1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SÖZLÜ İSTİFA
SÖZLÜ İSTİFA

SÖZLÜ İSTİFA

UBP’DE KURULTAYA DOĞRU…

A+A-

UBP MECLİS GRUBU 3 ADAY ARASINDA SEÇİM YAPTI, KURULTAY’DA LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN ADAY OLMASI KONUSUNDA UZLAŞIYA VARDI

KÜÇÜK: “KARAR SADECE 14 MİLLETVEKİLİNİ BAĞLAR… İSTİFAMI  SÖZLÜ OLARAK VERDİM; ADAY DEĞİLİM”

UBP Meclis Grubu, Kurultay’da Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün aday olması konusunda uzlaşıya vardı.
Parti Merkezinde toplanan Parti Meclisi’nin ardından 14 milletvekilinin dahil olduğu Meclis Grubu içerisinde 3 aday arasında yapılan seçim sonrasında Özgürgün’ün Olağanüstü Kurultay’da aday olması kararlaştırıldı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Genel Başkan İrsen Küçük, genel seçimlerin ardından istifa edeceğini parti yetkili organlarına söylediğini anımsattı.

UBP’nin kısa süre içinde iki olaylı kurultay, Lefkoşa erken belediye seçimi ve erken genel seçim dönemleri geçirdiğini kaydeden Küçük, seçimlerden önce 8 kişinin partiden ayrılması ve Cumhurbaşkanı’nın bu ayrılan kişileri desteklemesiyle gelinen noktada istifa ederek UBP’nin yeniden sancılı bir dönem geçirmesini istemediğini kaydetti.

Küçük, bu konudaki düşüncelerini ilk günden açıkladığını ve 2014’ün sonlarına kadar Parti Başkanı olarak kalma hakkı bulunduğunu, tüzük gereği de görevden alınmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

Küçük, UBP’nin birlik bütünlüğünün devamı için milletvekilleri arasından belirlenecek ortak kişi etrafında toplanmaya hazır olduğunu, aksi takdirde 2014’e kadar istifa etmeyeceğini açıkladığını anımsatarak, bugün tek kişi etrafında uzlaşıya varılmasının kendisini memnun ettiğini söyledi.

Bugün toplanan parti meclisinde meclis grubunun bir araya gelerek birini seçmesi yönünde tavsiye kararı aldıklarını kaydeden Küçük, alınan kararların sadece 14 milletvekillini bağladığını,  onlar haricinde isteyenlerin kurultayda aday olabileceğini belirtti.

Küçük, kendisinin başkanlık ettiği grup toplantısında Hüseyin Özgürgün, Nazım Çavuşoğlu ile  Sunat Atun arasında oylama yapıldığını, Özgürgün üzerinde mutabakata varıldığını kaydederek, herkesten kazanacak olana destek verme sözünü de aldıklarını vurguladı.

Kendisinin beklentisinin tek aday üzerinde anlaşılması olduğunu ifade eden Küçük, Parti Meclisi’ne ve Meclis Grubu’na teşekkür etti.

SÖZLÜ İSTİFA

Bundan sonra Olağanüstü Kurultay’a gidileceğini, bugün alınan kararın ardından kendi istifası gerçekleştiği andan itibaren 45 gün içinde kurultay kararı alınmasının zorunlu olduğunu anlatan Küçük, “İstifamı henüz yazılı vermedim, sözlü olarak verdim. Kurultay’da da aday olmayacağım” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.