1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ŞOK İSTİFA!
ŞOK İSTİFA!

ŞOK İSTİFA!

Belediye Başkanı istifa etti!

A+A-

YIKICI: “ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ ÇARPIKLIĞIN DAYATTIĞI BU ŞARTLAR ALTINDA YENİERENKÖY BELDE HALKININ MAĞDUR OLMAMASI İÇİN BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİMDEN İSTİFA ETMEYE KARAR VERDİM”

“HÜKÜMETİN BEKLENEN YARDIMI YAPMAMASI VE BAŞKAN OLARAK BENİM DE ÇALIŞANIN İŞİNE SON VERMEYECEĞİM NOKTASINDA TIKANMIŞTIR. SORUMLUSU OLMADIĞIM BİR BORÇ BATAĞINDAN ÇIKACAK ÇÖZÜM YOLLARININ DA BİLİNÇLİ OLARAK TIKANDIĞI GERÇEĞİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Lefkoşa, 3 Ağustos 16 (T.A.K): Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, belediye başkanlığı görevinden istifa etme kararı aldığını açıkladı.

Yıkıcı, istifa kararını; “Ülkemizdeki siyasi çarpıklığın dayattığı bu şartlar altında Yenierenköy Belde halkının mağdur olmaması için belediye başkanlığı görevimden istifa etmeye karar verdiğimi siz değerli halkımla paylaşıyorum” ifadeleriyle duyurdu.

Mesut Yıkıcı, bugüne kadar gelinen bu noktada “hükümetin beklenen yardımı yapmaması ve başkan olarak kendisinin, çalışanın işine son vermeyeceği” noktasında tıkandıklarını ifade ederek, “Belde insanımız için hizmet etmeye çalışsam da sorumlusu olmadığım bir borç batağından çıkacak çözüm yollarının da bilinçli olarak tıkandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yılların tüm birikiminin şahsım, belediye meclisimiz ve çalışan personelimizden çıkarılmaya çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) aday olan ve Yenierenköy Belediye Başkanlığı’na seçilen Mesut Yıkıcı, bugün görevinden istifa etme kararı aldığını açıkladı.

Yıkıcı, yazılı açıklamasında, göreve geldiği 2014 yılı Temmuz ayından itibaren Yenierenköy Belediyesi’nin sürdürülebilir bir mali ve ekonomik yapıya kavuşturulması için elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki belediyenin durumu eski yönetimin gösterdiğinden de kötüydü. Milyonlarla ifade edilen borç yükü altındaki bir belediyeyi devralacağımı elbette ki biliyordum. Göreve gelince belediyenin tüm kaynaklarının tüketilmiş, borçlanma limitlerinin tamamen doldurulmuş, yıllarca ödenmeyen borçların biriktirilmiş olduğunu gördüm. Daha önceki dönemlerde 16 yıl başkanlık yapan belediye başkanının belediye gelirlerinin giderlerini karşılayamadığı, çalışanını ödeyemediği bir yapı bıraktığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldım.

Tüm çağrılarımıza karşın Sayıştaylığın da işi ağırdan alması ve yapılan denetimlerden halen bir sonuç çıkmaması da düşündürücü bir konudur. Tüm bu olanaksızlıklar içinde hizmet vermeye, projeler üretip TC Yardım Heyeti katkılarıyla bunları hayata geçirmeye çalıştık.”

Mesut Yıkıcı, 2 yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları ise şöyle sıraladı:

“Belediye binasının tamamlanmasını, Erenköy Lisesi’nin yarım bırakılan yolunun bitirilmesini, yeni pazar alanının tamamlanıp hizmete sunulmasını, yıllarca kapalı kalan benzin istasyonunun yeniden hizmete sunup belediyeye kaynak yaratılmasını, plaj ve restoranın yenilenerek modern bir hizmet vermeye başlamasını sağladık.

Bunların yanında Derince sosyal ve sportif tesis yapımı, asfaltlama, araç alımı, çocuk parklarının yenilenmesi, kademe garajı yapılması, kültür sarayının sinema gösterimine uygun hale gelmesi, kepçeli kamyon araç alımı, Gelincik-Boltaşlı yaya kaldırımı yürüyüş yolu projeleri onaylanmış ve ihale süreci beklemektedir.

Yine görev sürem boyunca ileriye dönük projeler için Yenierenköy Belediyesi’ne kazandırılan Boltaşlı sahili, Yenierenköy Halk plajının bir kısmının, eski Belediye Başkanı Özay Öykün’e tahsis edilen alanın geri alınması, Alarko-İstanbul Teknik Üniversitesi arasındaki sahil şeridi, mezbahanın bulunduğu arazi, Derince sosyal tesisi için köy merkezindeki arazi, Boltaşlı düğün salonunun arazisi, Derince merkezde bulunan binalar belediyemize kazandırdığımız arazilerdir.”

Yıkıcı, tüm bu uğraşlara rağmen her ay katkı payının önceki dönemlerdeki borçlara kesilmesinden kaynaklı çalışanın maaşını ödeyememe sıkıntısını yaşadıklarını, borçlanma çabalarının sonuçsuz kaldığını, bundan dolayı 2015 yılının son aylarının sıkıntı ve grev içinde geçtiğini hatırlattı.

Dönemin hükümeti ile yapılan avans ve maaş kesintisi anlaşmasıyla krizin geçici olarak atlatıldığını anımsatan Yıkıcı, şöyle devam etti:

“Bu anlaşmada hükümetin hizmet alımları yaparak sürece destek olması, emekliler konusunda ve ön ödemeli su sayacı konularında yükümlülükleri vardı. Ancak bu çözüm, avansın katkı payından kesilmeye başlanması ve diğer söz verilen konularda belediyemize hiçbir yardım yapılmaması nedeniyle yeniden krize dönüşmüş ve böylelikle Yenierenköy Belediyesi ve tüm personeli açlığa terk edilmiştir. 2 aydır hükümetle yaptığımız tüm girişimler de sonuçsuz kalmıştır.

Belediye Meclisi’nde aldığımız karar doğrultusunda talep ettiğimiz avans konusunun ertelenmesi-emekliler için borçlanma talebi belediyeden hizmet satın alınması talepleri sonuçsuz kalmıştır.

Geçen 2 yıllık süreye rağmen limit aşımı nedeniyle borçlanmanın reddedilmesi bizden önceki dönemde ne kadar çok borçlanma yapıldığını gözler önüne seriyor.”

Mesut Yıkcı, gelinen bu noktada hükümetin beklenen yardımı yapmaması ve başkan olarak kendisinin de “çalışanın işine son vermeyeceği” noktasında tıkandığını belirterek, “Her ne kadar belde insanımız için hizmet etmeye çalışsam da sorumlusu olmadığım bir borç batağından çıkacak çözüm yollarının da bilinçli olarak tıkandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız” dedi ve şunları kaydetti:

“Yapanın yanına kar kaldığı bu sistemde, yılların tüm birikiminin şahsım, belediye meclisimiz ve çalışan personelimizden çıkarılmaya çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Ülkemizdeki siyasi çarpıklığın dayattığı bu şartlar altında Yenierenköy Belde halkının mağdur olmaması için belediye başkanlığı görevimden istifa etmeye karar verdiğimi siz değerli halkımla paylaşıyorum.

Hiç bir makam ya da mevki halkın hak ettiği hizmeti almasından daha önemli değildir. Saygılarımla.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.