1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. SURİYELİ MUHALİFLERİN TOPLANTISI ÇAĞRILARLA TAMAMLANDI
SURİYELİ MUHALİFLERİN TOPLANTISI ÇAĞRILARLA TAMAMLANDI

SURİYELİ MUHALİFLERİN TOPLANTISI ÇAĞRILARLA TAMAMLANDI

Suriyeli 130 kadar muhalifin bir araya geldiği, İspanya'nın güneyindeki

A+A-

Suriyeli 130 kadar muhalifin bir araya geldiği, İspanya'nın güneyindeki Kurtuba kentinde yapılan iki günlük toplantı sona erdi.

Muhalifler, açıkladıkları ''Kurtuba deklarasyonu'' dışında Cenevre -2 konferansıyla bağlantılı uluslararası topluma, organize etmek istedikleri ulusal konferansla ilgili de Suriye halkına çağrı yaptı.

Toplantının kapanışında konuşan İspanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gonzalo de Benito, ''Suriyeli muhalifleri birbirinden ayıran farklı görüşlerin farkında olduklarını ancak barış ve demokrasi temelinde buluşacaklarına inandıklarını'' söyledi. İspanya olarak Suriye'de ''Diyalog, müzakere ve uzlaşıya dayalı bir çözümü savunduklarını'' yineleyen De Benito, ''Tüm yetkilerin devredildiği bir geçiş hükümeti kurulmasını temenni ettiklerini'' vurguladı.

Bu arada Suriyeli muhalifler ''Kurtuba deklarasyonu''nda son anda değişiklik yaparak, Cenevre -2 konferansıyla ilgili görüşü metinden bağımsız olarak uluslararası topluma çağrı şeklinde aktarmayı tercih etti. Muhalifler, 22 Ocak'ta yapılması öngörülen Cenevre -2 konferansında, uluslararası toplumundan, Cenevre -1'de ve Londra konferansında alınan kararların tümünün uygulanması, geçiş sürecinin bir zaman sınırı ile belirlenmesi ve Suriye'deki yeni süreçte Esed rejiminin ve onun tüm sembollerinin hiçbir rol üstlenmeyeceğinin uluslararası toplum tarafından garanti edilmesini istedi.

Gazetecilerin, ''Sizce Cenevre -2 konferansının gerçekleşmeme riski var mı?'' yönündeki sorusuna muhalifler, ''Bu konferansa bir katılım krizi yaşandığı gerçek. Bu sorun konferansı engelleyebilir. Bu yüzden biz ulusal konferans organize etmeye çalışıyoruz. Cenevre -2 yapılır mı yapılmaz mı? Bunu şimdi bilmiyoruz. Belki de farklı etaplarda farklı şekillerde gerçekleşebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki bizi davet etmediler ve bu konferansın somut bir acentası yok. Ancak Suriye halkının beklentilerine karşılık verilir, talep edilen garantiler sağlanır ve Suriye halkının arzuları karşılanırsa bu konferans başarılı olur yoksa savaş devam eder'' yanıtını verdi.

Toplantıda Suriye halkına yönelik yapılan çağrıda da , ''Suriye halkının acılarına son vermek ve 3 yıl önce başlayan devrimin gerçekleşmesini garanti edecek yeni bir hukuk devletinin inşa edilmesini sağlamak için Suriye topraklarında veya buraya en yakın bir yerde ulusal konferans düzenlenmesi için tüm muhalif grupların birlik içinde çalışması'' istendi. Muhalifler, uluslararası toplumdan, Suriye halkına destek ve yardımı çok daha aktifleştirmesini de talep etti.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, toplantının hem İspanya hem de AB tarafından finanse edildiğini belirtip, ''Esed rejimine bağlı bazı kişilerin bu toplantıya katıldığı'' iddialarını yalanladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.