• BIST 78.333
 • Altın 126,968
 • Dolar 3,1161
 • Euro 3,4034
 • Lefkoşa 29 °C
 • Girne 29 °C
 • Mağusa 28 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • İskele 29 °C

SINAV SORULARI DIŞARIYA MI SIZDIRILDI?

SINAV SORULARI DIŞARIYA MI SIZDIRILDI?
Sınav soruları dışarıya mı sızdırıldı?

Kolej sınavı sorularının dışarıya sızdırıldığı iddiaları yine gündemde. Bir grup velinin, konuyu Eğitim Bakanı’nın bilgisine getirdiği iddia edildi. KTÖS ise kolej sınavı sorularının dışarıya verilmesinin mümkün olduğunu düşünüyor
 
Ergül ERNUR

Her kolej sınavı döneminde ortaya atılan “sorular dışarıya veriliyor” iddiası yine gündemde. Bugüne kadar böyle bir iddia ispatlanamadı ancak sürecin nasıl kontrol altında tutulduğu da bilinmiyor.

Kolej sınavının ikinci basamağı için hazırlanan sorular, dışarıya sızdırıldı. Bir grup veli ise, bu iddia üzerine Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın kapısını çaldı. Velilere, konunun araştırılacağı söylendi ancak bugüne kadar hiçbir cevap verilmediği öne sürüldü.

Konuyla ilgili iddiaları sormak için aradığımız Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın, müsteşarı ve Talim Terbiye Dairesi Müdürüyle birlikte Antalya’ya gittiği, adaya bugün döneceği öğrenildi.

Konu hakkında bilgi almak için bakanlıktan ulaşmaya çalıştığımız yetkililerle ise “iş yoğunluğu” yaşadıkları gerekçesiyle görüşmemiz mümkün olmadı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, kolej sınavı sorularının dışarıya sızdırıldığıyla ilgili birçok kez kendilerine de şikayet gittiğini söyledi.

Kolej sınavı sorularını kimlerin hazırladığını bilmediğini ifade eden Elcil, bu konuda bakanlığın da açıklaması olmadığını belirtti.

Elcil, bazı dershane ve öğretmenlerden alınan soruların harmanlanarak sınavın hazırlandığını iddia etti. Elcil, kolej sınavı sorularının dışarıya verilmesinin mümkün olduğunu ifade ederek, geçmişte Kamu Hizmeti Komisyonu başkanının böyle bir şey yaptığını örnek gösterdi.

Elcil’in kolej sınavlarına yönelik çok önemli bir tespiti daha var.

Ailelerin sadece bu sınava hazırlık için özel ders ve dershanelere 60 bin TL para harcadığından söz eden Elcil, koleje, sınavla öğrenci alınması şeklindeki sisteme tamamen karşı.

Şener Elcil, bu durumun çocuklara baskı yarattığını, bencilleştirdiğini, çocukluklarını yaşama şansını ellerinden aldığını düşünüyor.

Psikolog Ayla Kahraman da, sınav kaygısının, öğrenilmiş bilginin sınav esnasında yansıtılmasını engelleyen kaygı durumu olduğunu belirtti. Kahraman, başarı odaklı bir evde, belirlenen uygun tipe uymaya çalışan çocuğa, bu yükün ağır gelebileceğini vurguladı.

Elcil: Çocuklar psikolojik baskı altında

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, kolejlere sınavla öğrenci alınmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, öğrencinin gelişimi takip edilerek kolejlere yönlendirilebileceğini (dosya yöntemi) ifade etti.

Elcil, kolejlerin ÖSS’ye değil, 3. ülkelere öğrenci hazırlaması gerektiğinin altını çizdi.

Mevcut sistemde sınava okulda hazırlanmanın mümkün olmadığını ifade eden Elcil, kolej sınavına yönelik test çözme gerektiğini söyledi. Elcil, bu sürecin çocuğa bir getirisi olmadığını belirterek çocuğun hayatından zaman çaldığını, psikolojik baskı altına aldığını, oyun oynayamadığını söyledi.

Bir sınav için 60 bin TL

Kolejlere hazırlık için her bir ailenin dershane veya özel derslere ortalama 60 bin TL ödediğini söyleyen Elcil, bunun büyük bir maddi külfet olduğunun altını çizdi.

