• BIST 79.433
 • Altın 125,834
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • Lefkoşa 24 °C
 • Girne 24 °C
 • Mağusa 23 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • İskele 20 °C

SİBER: “KAMU ARAZİLERİ GELİŞİ GÜZEL KİRALANIYOR”

SİBER: “KAMU ARAZİLERİ GELİŞİ GÜZEL KİRALANIYOR”
Bakanlar Kurulu bugün saat 12.30’da toplandı. Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde kamu arazilerinin kiralanması konusundaki tespitleriyle ilgili bilgi verdi.

BAŞBAKAN SİBER: “KAMU ARAZİLERİ GELİŞİ GÜZEL KİRALANIYOR”

Bakanlar Kurulu bugün saat 12.30’da toplandı. Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde kamu arazilerinin kiralanması konusundaki tespitleriyle ilgili bilgi verdi.

Kamu arazilerinin kiralanması konusunda net, sağlam ve dayanaklı bir tüzük maddesi olmadığını söyleyen Siber, “Tüzük maddesi olmadığından gelişigüzel kiralanıyor diyebiliriz” dedi.

Siber, Bakanlar Kurulu’nun emekli sigortalı yaşlı ve kronik hastaların ilaçları, gıda güvenliği, müzeler, iş güvenliği, fahri konsolosluklar, eşdeğer mallar konularında görüşme yapacağını kaydetti.

SİBER: “BAŞSAVCILIĞA SUÇ DUYUSUNDA BULUNDUK”

Lefkoşa, 10 Temmuz 13 (T.A.K.): Başbakan Sibel Siber, Kermiya’daki şehit çocuğu arsaları ile Köprü köyünde dağıtılan kırsal kesim arsalarının Vakıflar İdaresi’nin bilgisi dışında vakıf malı olmaktan çıkarıldığını söyledi.

Siber, konuyla ilgili Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Başbakan Sibel Siber, kamu arazilerinin kiralanması konusunda, net, sağlam, dayanaklı bir tüzük maddesi olmadığını, bu arazilerin gelişigüzel kiralandığını belirtti. Bakanlar Kurulu toplantısına girişte açıklamalar yapan Siber, kamu arazilerinin adil, şeffaf ve ihale usulüyle kiralanması gerektiğini kaydetti.

“AÇIK VE ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YAPILMALI”

Arazilerin nasıl kiralandığına ilişkin örnekler de veren Siber, bir şahsın değerli bir arazi görüp, almak istediğini, bu amaçla birkaç gün içinde turizm şirketi kurduğunu, sonra araziyi talep ettiğini ilgili bakanlığın da bu şahıs adına Bakanlar Kurulu’na önerge sunduğunu anlattı. Siber, önergede söz konusu araziyi İTEM yasasından ya da hali arazi olmaktan çıkararak, kiralanmasının talep edildiğini, önergede şirket veya şahsın da isminin bulunduğunu, bunun da yasadışı olduğunu kaydetti.

Siber, bir bakanlığın kamu yararına ya da turizm amaçlı bir arazinin kullanım amaçlı çıkarabileceğini ancak arazi için açık ve şeffaf ilan verilmesi gerektiğini belirtti. Bunun gerçek yatırımcılara duyurulması gerektiğini ifade eden Siber, bu şekilde duyuru yapılmadan, değerli bir arazinin varlığının nasıl öğrenildiğinin ve talep edildiğinin soru işareti yarattığını kaydetti.

“REZERV SÜRESİ GEÇEN ARAZİLER DENETLENMİYOR”

Hükümete geldikleri günden itibaren inceledikleri birçok olayın soru işaretlerini daha da artırdığını söyleyen Siber, Turizm Planlama Dairesi’nin gönderdiği yazıyı okudu. Siber, rezerv süreleri geçen ancak takip edilen araziler olduğunu, bunların denetlenmediğini kaydetti.

Siber, “Turizmden sorumlu bakanlık Bafra Turizm yatırım bölgesindeki özel bir yasa ile turizm amaçlı yatırıma açılmış arazilerde ihalesiz rezervlerin yapılmasında Orman Dairesi’ne yazılı önerilerde bulunmuş ve bu bölgedeki araziler bu önerilen kişi ve şirketlere Orman Dairesi’nce rezerv edilmiştir” dedi.

Kamu mallarının bu şekilde pervasız kullanılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Siber, Maliye Bakanlığı’nın hazine kaynaklı arazileri ihalesiz, Bakanlar Kurulu’ndan karar üretilmesi koşuluyla rezervler veya kiralamalar yapıldığını kaydetti.

Turizm amaçlı dağıtılan arazilerde, yatak sayısının KKTC’nin ihtiyaç duyduğu yatak sayısına ulaştığını öğrendiklerini söyleyen Siber, ancak projelerin çoğunluğunun gerçekleştirilmediğini ifade etti.

