1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SUNULAN ÖNERİ KABUL EDİLDİ
SUNULAN ÖNERİ KABUL EDİLDİ

SUNULAN ÖNERİ KABUL EDİLDİ

Doğruların ortaya çıkması gerek;

A+A-

ÇAVUŞOĞLU: “BU ÜLKEDE FIRSAT VE İMKAN EŞİTLİĞİNİ SAVUNUYORSAK İŞE ALIMDA DA DURDURMA DA BU EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK LAZIM”

AKANSOY: “CTP OLARAK DA MECLİSE BİR ÖNERGE SUNACAKLARINI VE 1983’TEN BU GÜNE KADAR İŞE ALINANLARIN ARAŞTIRILMASINI İSTEYECEĞİZ”

DİNÇYÜREK: “DOĞRULARIN ORTAYA ÇIKMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

ÇAKICI: “KOMİTELERİN SONUCA ULAŞACAĞINA İNANMIYORUM

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugünkü toplantısına Ulusal Birlik Partisi (UBP) grubuna bağlı tüm milletvekillerinin birlikte sunduğu, “2004 – 2009 Yıllarını Kapsayan CTP/BG-DP ve/veya CTP/BG-ÖRP Hükümeti Dönemlerinde Kamu Görevlileri Yasası Tahtında Yapılan İstihdamlar Hakkında Meclis Araştırması Açılması Önergesi yapıldı. .

Komitenin kurulmasına oy birliğiyle kabul edildi.

Oylamaya geçilmeden önce UBP adına konuşan Nazım Çavuşoğlu, neden Meclis’e araştırma önergesini verdikleri konusunda bir açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, UBP döneminde işe alımların ilgili mevzuatlara göre yapıldığını savunarak, “Bu ülkede fırsat ve imkan eşitliğini savunuyorsak işe alımda da durdurma da bu eşitliği sağlamak lazım” dedi, sitemlerinin buna olduğunu söyledi.

AKANSOY: “CTP OLARAK DA MECLİSE BİR ÖNERGE SUNACAĞIZ”

Çavuşoğlu’ndan sonra söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP/BG) Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, işe alımlarda sadece belli bir dönemin hedef alınmasının doğru bulmadıklarını ifade etti.

Akansoy, UBP’nin sunduğu önergeye oylarının olumlu olduğunu ifade etti, CTP olarak da meclise bir önerge sunacaklarını ve 1983’ten bu güne kadar işe alınanların araştırılmasını isteyeceklerini söyledi.

DİNÇYÜREK: “DOĞRULARIN ORTAYA ÇIKMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

Akansoy’dan sonra söz alan Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP/UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek’in UBP’nin araştırma önergesine evet oyu vereceklerini söyledi.

Dinçyürek, CTP/BG’nin vereceği önergeye de olumlu oy vereceklerini söyleyerek, doğruların ortaya çıkması gerektiğine inandığını söyledi.

ÇAKICI:  KOMİTELERİN SONUCA ULAŞACAĞINA İNANMIYORUM

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı ise, kurulacak komitelerin sonuca ulaşacağına inanmadığını söyledi.

Çakıcı, “Problemin kendi geçici alımının partizanca yapılıp suiistimal edilmesidir” dedi, CTP ve UBP’yi suçladı.

Her partiden kendi döneminin araştırılmasının önünü açmasını isteyen Çakıcı, “En fazla partizanca istihdamı CTP ve UBP yaptı” diye konuştu

Çakıcı, araştırma önergelere oylarının olumlu olacağını da ifade etti.

Meclis Genel Kurulu’na Yayın Yüksek Kurulu’nun, Yayın Yüksek Kurulu Üyesi Nursal Uysal’ın istifa etmesine ilişkin tezkeresi okutulup bilgiye sunuldu.

Meclis Genel Kurulu’nda  daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.