1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TALAT: “ANASTASİADES’E KIBRIS TÜRK OKULLARINDA RUMCA, RUM OKULLARINDA TÜRKÇE ÖĞRETİLMESİ FİKRİMİ İLETTİM”
TALAT: “ANASTASİADES’E KIBRIS TÜRK OKULLARINDA RUMCA, RUM OKULLARINDA TÜRKÇE ÖĞRETİLMESİ FİKRİMİ İLETTİM”

TALAT: “ANASTASİADES’E KIBRIS TÜRK OKULLARINDA RUMCA, RUM OKULLARINDA TÜRKÇE ÖĞRETİLMESİ FİKRİMİ İLETTİM”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum lider Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında Rumca, Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili fikrini ilettiğini kaydetti ve bunun hem medya hem de liderler tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

TALAT: “ANASTASİADES’E KIBRIS TÜRK OKULLARINDA  RUMCA, RUM OKULLARINDA DA TÜRKÇE ÖĞRETİLMESİYLE İLGİLİ FİKRİMİ  İLETTİM”

“BU HEM MEDYA HEM DE LİDERLER TARAFINDAN DESTEKLENMESİ GEREKİR”

ANASTASİADES: “DAHA FAZLA İYİ NİYET VE  İSTEKLE EN ERKEN ZAMANDA KIBRISLI RUM VE KIBRISLI TÜRKLER’İN KAYGILARINI DİKKATE ALACAK BİR ÇÖZÜME ULAŞILMASI YÖNÜNDEKİ UMUTLARIMIZI  DİLE GETİRDİK”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum lider Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında  Rumca, Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili fikrini ilettiğini kaydetti ve bunun hem medya hem de liderler tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasides de, daha fazla iyi niyet ve  istekle en erken zamanda Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler’in kaygılarını dikkate alacak bir çözüme ulaşılması yönündeki umutlarını dile getirdiklerini belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades öğlen yemeğinde bir araya geldi.

Ara Bölgede bulunan Chateau Status Restoran’ta saat 12:40’da başlayan yemekte Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros ile Rumların eski Tarım Bakanı Kostas Themistokleus, Anastasiadis ileTalat’a eşlik etti.

Menüsünde başlangıç olarak kalamar ve salata; ana yemek olarak balık sebze ve salata, tatlı olarak da “nor ile bal” bulunan yemek sonrasında Anastasiades ile Talat basına açıklamalar yaptı.

ANASTASİADES

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades, yapıcı ve arkadaşça geçen bir buluşma olduğunu söyledi; görüş alış verişinde bulunduklarını ve müzakere süreci içerisinde nasıl daha verimli olabileceklerini görmeye çalıştıklarını ifade  etti.

Süreci hızlandırmak için daha yoğun bir şekilde çalışmaları gerektiği üzerinde hemfikir olduklarını belirten Anastasiades, daha fazla iyi niyet ve  istekle en erken zamanda Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler’in kaygılarını dikkate alacak bir çözüme ulaşılması yönündeki umutlarını dile getirdiklerini belirtti.

Anastasiades,  “AB üyesi olduğumuzun farkına varmalıyız, ülke olarak AB üyesiyiz, burada yasal olarak yaşayan tüm insanlar olarak Avrupalıyız” diye konuştu. Anastasiades, AB müktesebatını insan haklarına saygılı bir şekilde  nasıl uygulayacakları konusunda birlikte çalışmaları gerektiğini de dile getirdi.

TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Anastasiades’e yemekten dolayı teşekkür etti ve hem yararlı bir toplantı yaptıklarını hem de son derece lezzetli bir yemek yediklerini söyledi.

Görüş alış verişinde bulunduklarını, devam eden müzakere süreciyle ilgili Anastasiades’in görüş ve yaklaşımlarını öğrenme fırsatı bulduğunu dile getiren Talat, bunun önemli olduğunu çünkü sonuçta,  Kıbrıs sorununu çözecek iki taraf olduğunu ve çözüme ulaşmak için iki tarafın bir birini çok iyi anlaması gerektiğini vurguladı.  Bu amaçla bu görüşmeyi çok önemsediğini vurgulayan Talat, “Bu konuda Anastasiades’in gösterdiği yapıcı yaklaşıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Görüşmeleri yapanın Anastasiades ile Cumhurbaşkanı Eroğlu olduğunu söyleyen ve kendisinin doğrudan bir rolü olamayacağını vurgulayan Talat, “Ancak ben yardımcı olabilirsem, bazı düşünceleri ortaya koyup yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olabilirsem görevimi yapmış olurum. Olaya böyle yaklaşıyorum ve bu anlayışla yardımcı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Anastasiades’e Kıbrıs Türk okullarında  Rumca, Rum okullarında da Türkçe öğretilmesiyle ilgili fikrini ilettiğini dile getiren Talat, bunun medya tarafından da desteklenmesi gerektiğini, kuzeydeki bir televizyonun bir dil aktivitesi başlatmak üzere olduğunu duyduğunu  kaydetti. Talat, iki toplumun bir birini anlaması açısından Liderlerin de bu fikri desteklemesi gerektiğini, barış kültürünün hayati bir şey olduğunu  söyledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.