1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “SİVRİSİNEKLERLE MÜCADELE KONUSUNDA BİYOLOJİK YÖNTEMLER KULLANILIYOR”
“SİVRİSİNEKLERLE MÜCADELE KONUSUNDA BİYOLOJİK YÖNTEMLER KULLANILIYOR”

“SİVRİSİNEKLERLE MÜCADELE KONUSUNDA BİYOLOJİK YÖNTEMLER KULLANILIYOR”

KAMBOÇYA BALIKLARI DA BİYOLOJİK MÜCADELE KAPSAMINDA KULLANILIYOR

A+A-

Sağlık Bakanlığı, sivrisineklerle mücadele konusunda bakanlığın yıllardan beri biyolojik yöntemler kullandığını açıkladı.

 

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği, Biyologlar Derneği, İlaç Eczacılık Dairesi ile Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu temsilcilerinin de görüş ve önerileri doğrultusunda seçilen ilaçlarla, sivrisineklerle mücadele konusunda biyolojik ajanların kullanıldığı ifade edildi.

Sivrisineklerle mücadelenin belediye sınırları içerisindeki  yerleşim yerlerinde ilgili yerel yönetim tarafından yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada, belediye hudutları dışında kalan tüm alanlar ve ara bölgede ise sivrisineklerle mücadelenin Sağlık Bakanlığı  tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

“HEDEF, SİVRİSİNEKLERİN UÇKUN HALİNE DÖNÜŞMEDEN LARVA DÖNEMİNDE YOK EDİLMESİ”

Sivrisineklerle mücadele kapsamında  tüm akarsular, durağan sular  ve kuyuların mart ayından başlanarak kasım ayına kadar düzenli olarak  ilaçlanmakta olduğu belirtilen bakanlık açıklamasında, biyolojik mücadelede hedefin sivrisineklerin uçkun haline dönüşmeden larva döneminde yok edilmesi ve kullanılacak  ilacın  aynı zamanda  diğer canlılara da zarar vermemesi olduğu vurgulandı.

KAMBOÇYA BALIKLARI DA BİYOLOJİK MÜCADELE KAPSAMINDA KULLANILIYOR

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, “Kamboçya balıklarının” biyolojik mücadele kapsamında kullanıldığının altı çizilerek, söz konusu yöntem sayesinde ilaç kullanmadan sivrisineklerin üremesinin önüne geçildiği kaydedildi.

Sivrisinek yumurtalarını yiyerek yaşamlarını sürdüren Kamboçya balıklarının su birikintilerine bırakılarak sürdürülen mücadelenin, tamamen biyolojik ve ilaç kullanmadan yapılan bir uygulama olduğuna vurgu yapan Bakanlık, böylelikle sivrisineklerin üremesinin önüne geçilebildiğine değindi.

“BELEDİYELERE BİYOLOJİK YÖNTEMLERİN KULLANILMASI KONUSUNDA GEREKLİ İKAZLAR YAPILIYOR”

Bakanlık, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği aracılığıyla tüm yerel yönetimleri uyararak, sivrisineklerle mücadelede biyolojik yöntemlerin kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istediklerini de belirtti. 
Öte yandan, Belediyeler Birliği’nin, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne gönderdiği bir yazıda, belediyelerin 2008 yılından itibaren kullanmaya başladıkları biyolojik larvasitlerin olumlu etki yaptığının belirtildiği ve sivrisinek ile karasinek mücadelesinde biyolojik larvasit  kullanımına yönelme olduğunun bildirildiği de kaydedildi.

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.