1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ŞOK! IŞİD’E GİDEN YOL KIBRIS’TAN GEÇİYOR
ŞOK! IŞİD’E GİDEN YOL KIBRIS’TAN GEÇİYOR

ŞOK! IŞİD’E GİDEN YOL KIBRIS’TAN GEÇİYOR

ŞOK! IŞİD’E GİDEN YOL KIBRIS’TAN GEÇİYOR

A+A-

Wall Street Journal, Avrupa’daki cihatçıların IŞİD’e katılmak için kullandığı yollarla ilgili haber yayınladı.Irak İslam Şam Devleti’ne (IŞİD) katılmak isteyen Avrupa Birliği (AB) vatandaşı cihatçıların Suriye ve Irak’a gitmek için kullandığı yollardan birinin Kıbrıs olduğu iddia edildi.


   Irak İslam Şam Devleti’ne (IŞİD) katılmak isteyen Avrupa Birliği (AB) vatandaşı cihatçıların Suriye ve Irak’a gitmek için kullandığı yollardan birinin Kıbrıs olduğu iddia edildi.
Amerika merkezli, uluslararası yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, “274 kilometrelik Türkiye-Bulgaristan sınırı” ile “Kıbrıs adası” AB’nin bu konudaki iki zayıf noktasını oluşturuyor.
Kıbrıs Rum güvenlik kaynaklarına dayandırılarak verilen bilgilere göre, AB vatandaşı cihatçılar, Larnaka’ya uçtuktan sonra sınır kapılarından birini kullanarak, adanın güneyinden kuzeyine geçip, buradan deniz yoluyla Türkiye’ye gidiyor. Cihatçılar, Türkiye’den de IŞİD’e katılmak için Irak ve Suriye’ye geçiyor. İddiaya göre Rum güvenlik kaynakları bu yolu takip eden 12 kişiyi aşkın cihatçı tespit etti.
Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Politikası Direktörü Elena Rafti, WSJ’a yaptığı açıklamada, tespit etmesi zor olan cihatçı profilinin genelde yalnız gezen, kendi başına herhangi bir gruptan bağımsız olarak aşırı inançları benimseyenler olduğunu söyledi.

Rum plakalı çift kabin araçlar
   Adanın IŞİD ile anılmasının bir diğer nedeni de Güney Kıbrıs’tan satın alınan Kıbrıslı Rum plakalı çift kabin araçların, KKTC’den feribotlarla Türkiye’ye oradan da söz konusu terör örgütünün kullanımına verilmeleri.
Geçtiğimiz aylarda Kıbrıs Rum plakalı çift kabin aracın IŞİD militanlarının kullanımındayken çekilen fotoğrafı basına yansımıştı.
Geçtiğimiz günlerde üç Suriye vatandaşı, üzerlerine kayıtlı olan 15 çift kabinli aracın KKTC limanlarından Türkiye’ye gitmek üzere çıkış yaptığının öğrenilmesinin ardından tutuklanmıştı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, son bir buçuk yılda yaklaşık 200 çift kabinli araç, aynı yolla KKTC’den Türkiye’ye gitti.
Ancak Kıbrıs Rum Hükümeti’ne yakın bir kaynak, IŞİD’e katılmak isteyenlerin Kıbrıs’ı kullandıkları veya Kıbrıs Rum plakalı araçların IŞİD’in eline geçtiği konusunda ellerinde herhangi bir veri olmadığını söylüyor.

Çok sayıda araç çıkış yapıyor
   Konuyla ilgili gazetemize konuşan ancak isminin saklı kalmasını isteyen bir şirket çalışanı, her hafta yedi-sekiz Rum plakalı çift kabinli aracın Girne’den feribotla Türkiye’ye gittiğini, oradan da parçalarının yenilenmesi için Bulgar ve Romen vatandaşları tarafından ülkelerine götürüldüğünü öne sürdü.
Mağusa Limanı’nda çalışan Gümrük Çalışanları Sendikası Başkanı Erol Emin ise son zamanlarda Mağusa’dan çıkış yapan Kıbrıs Rum plakalı çift kabin araç olmadığını söyledi.
Emin, bundan birkaç sene önce çok sayıda aracın Mağusa’dan Suriye’ye gittiğini, bir süre sonra bunların kaçakçılık için götürüldüğünü öğrendiklerini anlattı. Bu konuda herhangi makamdan resmi bir açıklama alınamadı.

Kıbrıs Türk tarafı işbirliğine hazır
   Kıbrıs Türk tarafı, adadaki liderler tarafından güven yaratıcı önlemler (GYÖ) çerçevesinde oluşturulan “Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite” altında bu konuda işbirliğine hazır.
Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Kıbrıs Rum tarafının istemesi halinde terörizme karşı söz konusu teknik komite altında işbirliğine hazır olduğunu ancak güneydeki yönetimin bu konuda bilgi paylaşmadığına işaret etti.
Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk üyesi Hakkı Önen, terörizmle mücadelenin komitenin yetki alanında olduğunu ancak bu konuda bilgi paylaşımı olmadığını belirtti.

İşbirliği, bilgilerin kesinleşmesinden sonra
  Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya karşı düzenlenen ve bunu takip eden saldırılardan sonra Kıbrıs Rum tarafının sınır kapılarında güvenliği arttırdığını, Mağusa kapısından yapılan çıkışların da Egemen Üsler Bölgesi (SBA) polisi tarafından denetlendiğini söyledi.
“Kişisel olarak konuşacak olursam bu konuda işbirliğine gidilmesi gerekiyor. Ancak bunun kararını siyasiler verecek” diyen Önen, bağlı olduğu komitenin kaçak göçmenler, uyuşturucu, hırsızlık ve cinayet konularında işbirliği yaptığını, daha önce de bir silahın, açılan soruşturma kapsamında adanın kuzeyi ve güneyinde arandığını anlattı.
Diğer yandan Kıbrıs Rum Liderliği’ne yakın bir kaynak, ne cihatçılar ve de çift kabinli araçlar konusunda ellerindeki bilgilerin kesin olmadığını, bunun kesinleşmesi halinde Kıbrıs Türk makamlarıyla Teknik Komite çerçevesinde işbirliğine gidilebileceğini söyledi.

KIBRIS

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.