1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ŞEYH'İN CENAZESİ BUGÜN!
ŞEYH'İN CENAZESİ BUGÜN!

ŞEYH'İN CENAZESİ BUGÜN!

Hayatını kaybeden Şeyh Nazım Kıbrısi bugün saat

A+A-

ŞEYH NAZIM BUGÜN LEFKOŞA SELİMİYE CAMİİ’NDE KILINACAK İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA LEFKE’DE DERGAHINDA TOPRAĞA VERİLİYOR

ŞEYH NAZIM’IN ÖZGEÇMİŞİ... 2011’DE YERİNE OĞLU MEHMET ADİL EFENDİ’NİN GEÇECEĞİNİ İLAN ETMİŞTİ

Hayatını bugün öğle saatlerinde kaybeden dünyaca tanınan ve birçok ülkede müridi bulunan Kıbrıslı Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi (Mehmet Nazım Adil) bugün Lefkoşa Selimiye Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Lefke’deki dergahında toprağa verilecek.

TAK muhabirinin ailesine yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, 17 Nisan’dan beri tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde bugün 13.30’da yaşamını kaybeden 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrısi’nin naaşı, Selimiye Camii’nde saat 16.32’deki ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Lefke’deki dergahına götürülecek.

HASTANEYE ZİYARETÇİ AKINI

Şeyh Nazım’ın hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından müritleri ve yakınları YDÜ Hastanesi’ne akın etti.

Hastaneye gidenler arasında Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu da bulunuyor. Ziyaretçiler açılan taziye defterini de imzalıyor.

seyh1.jpg

ŞEYH NAZIM KİMDİR?

Mutasavvıf ve Nakşibendi Şeyhi Şeyh Muhammed Nâzım Âdil Kıbrısî, Larnaka’da 21 Nisan 1922’de doğdu.

Lefke'de yaşayan ve dünyanın pek çok ülkesinden müritleri bulunan Şeyh Nazım’ın soyu, anne tarafından Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanır. 1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesi’nde okudu. İstanbul'da bulunduğu dönem içerisinde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir müddet kendini yetiştirdikten sonra şeyhinin izni ve işareti ile Şam'a gidip Şeyh Abdullah Dağıstani'ye bağlandı ve onun mânevi terbiyesine girdi.

seyh2.jpg

2011’DE OĞLUNUN YERİNE GEÇECEĞİNİ İLAN ETTİ

Şeyh Abdullah Dağıstani'nin emri ile insanlara tasavvuf terbiyesini vermeye başladı. 1973'te Şeyh'inin vefatı ile onun yerine geçti. 2011'de oğlu Mehmet Adil Efendi'nin, kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğini ilan etti.

1941'de Hacı Emine Hanım ile olan evliliğinden dört çocuğu bulunan Şeyh Nazım, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil biliyordu.

Ezanın Arapça lafzı ile okunmasının yasak olduğu dönemde Kıbrıs'a geri geldiği ilk gün şerefeye çıkıp ezanı Arapça lafzı ile okuduğu için bir hafta hapis yattı.

Serbest bırakılınca Lefkoşa'nın en büyük camii Selimiye'nin şerefesine çıkıp tekrar Arapça lafız ile ezan okudu ve bunun üzerine kendisine dava açıldı.

Davayı beklerken Lefkoşa'nın köylerini gezip Arapça lafız ile ezan okumaya devam etti. Hakkında 114 dava aynı zaman diliminde açıldı ve 100 yılı aşan süre mahkumiyeti gündeme geldi. Davaların okunma gününe yakın, Adnan Menderes döneminde, TBMM'nin ezanın Arapça lafız ile okunmasını serbest bırakması üzere hakkındaki davalar düştü.

1399471987.jpg

Şeyh Nazım’ın naaşı cenaze aracı ile saat 16:00 da Selimiye Camii’ne getirildi.

Şeyh Nazım, Selimiye Camii'nde İkindi Namazı'nın ardından kılınan Cenaze Namazı sonrasında toprağa verilmek üzere Lefke’deki dergahına götürülüyor.

resize.php-001.jpg

Selimiye’deki Cenaze Namazı'na Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda müridi ile vatandaşlar katılıyor. Cenaze Namazı'nı Selimiye Camii emekli müezzini Ahmet Gürses kıldırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.