1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TABLO NETLEŞİYOR!
TABLO NETLEŞİYOR!

TABLO NETLEŞİYOR!

İşte netleşen adaylar...

A+A-

24 Haziran’daki yerel seçimlerde; UBP 20, CTP 16, HP 5, DP 4, YDP ise 1 belediyede kendi adayını gösterecek

Özgül Gürkut MUTLUYAKALI

Yerel seçim tarihinin 24 Haziran olarak kesinleşmesiyle siyasi partiler, aday belirleme çalışmalarına hız verdi.
Yerel seçim için siyasi partilerden aday olacaklar yanında bağımsız adayların fazlalığı dikkat çekerken, hükümette yer alan siyasi partiler Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP), bazı belediyelerde ortak aday çıkarmak için iş birliği yürütüyor.
İş birliğine gidilecek belediyeler büyük oranda netleşirken son kararın, bugünlerde bir araya gelecek dört siyasi partinin genel başkanının toplantısından çıkması bekleniyor.
Hükümet, bir yandan da yerel yönetimler reformuyla ilgili çalışma yapıyor. Özellikle son yıllarda birçok belediyenin mali zorluk yaşaması nedeniyle gündeme gelen bu çalışmada, hem sürdürülebilir yapıda belediyeler oluşturulması hem de 28 olan belediye sayısının yarıya düşürülmesi üzerinde duruluyor.
TAK muhabirinin siyasi partilerin genel başkanlarından veya genel sekreterlerinden aldığı bilgiye göre, partilerde bir süredir devam eden seçim gündemi, seçim tarihinin Meclis’ten geçen kararla netleşmesinin ardından daha da yoğunlaştı.
Yüksek Seçim Kurulu’nun pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 24 Haziran’da 28 belediye başkanı, 280 belediye meclis üyesi, 237 muhtar ve 948 ihtiyar heyeti üyesini seçilecek.
Seçim takviminin önümüzdeki günlerde ilan edilmesi beklenirken, bu seçime özel 40 güne düşürülen seçim yasakları da 15 Mayıs’ta yürürlüğe girecek.
KKTC’de yerel seçimler dört yılda bir yapılıyor. Muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri yasa gereği bağımsız aday oluyor.

CTP 16 belediyede kendi adayını gösterecek
Koalisyon hükümetinin büyük ortağı CTP, 16 belediyede kendi adayını gösteriyor.
Yerel seçim hazırlıkları hakkında TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, CTP’nin 16 bölgede aday göstereceğini, geriye kalan bölgelerde ise öngörülen iş birliği çerçevesinde aday göstermeyerek diğer parti adayları veya bağımsız adaylara destek verileceğini söyledi.
CTP’nin aday göstereceği belediyelerde başkan adayları şöyle:
“Gönyeli- Ahmet Benli, Alayköy-HulisiManisoy, Akıncılar- Hasan Barbaros, Geçitkale -Hasan Öztaş, Serdarlı -Salih Bayraktar, Akdoğan -Ahmet Latif, Dikmen -Yüksel Çelebi, Güzelyurt -Osman Bican, Lefke -Aziz Kaya, Dipkarpaz -Suphi Coşkun, Yeniboğaziçi -Sertaç Yalçın, Mehmetçik -Cemil Sarıçizmeli, Mağusa -Erol Adalıer, Değirmenlik -Ali Karavezirler, Girne- Birol Karaman.”
Sorakın, Lefkoşa’da TDP adayı Mehmet Harmancı, Tatlısu’da DP adayı Hayri Orçan’ı, Vadili, Paşaköy ve  Beyarmudu’nda HP’nin göstereceği adayların destekleneceğini kaydeden Sorakın, koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanlarının da bugünlerde durum değerlendirmesi yapacağını ifade etti.

Halkın Partisi’nin 5 adayı kesin
HP Genel Sekreteri Yenal Senin, HP’nin 5 belediyede kendi adayını çıkaracağını, 5 belediyede ise ittifak çerçevesinde bağımsız adayları destekleyeceğini, bu sayının artabileceğini söyledi.
Dipkparaz’da Havva Elkovan, Mehmetçik’te Kani Buranay, Paşaköy’de Mehmet Aktaş, Vadili’de Erhan Kaya, Lefke’de Fehmi Çamlıköylü’nün HP adayı olarak 24 Haziran seçimlerinde belediye başkan adayı olacağını açıklayan Senin, destekleyecekleri bağımsız adayları da şöyle duyurdu:

“Yeniboğaziçi’nde Mustafa Zurnacılar, Beyarmudu’nda Ethem Akmercan, Esentepe’de Sinan Güneş, Girne’de Osman Fırat, Alsancak’ta Fırat Ataser.”


TDP yetkili kurulları değerlendiriyor
Hükümet ortaklarından TDP’de yerel seçime yönelik adaylık başvuruları pazartesi tamamlandı, sırada yetkili kurulların değerlendirmeleri var.
TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, hükümeti oluşturan partilerin yerel seçimlere yönelik ittifakı çerçevesinde her partiden üçer kişinin katılımıyla bir komite oluşturduklarını hatırlatarak, “Bu komitenin çalışmaları bir aşamaya geldi ve şu anda 12 belediyede uzlaşma vardır. Biz bu uzlaşmaya bağlı kalacağız” dedi.
TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, mali krizdeki Yenierenköy Belediyesi’nde seçime gidilip gidilmeyeceği konusunda YSK kararını beklediklerini kaydetti. Varoğlu, seçim olacaksa TDP’nin buradan adayı olacağını bildirdi.