Bazı arazilerin müsteşarların yazdığı olumsuz yazılara, olumsuz ÇED raporlarına rağmen Bakanlar Kurulu’nun toplumun yararına olmayan kararlar ürettiğini söyleyen Siber, “Bu araziler bizimdir halkımızındır. Bunların gerçek yatırımcılara açık ve şeffaf bir biçimde verilmesi gerekiyor” dedi.

Verilip yıllarca takip edilmemiş kiralamaları tek tek gözden geçirdiklerini belirten Siber, bunu halk için yapacaklarını ifade etti.

Bundan sonra hiçbir Bakanlar Kurulu toplantısında yasadışı işlemler yapılmaması, kararlar alınmamasını istediklerini söyleyen Siber, bunun için de yargının devrede olması gerektiğini kaydetti.

Yargının devrede olmasının, halkta yapanın yanında kalacağı düşüncesinin giderilmesine katkı koyacağını söyleyen Siber, Meclis açıldığında tüm siyasilerin, bakanların ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

VAKIFLAR İDARESİ

Başbakanlığa bağlı kurumlarla ilgili Bakanlar Kurulu kararlarını gözden geçirdiğini söyleyen Siber, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü ile görüştüğünü, müdürün bilgisi dahilinde olmayan bir kararı tespit ettiklerini kaydetti.

Bakanlar Kurulu kararıyla vakıf arazisinin, vakıf arazisi olmaktan çıkarıldığını söyleyen Siber, Bakanlar Kurulu’nun böyle bir yetkisi olmadığını, kamu yararına olması halinde Meclis kararıyla takas yapılabileceğini ifade etti. Vakıflar İdaresi’nin bu karardan haberdar olmadığını söyleyen Siber, Vakıflar İdaresi’nin kararın gayri yasal olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan bir yazıyı hükümete gönderdiğini belirtti.

Siber, söz konusu arsaların, Kermiya’daki Şehit Çocuğu arsaları ile Köprü köyünde dağıtılan kırsal kesim arsaları olduğunu açıkladı.

Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirten Siber, bir daha bu tür olayların yaşanmamasını istediklerini söyledi.

Siber, “Yasadışı işler yapmadığını söyleyenler hükümete, yasa dışı işler yaptığını yine bir kurumumuzun yönetim kurulu söylüyor” dedi.

Hataların üzerine gidilmesi ve yargının hesap sorması gerektiğini belirten Siber, bu yapılmadığı takdirde toplumdaki mutsuzluk ve umutsuzluğun devam edeceğini kaydetti.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ KAMPANYASI

Siber, çevre temizliği kampanyasının aidiyet duygusunu güçlendirme fonksiyonu olduğunu ifade etti. Sahillerin temizlenmesi projesinin devam edeceğini söyleyen Siber, Ayfilon sahili ile devam edeceklerini kaydetti.

“EMEKLİLERE YÖNELİK ÇALIŞMA”

Emekli, sigortalı, yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerin, sıklıkla reçete yazdırma durumunda kaldıklarını, Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir çalışma yaparak bu kişilerin iki ayda bir hastaneye gelmelerinin sağlanacağını söyledi.

“GIDA GÜVENLİĞİ”

Hükümetlerinin yasa geçiremediğini belirten Siber, Çağdaş Gıda Güvenliği Yasası’nın gelecek hükümet tarafından en kısa sürede geçirilmesinin sağlanması için Gıda Güvenliği Kurulu oluşturulduğunu, bunun bugün Bakanlar Kurulu’nda onaylanacağını ifade etti.

Müze yeri temini için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Siber, İş Güvenliği Yasası Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirilmesi ve anız yakılması konusunu da görüşeceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı’nın fahri konsolosluklar üzerinde çalıştığını söyleyen Siber, eşdeğercilerle ilgili de tüzük çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ŞEYTANIN AKLINA GELMEZ25 Ekim 2015 Pazar 13:00
 • LEFKOŞA - GİRNE ANAYOLUNDA MOTOR KAZASI!31 Ağustos 2015 Pazartesi 09:44
 • TRAFİK SUÇLARI PATLADI!08 Ağustos 2015 Cumartesi 10:34
 • KARTAL'DA Q7 FARKI29 Temmuz 2015 Çarşamba 22:28
 • BABALAR GÜNÜ’NDE BABALARINI GÖMDÜLER22 Haziran 2015 Pazartesi 08:22
 • CİNDY’İ GÖRÜNCE TUVALETE KAÇTI05 Haziran 2015 Cuma 09:15
 • O SINAVIN SONUÇLARI AÇIKLANDI24 Mayıs 2015 Pazar 10:16
 • BESLE “YAVRU”YU, OYSUN GÖZÜNÜ!..28 Nisan 2015 Salı 09:03
 • Cani Hemşire10 Nisan 2015 Cuma 08:41
 • 150 kişiyi ölüme götüren an30 Mart 2015 Pazartesi 08:56
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs 724 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 392 444 37 78 | Faks : 392 227 51 35 | Haber Scripti: CM Bilişim