1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TALAT: "ÇÖZÜM MÜ, ŞAKA MI"
TALAT: "ÇÖZÜM MÜ, ŞAKA MI"

TALAT: "ÇÖZÜM MÜ, ŞAKA MI"

Talat: "Çözüm mü, şaka mı"

A+A-

Özdil Nami Müzakerecilik görevinde beğenmeyenlere seslenen Talat, “Biz Kıbrıs Sorununun çözümünü mü istiyoruz yoksa bu bir şaka mı? Yoksa kendi siyasi görüşümüz Kıbrıs Sorununun çözümünü sadece istediğimizi söylemeyi mi gerektiriyor” diye konuştu…

Talat, “Sayın Nami, özellikle BM gözetiminde yürütülen Kıbrıs sorununda uluslararası alanda çok büyük olumlu etki yapar” dedi.

“Şubat 2014 Ortak Açıklama’ya üstelik Eroğlu döneminde Kıbrıs Türk tarafından katkı koyan Nami’dir” diyen ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın müzakereci olarak Özdil Nami’yi görevlendirişini son derece doğru bulduğunu ifade eden 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eleştiriler hakkında ise “Biz Kıbrıs Sorununun çözümünü mü istiyoruz yoksa bu bir şaka mı? Yoksa kendi siyasi görüşümüz Kıbrıs Sorununun çözümünü sadece istediğimizi söylemeyi mi gerektiriyor” diye konuştu.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Talat şöyle dedi; “Ben Özdil beyle çok yakın çalıştım. Kıbrıs sorunun çözümüne tam anlamıyla bağlı bir arkadaşımızdır. Müzakerecilikte ise son derece başarılıdır. Olumlu sonuç elde etmek için kendi yeteneklerini kullanabilen bir arkadaşımızdır. Her zaman için olaylara olumlu yönde bakar ve reddi bir tavır ortaya koymaz. Sayın Nami, özellikle BM gözetiminde yürütülen Kıbrıs sorununda uluslararası alanda çok büyük olumlu etki yapar. Unutulmaması gerekir ki hem benim görüşmecimdi hem de Ortak Açıklama’nın da mimarlarındandır. Katkı koyan Kıbrıs Türk tarafından büyük ölçüde Özdil Nami olmuştur. Üstelik de Eroğlu döneminde. Bunları da unutmamak lazım…”

Çözümü mü istiyoruz yoksa bu bir şaka mı?”

“Herkes eleştirebilir de önemli olan husus Biz Kıbrıs Sorununun çözümünü mü istiyoruz yoksa bu bir şaka mı? Yoksa kendi siyasi görüşümüz Kıbrıs Sorununun çözümünü istediğimizi söylemeyi mi gerektiriyor sadece… Yoksa eğer çözüm istiyorsak konuyu bilen, hazırlanmak için aylara ihtiyaç duymayan ve vizyonu da kesin kez çözüm olan birisinden yararlanmak herhâlde en akıllıca davranıştır. Ben Sayın Akıncı’yı bu anlamda gerçekten son derece doğru bir tavır ortaya koyduğunu düşünüyorum”

Talat’ın şartı mıydı?

“Sayın Nami sizin destek şartınız mıydı? Özellikle 2. turda” sorusuna ise Talat, “kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Konuşamadım bile… Bu Sayın Akıncı’nın takdiridir. Ben, atamayı Özdil Bey’e ifade ettiğinde gelişmeyi Özdil Bey’den öğrendim… CTP ile bu konuda bir müzakere yapmadığını da biliyorum” yanıtını verdi.

Türkiye illa O olmalıdır diye bir tutum içine girmez diye düşünüyorum”

‘Türkiye istedi’ iddialarına yönelik ise Talat, “Türkiye’nin ne düşündüğünü bilmiyorum ama benim dönemimde Sayın Nami’nin hepimizin beklentileri doğrultuları doğrultusunda hareket ettiğini, bunda Türkiye’nin de olduğunu ifade edebilirim. Dolaysıyla ‘Türkiye Nami’den memnun oldu mu?’ derseniz ‘bence memnun olmuştur…’ ama Türkiye illa O olmalıdır diye bir tutum içine girmez diye düşünüyorum. O kısmını Sayın Akıncı bilebilir… ”

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.