1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SON ŞANS EKİM
SON ŞANS EKİM

SON ŞANS EKİM

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs sorununda artık sabrının kalmadığını ifade etti

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun konuşulmayan ve müzakere edilmeyen bir yanı kalmadığını yineleyerek, müzakerelerin sonsuza dek ucu açık devam edemeyeceğini, Ekim ayında başlaması muhtemel müzakerelerin çözüm için son şans olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Gazimağusa Şubesi’ni ziyareti sırasında Kıbrıs sorununa ve seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dünyanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımasa da KKTC diye bir devlet olduğunu bildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Avrupa Birliği bize ambargo uyguluyor ama burada özgürce yaşayan insanlar olduğunu ve kendileri tanımasa da bir devletimiz olduğunu biliyor. Geriye bir anlaşma eksikliği vardır veya anlaşma olmayacaksa bir tanınma eksikliği vardır” dedi.

Müzakerelerin 1968 yılından beridir sürmekte olduğuna dikkat çeken Eroğlu, müzakerelerin sonsuza kadar süremeyeceğini çünkü artık Kıbrıs Türk halkının sabrı kalmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, ”Bizim şimdi yeni lider Anastasiadis’ten istediğimiz 1,5-2 sene içerisinde artık bu sorunu çözelim. Niyetleri varsa çözülür” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erolu, Rum tarafının “Ben AB üyesiyim, Kıbrıs Cumhuriyeti’yim dünya beni tanır, Türkiye’nin AB’ye girişte önünü keserim” düşüncesiyle hareket etmesi halinde fırsatın kaçırılmış olacağını belirtti.

Kıbrıs sorununun çözümünde Ekim ayında başlaması öngörülen müzakerelerin son fırsat olacağını yineleyen Eroğlu, “Ekim ayında başlayacak müzakerelerle bir sonuca ulaşırsak Kıbrıs sorunu çözülür. Ulaşamazsak bugünkü var olan gerçekler devam eder” dedi.

Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden asla vazgeçmeyeceğini söyleyen Eroğlu, ”AB garantisi bizi ilgilendirmez. Çünkü Türk’ten başka hiç kimse evlatlarını Kıbrıs Türkü’nü koruması için sefere yollamaz ve canını feda etmez” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olmazsa olmaz olduğunu, bulunacak bir çözümde adadaki gerçeklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 28 Temmuz’da yapılacak Erken Genel Seçimleri’ne de değinerek, seçim tarihini yanlış bulduğunu söyledi.

Eroğlu, Temmuz ayının hem en sıcak ay, hem Ramazan ayı hem de tatil ayı olduğuna dikkat çekerek, “İnşallah vatandaşlar duyarlı olur, tatilden gelir oyunu kullanır derim ama çok da umutlu değilim” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Önümüzde seçim var, benim sizden istediğim sadece sandığa gidiniz, özgür iradenizle oyunuzu kullanınız” diye konuştu.

Eroğlu, demokrasilerde oy hakkının kutsal olduğunu vurgulayarak, “Bu hakkı sandığa gitmeyerek kullanmazlık yapmayın” uyarısında da bulundu.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.