1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “SON 25 YILIN EN BÜYÜK DALGASI”
“SON 25 YILIN EN BÜYÜK DALGASI”

“SON 25 YILIN EN BÜYÜK DALGASI”

Kuzey Kıbrıs sahillerini dev dalgaların vuracağına dair yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar panik havası yarattı

A+A-

Kuzey Kıbrıs sahillerini dev dalgaların vuracağına dair yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar panik havası yarattı. Denizde beklenen fırtına nedeniyle Girne-Taşucu seferleri iptal edildi. Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü ise Türk bilim adamı Cemal Saydam'ın ülkemizde yaşanacağını duyurduğu 'KKTC'yi dev dalgalar vuracak' iddiasına rutin meteorolojik tahminlerini yayınlayarak cevap verdi. Açıklamada ülkemizin Doğu Avrupa ve Kara Deniz üzerinden gelecek soğuk, nemli ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceği belirtildi. Ancak balıkçılar Kuzey’den gelecek şiddetli rüzgârın 5 metre boyunda dalgalara neden olacağını ve limanda bulunan tekneleri parçalayacağını açıkladı. Lapta Balıkçılar Barınağı’ndan denizde bulunan 21 tekneyi kara çıkaran balıkçılar, büyük olduğu için 10 tekneyi çıkarmadıklarını söyledi. Star Kıbrıs’a konuşan balıkçılar, dev dalgaların tekneleri parçalayacağını, birçok barınağın güvenli olmadığını, sadece Girne Limanı’ndaki teknelerin güvende olduğunu dile getirdi. Balıkçılar Birliği Başkanı Ertunç Birinci,“Fırtına öncesi sessizliği yaşıyoruz “ifadesini kullanarak büyük dalgaların teknelere hasar vereceğini söyledi.

ERTUNÇ BİRİNCİ, “KORKUDAN TEKNELERİ DENİZDEN ÇIKARDIK”

“ Teknelerimizin bulunduğu liman güvenli olmadığı için 21 teknemizi karaya çıkardık. Ancak büyük olmadığı için 10 tekneyi denizde bırakmak zorunda kaldık. Mesleğimden dolayı denizi ve havayı iyi tanırım. Fırtına öncesi sessizliği yaşıyoruz. Öte yandan Tarım Bakanlığı ve Girne Polisi bizi aradı ve tedbir almamızı, çok kötü bir hava geldiğini söyledi. Çıkarabileceğimiz teknelerimiz çıkardık, devir daim kanalını da iş makineleri yardımı ile kapattık. Belki felaketten böylelikle kendimizi koruyabiliriz. Barınaklar için en tehlikeli rüzgâr kuzey rüzgârıdır.Deniz açıklarında dalga boyu 10 metreyi bulabilir ancak sahille sadece 5 metre dalga ulaşır. İşte bizi vuracak olan da Kuzey Rüzgârıdır.”

MUSTAFA SÜRER, “SON 25 YILIN EN BÜYÜK DALGASI”

“Uzun yıllardır balıkçılık yapıyorum. Deniz ile iç içe yaşayan biri olarak son 25 yılın en büyük dalgasının Girne ve çevresini vuracağını düşünüyorum.

Dalga sadece liman ve barınaklarda etkili olacak. Kent merkezinde ise şiddetli rüzgârdan dolayı çatılar uçabilir, ağaçlar devrilebilir.Bu nedenle halkın dikkatli olması gerekiyor.

Biz önlem olarak denizden çıkarabileceğimiz tüm tekneleri çıkarttık.Büyük tekneler ise kaldı.Eğer sahilleri 5 metre boyunda dalga vurursa denizde kalan tüm teknelerimiz param parça olacak. İki yıl önce 3 metrelik dalgalar bile teknelerimizin batmasına neden oldu.Kaldı ki 5 metre alt üst etmeye yeter. Bunun nedeni ise barınağımızın güvenli olmayışıdır. Biz daha önce yetkililerden barınağımızdakimendireğimizin sağlamlaştırılması için talepte bulunduk. Ancak bu talebimiz dikkate alınmadı. Eğer burası güvenli olsaydı, gece gece deniz girip tekne çıkarmak zorunda kalmazdık.”

HÜSEYİN SARIBAŞ, “BURASI GÜVENLİ DEĞİL”

“Bu konuyla ilgili tüm kaynaklardan araştırma yaptık. Ben 5 metre boyunda dalganın sahillerimizi vuracağını düşünüyorum. Bizim barınağımız sağlam olmadığı için bu soğukta denize girip teknelerimizi çıkarmak zorunda kaldık. Kuzey’den gelecek şiddetli Rüzgâr Girne ve çevresinde etkili olacak. Ancak hem Lapta’daki hem de diğer bölgelerdeki barınaklar güvende değil.Tek güvenli yer Girne Limanı, bu nedenle üç teknemizi oraya götürdük.”

TÜREL TÜRKSEVEN “BİZİ DEV DALGALAR BEKLİYOR, HALKI İSE ŞİDDETLİ RÜZGÂR”

“Mendirekler sağlam olmadığı için teknelerimiz güvende değil.Daha önce burasının güvenli bir hale getirilmesi için yetkililerden talepte bulunduk ancak taleplerimiz dikkate alınmadı.Eğer güvenli olsaydı teknelerimizi çekmek zorunda kalmazdık.

Bizi dev dalgalar bekliyor, halkı ise şiddetli rüzgâr.Bu nedenle evleri denize çok yakın olan evler, restoranlar dikkatli olsun. Ayrıca kent merkezimde rüzgâr etkili olacağı için halk bu konuda önlemini alsın.”

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.