1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TARIM VE SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR DA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI
TARIM VE SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR DA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

TARIM VE SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR DA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Oğuz ise tarım ile ilgili yaptığı konuşmada, Tarım Bakanı’ndan aspir bitkisiyle ilgili açıklama yapmasını talep etti.

A+A-

TARIM VE SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR DA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Meclis Genel Kurulu’nda, UBP Milletvekili Dursun Oğuz ise tarım ile ilgili yaptığı konuşmada, Tarım Bakanı’ndan aspir bitkisiyle ilgili açıklama yapmasını talep etti.

Oğuz, aspir bitkisi ile ilgili prim uygulamasının cazip hale getirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda daha detaylı bilgi verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkede arpa, buğday konusunda sıkıntılar yaşandığını dile getiren Oğuz, böyle konularda yapılan çalışmaların önemine değindi.

Oğuz, ülkeye sertifikalı ürün getirilmediğini de savunarak, Tarım Bakanı’nı “bir ziraat mühendisi olarak bu konulara dikkat etmeye” çağırdı. Şu anda ülkede her şeyde bir soru işareti olduğunu ileri süren Oğuz, yapılan yanlışların düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

“Ülkeye hala daha sertifikasız tohum getiriliyor” diyen Oğuz, ilgili bakanlığın, yapılan tarım çalıştayı ile ilgili de halen daha bir rapor yayınlanmamış olmasını eleştirdi.

Sürekli “para yok, çaresiziz” ifadelerini kullanan hükümet yetkililerinin istifa etmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, “siz ‘para yok, çaresizim’ diyorsunuz…çare yok sonuç yok …bırakın o zaman belki başkaları gelir yapar…”  ifadelerini kullandı.

SENNAROĞLU

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise, eleştirileri yanıtlamak için söz alarak, düne bakıp bugünle mukayese edilmesi gerektiğini söyledi.

Yüzyılın kuraklığının yaşandığını dile getiren Sennaroğlu, yapılan eleştirilerin gerçekçi olmasını talep etti.

Sertifikalı tohumla diğer tohumlar arasında çok büyük maddi fark olduğunu söyleyen Sennaroğlu, başka alternatifin olmadığını kaydetti.

Tohumculuk yasası ile ilgili çalışmaların yapıldığını da anlatan Sennaroğlu, yasanın yakında Meclis gündemine getirileceğini belirtti.

PİLLİ

UBP Milletvekili Ali Pilli konuşmasında, Lefkoşa- Güzelyurt anayolunda devam eden yol yapımı ve ışıklandırma çalışmalarıyla ilgili gözlemlerini aktararak, kazaların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı’nın, düzenledikleri çalıştaydan sonra yeni sağlık sistemini hayata geçirecekleri yönündeki söylemlerine işaret eden Pilli, sağlık alanında gerekli çalışmaların yapılarak sorunlara çözüm üretilmesinin  gerekliliği üzerinde durdu.

Sağlık sigortasın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Pilli, Onkoloji Hastanesi’nin yapılmasının ardından kanser hastalarıyla ile ilgili sıkıntıların çözülmeyeceği inancında olduğunu, bunun yanında onlarla ilgilenecek her türlü sağlık çalışanının yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.