GAZİMAĞUSA İLÇESİNDE 10 BELEDİYE BAŞKANLIĞININ 3’Ü CTP’NİN, 3’Ü UBP’NİN, 3’Ü BAĞIMSIZLARIN VE 1’İ DE DP-UG’NİN OLDU
KKTC’de dün yapılan yerel kuruluş organları genel seçiminde Gazimağusa ilçesinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliğini kazananlar açıklandı.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) duyurduğu resmi sonuçlara göre, Akdoğan’da Ahmet Latif (CTP), Beyarmudu’nda İlker Edip (UBP), Gazimağusa’da İsmail Arter (bağımsız), Geçitkale’de Hasan Öztaş (CTP), İnönü’de Ali Öncü (bağımsız), Paşaköy’de Habil Tülücü (UBP), Serdarlı’da Salih Bayraktar (CTP), Tatlısu’da Ahmet Hayri Orçan (DP-UG), Vadili’de Mehmet Adahan (UBP) ve Yeniboğaziçi’nde Katip Demir (bağımsız) belediye başkanı seçildi.
Gazimağusa ilçesindeki 10 belediye başkanlığından 3’erini CTP, UBP ve bağımsızlar kazanırken, seçilen başkanlardan 1’i de DP-UG saflarından seçim yarışına katılmıştı.
MECLİS ÜYELİKLERİNDE DAĞILIM
YSK açıklamasına göre, Gazimağusa ilçesindeki belediyelerde meclis üyeliğine seçilenlerin partilere göre dağılımı da şöyle:
Akdoğan Belediyesi: 4 CTP, 2 DP-UG, 2 UBP
Beyarmudu Belediyesi: 3 CTP, 1 TDP, 3 UBP, 1 DP-UG
Gazimağusa Belediyesi: 1 TDP, 7 CTP, 4 DP-UG, 4 UBP
İnönü Belediyesi: 4 UBP, 2 DP-UG, 2 CTP
Geçitkale Belediyesi: 3 UBP, 4 CTP, 1 DP-UG
Serdarlı Belediyesi 1 TDP, 3 CTP, 3 UBP, 1 DP-UG
Paşaköy Belediyesi: 2 CTP, 3 UBP, 3 DP-UG
Yeniboğaziçi Belediyesi: 4 UBP, 2 DP-UG, 3 CTP, 1 TDP
Vadili Belediyesi: 4 UBP, 2 DP-UG, 2 CTP
Tatlısu Belediyesi: 3 DP-UG, 1 CTP, 2 UBP
GAZİMAĞUSA İLÇESİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI SONUÇLARI
AKDOĞAN:
Toplam Sandık Sayısı: 7
Seçime Katılma Oranı: % 80.68
Açılan Sandık Sayısı: 7
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,488
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 1,936
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı : 74
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,562
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. Ahmet Latif (CTP) 469 %31.52
2. Adem Ademgil (UBP) 445 %29.91
3. Salih Mendeli (DPUG) 352 %23.66
4. Yusuf Çaylar (BAĞ) 169 %11.36
5. Osman Esendağlı (BAĞ) %53 3.56
BEYARMUDU
Toplam Sandık Sayısı: 14
Seçime Katılma Oranı: % 81.30
Açılan Sandık Sayısı: 14
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 2,750
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 3,546
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 133
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 2,883
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1.İlker Edip (UBP) 1,290 %46.91
2. Sadık Tuver (CTP) 865 %31.45
3. Özbir Akbaşak (BAĞ) 304 %11.05
4 . Ahmet Zort (BAĞ3) 291 %10.58
GAZİMAĞUSA
Toplam Sandık Sayısı: 85
Seçime Katılma Oranı: % 63.92
Açılan Sandık Sayısı: 85
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 13,977
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 23,151
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 822
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 14,799
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. İsmail Arter (BAĞ) 7,729 %55.30
2. Ahmet Oktay Kayalp (CTP) 5,732 %41.01
3. Mustafa Emiroğluları (TDP) 516 %3.69
GEÇİTKALE
Toplam Sandık Sayısı: 11
Seçime Katılma Oranı: % 84.02
Açılan Sandık Sayısı: 11
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,859
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 2,297
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 71
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,930
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1.Hasan Öztaş (CTP) 1,053 %56.64
2. Olsan Oran (UBP) 806 %43.36
İNÖNÜ
Toplam Sandık Sayısı: 9
Seçime Katılma Oranı: % 78.87
Açılan Sandık Sayısı: 9
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,711
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 2,314
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 114
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,825
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. Ali Öncü (BAĞ) 675 %39.45
2. Beyhan Gürgöze (BAĞ) 593 %34.66
3. Çağın Zort (BAĞ) 443 %25.89
PAŞAKÖY
Toplam Sandık Sayısı: 8
Seçime Katılma Oranı: % 85.76
Açılan Sandık Sayısı: 8
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,603
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 1,959
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 77
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,680
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. Habil Tülücü (UBP) 525 %32.75
2. 2. Hasan Nihat Topaloğlu (DPUG) 480 %29.94,
3. Mahmut Erden (CTP) 355 22.15
4. Mehmet Aktaş (BAĞ10) 219 %13.66,
5. Erol Köse (BAĞ) 24 %1.50
SERDARLI
Toplam Sandık Sayısı: 9
Seçime Katılma Oranı: % 84.66
Açılan Sandık Sayısı: 9
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,759
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 2,190
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 95
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,854
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1.Salih Bayraktar (CTP) 773 %43.95
2. Mehmet Savaş Horoz (UBP) 514 %29.22
3. Özel Pınardan (DPUG) 331 %18.82
4. Vijdan Karagözlü (BAĞ) 141 %8.02
TATLISU
Toplam Sandık Sayısı: 4
Seçime Katılma Oranı: % 83.85
Açılan Sandık Sayısı: 4
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 736
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 910
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 27
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 763
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. Ahmet Hayri Orçan (DPUG) 353 %47.96
2. Halis Üresin (UBP) 254 %34.51
3. Kadir Çelik (BAĞ12) 129 %17.53
VADİLİ
Toplam Sandık Sayısı: 7
Seçime Katılma Oranı: % 84.58
Açılan Sandık Sayısı: 7
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 1,485
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 1,842
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 73
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 1,558
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1.Mehmet Adahan (UBP) 759 %51.11
2. Hasan Kasap (CTP) 453 %30.51
3. Şahin Sapsızoğlu (DPUG) 273 %18.38
YENİBOĞAZİÇİ
Toplam Sandık Sayısı: 19
Seçime Katılma Oranı: % 78.31
Açılan Sandık Sayısı: 19
Geçerli Oy Pusulası Sayısı: 3,805
Kayıtlı Seçmen Sayısı: 5,132
Geçersiz Oy Pusulası Sayısı: 214
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 4,019
ADAYLARIN OYLARI VE YÜZDELİKLERİ
1. Katip Demir (BAĞ) 1,521 %39.97
2. Mustafa Zurnacılar (UBP) 1,118 %29.38,
3. Cemal Biren (CTP) 1,095 %28.78
4. Bekir Elmazoğlu (BAĞ) 71 %1.87
TAK