DP 4 belediyede kendi adaylarını gösteriyor
DP, 24 Haziran seçimlerinde Lefkoşa, Tatlısu, Vadili ve Dipkarpaz’da kendi belediye başkan adaylarını çıkaracak.
Lefkoşa’da Okyay Sadıkoğlu, Tatlısu’da Hayri Orçan, Vadili’de Siyami Şimşek, Dipkarpaz’da Aslan Çebi’yi aday gösterme kararı alan DP, ayrıca, bağımsız adaylar olarak Çatalköy’de Serdar İlhan, Lapta’da Mustafa Aktuğ, Esentepe’de Sinan Güneş, Alsancak’ta Fırat Ataser, Gazimağusa’da İsmail Arter, İnönü’de Beyhan Gürgöze, Yeniboğaziçi’nde Katip Demir, İskele’de Halil Orun’u; Büyükkonuk’ta ise önceleri adı bağımsız aday olarak geçen ancak UBP’den aday olan  Ahmet Sennaroğlu’nu destekleme kararı aldığını duyurdu.


UBP 20 aday gösteriyor
Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP), 20 belediyede kendi adaylarını belirleyip açıklarken 7 de bağımsız adayı destekleyeceğini duyurdu.
UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, Yenierenköy Belediyesi dışındaki belediyelerde durumun net olduğunu, 20 yerde partili belediye başkan adayları olduğunu, 7 belediyede ise bağımsız adayları destekleme kararı aldıklarını söyledi.
UBP’nin belirlediği adaylar şöyle:
Lefkoşa - Hasan Sertoğlu, Gönyeli - Mustafa Akyön, Değirmenlik- Bozdağ Töre, Alayköy - Arif Ulaş, Beyarmudu - İlker Edip, Tatlısu- Ali Çil, Serdarlı-Halil Kasım, İnönü- Turgut Çevirgen, Akdoğan- Erdinç Akgür, Paşaköy-Habil Tülücü, Vadili- Mehmet Adahan, Dikmen- Mustafa Erişmen, Lapta-Fuat Namsoy, Esentepe-Muhammet Aygün, İskele-Hasan Sadıkoğlu, Büyükkonuk-Ahmet Sennaroğlu, Mehmetçik-Cenk Şeren, Dipkarpaz-Yusuf Akgün, Güzelyurt-Mahmut Özçınar, Lefke-Timuçin Pirgalıoğlu
UBP şu 7 belediyede ise bağımsız adayları destekleme kararı aldı:
“Gazimağusa-İsmail Arter, Yeniboğaziçi-Mustafa Zurnacılar, Geçitkale- Olsan Oran, Girne-Nidai Güngördü, Çatalköy-Mehmet Hulusioğlu,  Alsancak-Fırat Ataser, Akıncılar Osman Tamsarı.”

YDP sadece Lefkoşa’da aday çıkarıyor
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 24 Haziran yerel seçiminde sadece Lefkoşa’da belediye başkanı adayı gösterme kararı aldı.
Lefkoşa Türk Belediyesi için başkan adayını Kemal Altuncuoğlu olarak belirleyen YDP, bazı belediyelerde meclis üyeliği için de aday gösterecek.
YDP Genel Sekreteri Turan Büyükyılmaz, “Adayların resmen açıklanmasının ardından destekleyeceğimiz adayları açıklayacağız ama herhangi bir siyasi partinin adayına desteklemeyeceğiz. 10 civarında bağımsız adayı destekleyebiliriz” dedi.

TKP Yeni Güçler Olağanüstü Kurultaya odaklandı
Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu, yerel seçime yönelik çalışmalarının devam ettiğini ve aday olan her yerde seçime gireceklerini ancak bu konuda kesin kararı bu cumartesi yapılacak olağanüstü kurultayda seçilecek yeni yönetimin vereceğini söyledi.
Davulcu, “Adayımız olmayan yerlerde ise öncelik bağımsız adaylarda olmak üzere o bölgedeki örgütümüzün uygun göreceği diğer partilerin adaylarını destekleyebileceğiz” dedi.
Davulcu, TKP Yeni Güçler’in cumartesi günü saat 17.00’de toplanacak olağanüstü kurultayında oluşacak yetkili organların yerel seçimlerle ilgili kararları kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti.

BKP güç birliği arayışında
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, yerel seçim konusunda parti meclisinin MYK’ya yetki verdiğini ve bazı siyasi güçlerle kısa sürede karara dönüştürecekleri bazı değerlendirme toplantıları yaptıklarını söyledi.
Henüz alınmış bir karar olmadığını bildiren İzcan, “Hedefimiz en geniş iş birliğini yakalamaktır, barış ve çözüm temelinde hareket eden kesimlerle yan yana durmaktır” dedi.


YKP, karar aşamasında
Belediye meclis üyelikleri için 7 Mayıs’a kadar adaylık başvurusu kabul edeceğini duyuran Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ortak mücadele zemini arıyor.
YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, TDP, Sol Hareket, KSP ve bağımsız aktivistlerle toplantılar yaptıklarını ve karar aşamasına geldiklerini söyledi.
Belediye başkanlıklarında ise son kararı İlçe Yönetim Kurulları verecek.

KSP bir aday çıkaracak
Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) 24 Haziran yerel seçimi için sadece bir yerden aday çıkarmaya karar verdi ancak bunun hangi belediye olacağını henüz belirlemedi.

MDP kararını çarşamba verecek
Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), yerel seçimle ilgili net tavrını önümüzdeki Çarşamba yapılacak parti meclisi toplantısıyla belirleyecek. 

Haber Kaynağı: Diyalog

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.