1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SOMA’DAKİ MADEN KAZASI… KURUMLAR, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE ÜNİVERSİTELERDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
SOMA’DAKİ MADEN KAZASI… KURUMLAR, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE ÜNİVERSİTELERDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

SOMA’DAKİ MADEN KAZASI… KURUMLAR, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE ÜNİVERSİTELERDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Türkiye’nin Manisa iline bağlı Soma ilçesinde 238 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasıyla ilgili olarak kurumlar, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler başsağlığı mesajı yayımlamaya devam ediyor.

A+A-

KURUMLAR, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE ÜNİVERSİTELERDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Türkiye’nin Manisa iline bağlı Soma ilçesinde 238 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasıyla ilgili olarak kurumlar, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler başsağlığı mesajı yayımlamaya devam ediyor.

ÖZÇINAR

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Soma’da meydana gelen maden kazası nedeniyle yayımladığı mesajda olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Özçınar mesajında şöyle dedi:

“Kardeş kent Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası, Anavatan yanında bizleri de yasa boğmuştur. Ülkemizi derinden etkileyen bu talihsiz kazada vefat eden madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum”

Bu arada Güzelyurt Belediyesi’nin katkıları ve Şehit Turgut Ortaokulu’nun evsahipliğinde tüm ortaöğretim kurumları ile Güzelyurt kültür derneklerinin katılımıyla Cuma günü yapılması planlanan “Gençlik Şöleni”nin Soma’daki maden kazası nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

İSG-BİR

İş Sağlığı Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Uğur Ergün de yayımladığı mesajda, Soma’da yaşanan “facia” nedeniyle üzüntü içinde olduklarını belirtti.

“Bu facia engellenebilir miydi, bu kadar can gitmeden, ocaklara ateş düşmeden denetimler yapılarak gerekli tedbirler alınmış olsa idi bu kadar canımız yanar mıydı? Sorulan soruların cevaplarını ne yazık ki hepimiz biliyoruz” diyen Ergün şunları belirtti:

“Daha dün ülkemizde bir inşaatta çökme olmuş ve facianın eşiğinden dönülmüştür. Öncesinde ise sayısız işçimiz korunaksız, tedbirsiz bir şekilde çalışırken hayatını kaybetmiştir, sakat kalmıştır, bugün yaşadığımız tüm acı olayları sıralamaya ne yüreğimiz ne de vicdanımız el vermiyor. Bugün yas tutma zamanıdır ancak yarın, daha fazla vakit kaybetmeksizin denetim yapma, tedbir ve önlem alma zamanıdır, yasaları uygulama zamanıdır. Lütfen unutmayalım, iş kazaları kader değildir, ihmal ve sorumsuzluğun eseridir. Adamızda belki kömür madeni yok ancak denetimsiz, tedbirsiz çalışan sayısız işyeri, sayısız inşaat var... Ülkemizde yürürlükte bulunan 35/2008 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının harfi harfine uygulanması için elbirliği ile çalışalım.”

DAÜ VAKIF YÖNETİCİLER KURULU VE DAÜ REKTÖRLÜĞÜ

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ve DAÜ Rektörlüğü de yayımladığı başsağlığı mesajında, sözkonusu elim olayın üniversite camiasında üzüntü yarattığı kaydedildi.

DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, mesajda şöyle denildi:

“Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding’e bağlı, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait maden ocağında meydana gelen trafo patlaması sonucu yüzlerce işçi hayatını kaybetmiş, yüzlercesi ise mahsur durumda kalmıştır. Bu elim olay, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) tüm mensuplarını da derinden üzmüştür.

Bu facianın artık son olması ve mahsur kalan işçilerin de bir an önce gün ışığına kavuşmaları en büyük dileğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni derinden sarsan bu olayın acısını yürekten paylaşıyoruz. Soma faciasında hayatını kaybeden tüm işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diler, yaralılar ve kurtarılmayı bekleyenler için de acil şifalar temenni ederiz.”

GAÜ

Öte yandan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) tarafından yayımlanan mesajda, Türkiye’nin Soma ilçesinde meydana gelen kazanın üniversite camiasında üzüntü yarattığı belirtildi.

“Girne Amerikan Üniversitesi olarak, kaza sonucu yaşamını yitiren madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm Türkiye’ye başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileriz” ifadelerine yer verilen mesajda, Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu’nun Soma’daki kaza nedeniyle, GAÜ Bahar Şenlikleri’nin yas süresi boyunca yapılmaması yönünde karar aldığı açıklandı.

Senatonun açıklaması şöyle:

“Türkiye’nin Soma ilçesinde meydana gelen elim kaza sonucunda yüzlerce madencinin hayatını kaybetmesi üniversitemizi derinden üzmüştür.

Türkiye’nin acısını paylaşıyor ve bu nedenle üniversitemizde bu yıl ‘Çevre ve Doğa’ teması çerçevesinde gerçekleştirilen bahar şenlikleri etkinliklerini yas süresi boyunca iptal ediyoruz.

Girne Amerikan Üniversitesi Senatosu olarak, kaza sonucu yaşamını yitiren madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm Türkiye’ye başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileriz.”

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.