıkan, ülke genelinde heyecan yaratan KKTC’nin yenilenmesinde yeni yürüyüşün başlamasını sağlayan ulusalcı kardeşlerine” teşekkür etti.

DP-UG ADI ONAYLANDI

Konuşmasının bundan sonraki bölümünü DP-UG Genel Başkanı olarak yapmak istediğini söyleyen Serdar Denktaş’ın talebiyle Divan Başkanı Erol Aktoprak parti adının Demokrat Parti Ulusal Güçler olarak değişmesini onaya sundu ve delegeler bunu oybirliğiyle onayladı.

“BUGÜN BİR MİLAT”

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş konuşmasının devamında “Bugün bir milat. Bugün tarihe Kıbrıslı Türklerin geleceğine yeni bir yön verdiği KKTC vatandaşlarının devletlerinin yenileme kararı aldığı, yurdunu seven insanların birlikteliğe koştuğu önemli bir gün olarak geçecek” dedi.

Denktaş, devleti taçlandırmak için yola çıktıklarını vurgulayarak “Yolumuz demokrasi yoludur. Davamız devletimizi güçlü bir yapıya kavuşturma ve onu yüceltme davasıdır. Bu hedefle başlattığımız iktidar yürüyüşü hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Demokrasiyi bir yaşam biçimi haline getirmek için, devletin sahipsiz olmadığını göstermek için, iyi bir yönetim sağlayarak dünyaya kendilerini ispat etmek için, ezberleri bozarak, terk edilen değil yaşanılacak bir ülke yaratmak için iktidara talip olduklarını söyleyen Denktaş, bugün yenilenen bir KKTC için ilk adımı atıklarını kaydetti.

Denktaş, “Geleceği hep birlikte şekillendirerek aydınlık yarınlara hep beraber, kol kola, yürek yüreğe yürüyeceğiz” dedi.

Kıbrıs sorununda önemli bir dönemece girmek üzere olunduğuna işaret eden Serdar Denktaş, kendi ayakları üzerinde durabilen, hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik güçlü bir devlet yapısına kavuşmanın bu anlamda önemli olduğunu; bu yürüyüşün soruna adil ve kalıcı barışa ulaşmanın anahtarı olacağını belirtti.

İzledikleri yolun geleceğe güvenle bakılmasını sağlayacağını ifade eden Serdar Denktaş, “Devletine, bayrağına, vatanına, kimliğine, maneviyatına, Türk ulusunun çıkarlarına bağlı her yurtsever bu yolu bizimle beraber yürüyecek. Buna inanıyorum” diye konuştu.

Gelecekle ilgili yeni bir sayfa açtıklarını dile getiren DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kuzey Kıbrıs’ın gerçek değişime bu akşam kucak açtığını; halkın 28 Temmuz’da bu özlemini gidermek için, iradesini sandığa yansıtmak için, farklı maksatlarla ‘sandığa gitmeyin, giderseniz mühür vurmayın’ diyenlere, söylenmekten vazgeçin, sözünüz varsa işte sandık işte fırsat diyerek DP-UG’ye mühür vuracağını ve dünyaya güçlü bir ses vereceğini savundu.

Yenilenme kararının hayırlı olmasını dileyen Denktaş, kendilerini uzaktan izleyenlere de Hz. Mevlana’nın “gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözleriyle seslendi.

Denktaş, konuşmasını “dağ başını duman almış yürüyelim arkadaşlar” diye tamamladı.

GÖVDE GÖSTERİSİ

Serdar Denktaş daha sonra milletvekillerini, genel sekreteri ve ilçe başkanlarını kürsüye çağırdı ve delegeler hep beraber selamlanarak basına da poz verildi.

8. OLAĞAN KURULTAY KARARI DEĞİŞTİRİLDİ

DP Olağanüstü Kurultayı’nda sonra olarak 8. Olağan Kurultay’da alınan ve ön seçim yapılmasını düzenleyen 3 numaralı kararın, 28 Temmuz’da yapılacak erken milletvekilliği genel seçiminde uygulanmayacağı ve daha sonra yapılacak ilk milletvekilliği genel seçiminde uygulanacağı karara bağlandı.

Böylece kurultay tamamlandı.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.