1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SEVAY: “TRAFİKTE ACİLEN BİR VİZYON OLUŞTURMALI”
SEVAY: “TRAFİKTE ACİLEN BİR VİZYON OLUŞTURMALI”

SEVAY: “TRAFİKTE ACİLEN BİR VİZYON OLUŞTURMALI”

TRAFİK HAFTASI

A+A-

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Genel Başkanı Hüseyin Sevay, trafik sorunlarının çözümüne yönelik yetkililerin acilen bir vizyon oluşturması ve halkın da bilinçlenerek, trafik sorununa sahip çıkması gerektiğini söyledi. Sevay, “Unutulmaması gerekir ki değişim ancak bilinçli ve güçlü bir sesle talep edilirse gerçekleşecektir” dedi.

Sevay, Trafik Haftası nedeniyle yayınladığı açıklamada, trafikle ilgili sorunlarda farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi. Trafik kazası sayısında, yıllar içerisinde bir azalma sağlanamadığını işaret eden Sevay, “Bu gerçeğe rağmen yetkililer trafikte yaşanan sorunlarda ciddi iyileşmeler
olduğunu iddia etmektedir. Yani görünen köye bilinçsiz ve hatalı kılavuzluk edilmektedir” dedi.

Trafikle ilgili sorunların yıl içerisinde sadece bir hafta gündemde tutulmasının yeterli olmadığına vurgu yapan Sevay, trafiği tartışmanın, farkındalığı artırmanın ve çözüm arayışlarının 365 gün sürekli gündemde tutulması gerektiğini kaydetti.

Hüseyin Sevay, ülkenin içinde bulunduğu vahim trafik tablosunda bireylerin üzerine düşeni yeterince yapmadığına işaret ederek, “Hak ettiğimiz trafik hizmetlerini devletimizden almadığımız da aşikardır. Bu gerçekleri kabullenerek bize hizmet verecek çağdaş bir trafik sisteminin kurulmasına hep birlikte ön ayak olmalıyız” dedi.

Sevay, şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bu sistemin sağlıklı ve etkin bir biçimde kurulması ancak ve ancak trafik hususunda gereken çağdaş eğitim, denetim, ve mühendislik üçlüsüne dayandırılan bilimsel bir altyapı ile mümkün olacaktır. Her konuda olduğu gibi trafikte de yönetimler
tarafından öğrenilmiş çaresizliğe itilmiş halkımız, sadece şikayet etmekle yetinmeye ve bu çaresizliğin doğurduğu umutsuzluğun arkasına saklanarak trafikte yaşanacak yeni acıları kabullenmeye ve sorunlara göz yummaya zorlanmaktadır.

TRAKAYAD olarak amacımız trafikte yaşanan sorunlara ‘Artık yeter!’ demek ve bu sorunlara sahip çıkarak köklü bir değişimin gerekliliğini ortaya koymaktır.”

Her geçen gün trafikte yaşanan yeni bir kaza haberiyle birilerinin büyük acılar ve mağduriyetler yaşadığını ve toplumun her bir bireyinin de değişik şiddette travmaya uğradığını kaydeden Sevay, “Bu ülkede hiç bir şey olmaz yaklaşımıyla çaresizliğimizin daha da katmerleşmesine izin vermek yerine, bireyler olarak sorumluluklarımızın farkına varıp bizi her an bekleyen büyük trafik tehlikesini yok etmeye yönelik savaşım içinde olmamız ve kısa sürede olumlu fark yaratacak düşünsel ve fiili eylemlere bir an önce girişmemiz gerekmektedir” dedi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.