1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. SÜT KRİZİ BİTTİ
SÜT KRİZİ BİTTİ

SÜT KRİZİ BİTTİ

Süt krizi bitti

A+A-

Süt fiyatının yükselmesinin arından Süt İmalatçıları Birliği’nin 1 Şubat’tan itibaren süt almaması ile başlayan kriz sona erdi. Önceki akşam taraflar bir araya geldi. Uzun süren pazarlıkların ve sert tartışmaların ardından taraflar anlaştı.

Anlaşmaya göre, çiğ sütün fiyatı süt imalatçısına kilosu 1.3 TL’den satılacak. Vatandaş süt ürünlerini 1 ile 1.5 TL artışla yüzde 14 daha pahalı tüketecek. Süte yüzde 25 oranında yapılan zam yüzde 20’ye çekilecek.

Toplantı ilk önce Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığında başladı. Toplantıya Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk ve ekipleri katıldı.

İlk toplantıda uzlaşma sağlanamadı

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığında yapılan ilk toplantıda görüşmeler sürerken Hayvancılar Birliği anlaşmazlık yaşanmasıyla toplantıyı terk etti. Ardından, Süt İmalatçıları Birliği, Hayvancılar Birliği’ni Süt Kurumu’nda tekrar görüşmeye çağırdı.

Bakanlık, Süt İmalatçıları ile Hayvancılar Birliği’nin Süt Kurumu’nda gece yarılarına kadar süren pazarlıkların ardından anlaşmaya vardı. Anlaşmaya varılmasıyla süt alımları hemen başladı.

 

Naimoğulları: Aracı görevi üstlendik

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, önceki gece uzun süren pazarlıkların ardından anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

KIBRIS’a açıklama yapan Naimoğulları, toplantıda aracı görevini üstlendiklerini kaydederek, hükümetin imalatçıya çiğ sütün fiyatını biraz daha düşürdüğünü söyledi. Hükümetin elinde altı kuruşluk bir destek olduğunu ve bunun biraz aşağılara çekilerek sütün satış fiyatının 1.13 TL olmasında anlaştıklarını ifade eden Naimoğulları, bu sorunun böylelikle çözüldüğünü belirtti.

Hayvancılar Birliği olarak kendilerinin birçok şeyde fedakârlık gösterdiklerini anlatan Naimoğulları, “Sektörün içerisinde kavga ederek bir yere varılmaz. Süt imalatçıları ile biz sıkıntılarımızı ortaya koyduk. Süt borsasının kalkması şartı ile sütün kilosundan iki kuruş biz düştük. Çünkü, borsadan dolayı biz kilo başına dört kuruş kaybediyorduk. Böylelikle süt borsası kalktı. Soğuk sütün litre başına 1.40 TL olan fiyatını da 1.38’e düştük. Beş kuruş da hükümet destek verdi. Böylelikle anlaşmaya varıldı” dedi.

Süt imalatçısının, hayvancının haklı olduğunu gördüğünü hatta, “Bizim hayvancılar ile işimiz yoktur. Hayvancılar hakkını alabilir” dediklerini ifade eden Naimoğulları, yardımlaşarak bir yerde buluştuklarını söyledi.

Özellikle dış pazarlarda devlet teşviki alan üreticilerin ürünleri doğru olmayan fiyatlarda satmamaları gerektiğini kendilerine söylediklerini ifade eden Naimoğulları, “22 Şubat’ta Dubai’de süt ve süt ürünleri fuarı var. Bu, çok önemli fuara tüm süt imalatçılarımız katılacak ve orada fiyat kırarak değil doğru fiyatla ürünlerini pazarlayacaklar” dedi.

Piyasadaki ürünlere az yansıyacak

Anlaşmanın ardından piyasadaki süt ürünlerinin fiyatında önemli bir artış olmayacağını anlatan Naimoğulları, “Süte gelen zam yüzde 14 civarında olacaktır” dedi.

Halkın çok pahalıya ürün tüketmesini kendisinin de tercih etmediğini kaydeden Naimoğulları, bugün hellimin kilosu markette 13- 14 TL’ye satılırken anlaşmanın ardından bir ile 1.5 TL’lik artışla 15.5- 16 TL’ye çıkacağını bunun önemli bir artış olmadığını vurguladı. Naimoğulları, süt alımlarının ise anlaşmaya varılmasının hemen ardından başladığını da ifade etti.

 

Avunduk: Anlaşmaya vardık

Süt İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk ise önceki gün uzun süren görüşmelerin ardından Hayvancılar Birliği ve Tarım Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardıklarını ve süt alımlarının başladığını belirtti.

Çiğ süte imalatçının çok rızası olmasa da 1.13 TL, sıcak süte de 1.08 TL fiyat ayarlamasının yapıldığını ifade eden Avunduk, böylelikle çiğ sütün üstüne yüzde 20 oranında zam yapıldığını söyledi.

Bununla birlikte ürünün yüzde 20 ile 25 oranında zam göreceğini kaydeden Avunduk, vatandaşın üreticinin istemiş olduğu zamdan dolayı alacağı hellim ve yoğurdu zamlı yemek zorunda kalacağını açıkladı.

Süt alımları başladı

Avunduk, anlaşmanın varıldığı saatten itibaren süt alımlarının önceki gün gece yarısı itibarıyla bütün fabrikalarda başladığını söyledi.

Tarım Bakanı’nın Bakanlar Kurulu’na yeni önerge hazırlayıp sunacağını anlatan Avunduk, kararın Bakanlar Kurulu’ndan geçmesini arzu ettiklerini de belirtti.

Fiyatın çarşıya ağır bir zam olarak yansıyacağını iddia eden Avunduk, “Sabit gelirli halkımız bunu nasıl karşılayacak bilmiyoruz. Hiç kimsenin maaşı artmazken, hellimin fiyatı yükselecek” dedi.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.