1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SİBER: “ÖZGÜR BİR BASIN, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERLE VÜCUT BULABİLİR”
SİBER: “ÖZGÜR BİR BASIN, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERLE VÜCUT BULABİLİR”

SİBER: “ÖZGÜR BİR BASIN, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERLE VÜCUT BULABİLİR”

SİBER: “ÖZGÜR BİR BASIN, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERLE VÜCUT BULABİLİR”

A+A-

SİBER: “ÖZGÜR BİR BASIN, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERLE VÜCUT BULABİLİR”

“ÜLKEDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SADECE KİŞİLERİN ÖZGÜR OLMASIYLA DEĞİL, DÜŞÜNCELERİNİN DE ÖZGÜR VE BASIN ETİK KURALLARININ ÖZÜMSENMESİYLE BİR ANLAM KAZANIR”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, özgür bir basınının, özgür düşüncelerle vücut bulacağını ifade etti. Siner, ülkede basın özgürlüğünün sadece kişilerin özgür olmasıyla değil, düşüncelerinin de özgür ve basın etik kurallarının özümsenmesiyle bir anlam kazanacağını söyledi.

Siber, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin halka doğru bir şekilde yansıtılması ve sorunların çözülmesinde basına önemli rol düştüğüne dikkat çeken Siber, “Basın farklı görüşlerin seslendirilmesine olanak sağlayarak, toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirmelidir” dedi.

Siber, hiçbir tesir altında kalmayan özgür bir basının; insan haklarının önemli güvencelerinden olup, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biri olduğuna işaret etti.

Sibel Siber, basının özgür ve tarafsızlığının, bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygularını ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, böylelikle demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunacağını ifade etti.

Siber, şöyle devam etti:

“Hukuka, meslek ahlak ve ilkelerine uygun olarak tarafsız bir biçimde kullanılmasını gerekliliğine inandığım basın özgürlüğünün, sonsuza kadar sürmesi dileğiyle; ülkemizde gerçek anlamda manipülasyondan ve spekülasyondan uzak büyük bir özveriyle etik değerleri özümseyerek görevlerini sürdüren tüm basın mensuplarımızın, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü kutluyorum.”

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.