Elcil, kolej sınavı sorularını kimin hazırladığının bilinmediğini ifade ederek, dershane veya bazı öğretmenlerden alınan soruların harmanlanmasıyla soru kitapçığının hazırlandığı iddia etti.

“Bakanlığa güvenmiyorum”

Koleje giriş sınav sorularının dışarıya verildiği iddiasıyla ilgili her yıl söylentiler olduğunu ifade eden Elcil, yaklaşık altı- yedi yıl önce Eğitim Bakanlığı’ndaki daire müdürlerinin çocuklarının sınavda birinci ve ikinci gelmesinin şüphe çektiğini ancak durum kanıtlanamadığı için hiçbir şey yapılamadığını söyledi.

 “Çocuklara ezgi çektirmek doğru değil”

“Sınavın varlığı adaletsizliktir. Aileler seslerini yükseltmeli. Birileri para kazanacak, ihya olacak diye çocuklara ezgi çektirmek doğru değil” diyen Şener Elcil, her yıl binlerce çocuğun bu baskı altında ezildiğini belirtti.

Elcil, kolej için alternatif çözümler olduğuna işaret ederek öğrencinin gelişimi takip edilerek kolejlere yönlendirilebileceğini (dosya yöntemi) ifade etti.

Kolejlerin IGCS, A Level, IGC’ye yönelik olması gerektiğini belirten Elcil, Türkiye’deki okullara öğrenci hazırlamaması gerektiğini söyledi.

Kahraman: Başarı daha önemli olursa çocuk kimlik kaybı yaşar

Psikolog Ayla Kahraman ise kolej sınavları gibi imtihanların çocukları baskı altına aldığını vurguladı.

Kahraman, “Çocuklar için de başarmak önemli ama başarı, çocuğun gözünde kendisinden daha değerli olursa, kimlik kaybı yaşanır. Çocukları başarılı olmaya hazırlamalıyız ama kendileri için başarmalarını sağlamalıyız. Hiçbir başarı kendi var oluşundan daha değerli değildir” dedi.

Kahraman, sınav kaygısının, öğrenilmiş bilginin, sınav esnasında yansıtılmasını engelleyen kaygı durumu olduğunu belirtti.

Öğrencinin, heyecanından dolayı sınav sürecinde bile bile unutacağına, yapamayacağına inanır ve sınavın sonucunda başarısız olabileceği endişesini taşıdığını anlatan Kahraman, çocuğun bu durumda başkalarına karşı rezil olacağı, aslında yeterince hazırlanmamış olduğunun, ailesine, okuluna layık olmadığı gibi benlik değerini düşüren inançlar taşımaya başladığını belirtti.

Kahraman, iştahsızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, mide bulantısı, aşırı terleme, baş ve karın ağrıları gibi bedensel tepkilerin, hem sınava hazırlık sürecine, hem de sınav esnasına eşlik ederek durumun güçlüğünü artırdığını ifade etti. Bu durumdaki öğrencilerin sınavda dikkatlerini toplamalarının oldukça güç olduğuna işaret eden Kahraman, sınava yoğunlaşamadıklarından, çevrede olup bitenlerden fazlasıyla etkilendiklerini ve çok iyi bildikleri sorulara dahi cevap veremediklerini belirtti.

 “Çocuğa bu yük ağır gelir”

Ayla Kahraman, sınav sürecinde bazı öğrencilerin, kısa süre içinde endişelerini yatıştırıp sorulara yoğunlaşabildiğini, karın ağrıları, mide bulantıları azalarak, kalan sürede sınav ortamına uyum gösterdiğini söyledi.

Sınav süresince, endişelerine ve bedensel tepkilerine yenik düşen pek çok öğrenci olduğunu ifade eden Kahraman, “Yaşadıkları kaygı nedeni ile dikkatlerini toplayamadıklarından, sınav sonucu onlar için, sırtlarına binen yeni bir yük olur. Sınav kaygısının pek çok nedeni olabilir. Yanlış, yetersiz veya aşırı çalışma yöntemlerinin sonucunda alınan düşük notlar önemli bir etkendir. Çalıştığı halde başaramadığını gören çocuğun, kendisi ile ilgili görüşü incinir” şeklinde konuştu.

Ailelerin çocuklarıyla ilgili beklentileri olmasını ‘doğal’ olarak niteleyen Kahraman, bunu yansıtma biçiminin yanlış olabileceğini ifade etti.

Kahraman, başarı odaklı bir evde, belirlenen uygun tipe uymaya çalışan çocuğa, bu yükün ağır gelebileceğini vurguladı.

Kıbrıs

 

Bu haber toplam 7199 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
YAMAN IYIKAN
01 Haziran 2016 Çarşamba 18:25
18:25
DUNYADA BIRCOK ORNEKLERI OLAN EZBERE DAYALI OLMAYAN SCHOLASTIC APTITUDE TEST VEYA NONVERBAL REASONING TEST GIBI TESTLER VARDIR AMA BUNLARDAN BAHSETMEK KIMSEYI MEMNUN ETMIYOR CUNKU AMAC YA SINAVI YAPMAK VE DERSHANELERIN PARA KAZANMASI YA DA SINAVI KALDIRIP KOLEJI SABOTE EDIP BAZI KURUMLARA PIYASA ACMAK (KI BUNDAN HEM O KURUMLAR HEM DE NETICEDE DEVLETTEN EMEKLI OLACAK SAGCI SOLCU TUM HOCALAR DA YARARLANABILIR) SORUN SINAV ISE SAYIN ELCIL SINAVI IYILESTIRIN KALDIRMAYIN SINAV SORULARININ OYLE BOYLE OLDUGU BIR ULKEDE SIZIN ONERDIGINIZ DOSYA SISTEMI NASIL DUZGUN ISLEYECEK
93.182.89.246
Veli
01 Haziran 2016 Çarşamba 15:18
15:18
Vicdanla ticaret karışmış, geleceğimiz olan çocuklarımızı, psikolojik çöküntüye sokuyorlar.. BU ÇOCUKLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ..BU BİR RANT SAVAŞI, BİRİLERİNİN TİCARETHANE KAPISI DEĞİL, ÜLKENİN GELECEĞİDİR...BALON DA YÜKSEK UÇAR AMA...ÜLKEDE KALİTE OLMALI...YADA ARTIK KALİTELİ OLMAYA ÇALIŞILMALI...
37.34.6.247
eda
01 Haziran 2016 Çarşamba 14:13
14:13
Birilerinin bu bozuk düzeni görüp umursayıp haber yapması cok güzel. Umarım ilgili kurumlarda artık üzerine düşeni yapar.Evet 11 yaşında ki cocuklar çocukluğunu unuttu akşam saatlerine kadar ders alıyorlar eve gelince en büyük HAKLARI OLAN DİNLENME SAATİNDEN bile vazgectiler.Surekli test çözüp odev yapıyorlar. Diğer tarafta hic emek vermeyen, hazır sorulara bir gün çalışıp sınava giren öğrencilerin olduğunu bilmek ACI VERİCİ....Kimlerin bu sahtekarligi yaptığı aşikar. Umarım en kısa zamanda ifşa olurlar....
82.145.255.27
Diğer Haberler
 • TUTUKSUZ YARGILANACAKLAR28 Ekim 2016 Cuma 10:02
 • PARTİ YARIM KALDI28 Ekim 2016 Cuma 09:54
 • ‘VAY BAŞIM’28 Ekim 2016 Cuma 09:51
 • PAZAR GÜNÜ SAATLERE DİKKAT!28 Ekim 2016 Cuma 09:50
 • BÜYÜK AV PAZAR BAŞLIYOR..28 Ekim 2016 Cuma 09:48
 • “ÖLDÜRECEĞİM SENİ MUSTAFA!”28 Ekim 2016 Cuma 09:45
 • BİRKAÇ DAKİKA ÖNCE ÖĞRENCİLER BURADAYDI28 Ekim 2016 Cuma 09:42
 • ‘ÇOCUK BENİM’28 Ekim 2016 Cuma 09:37
 • 3 AYDIR ÜLKEDE KAÇAK28 Ekim 2016 Cuma 09:35
 • KAÇAK SİGARALARIN ALICISI ARANIYOR28 Ekim 2016 Cuma 09:32
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs 724 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 392 444 37 78 | Faks : 392 227 51 35 | Haber Scripti: CM Bilişim