1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TARIMSAL ARAZİ KİRALAMA BAŞVURULARI 2 EKİM’E KADAR KABUL EDİLECEK
TARIMSAL ARAZİ KİRALAMA BAŞVURULARI 2 EKİM’E KADAR KABUL EDİLECEK

TARIMSAL ARAZİ KİRALAMA BAŞVURULARI 2 EKİM’E KADAR KABUL EDİLECEK

İçişleri Bakanlığı, kontrolü altındaki rezerv tarımsal kaynakların İTEM Yasası kriterlerine göre kiralanacağını, arazi kiralamak isteyenlerden 2 Ekim Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar başvuru kabul edileceğini açıkladı.

A+A-

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN TARIMSAL REZERV ARAZİLERİN KİRALANMASIYLA İLGİLİ DUYURUSUNA GÖRE, ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIK YAPMAK İSTEYEN İŞSİZ GENÇLER VEYA HALEN BU YOLLA GEÇİMİNİ SAĞLAYANLAR BAŞVURABİLECEK

İçişleri Bakanlığı, kontrolü altındaki rezerv tarımsal kaynakların İTEM Yasası kriterlerine göre kiralanacağını, arazi kiralamak isteyenlerden 2 Ekim Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar başvuru kabul edileceğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, arazi kiralama başvuruları İskan ve Rehabilitasyon Dairesi; Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt şubelerine yapılabilecek.

Daha önce yapılmış müracaatların geçerli olacağı kaydedilen açıklamada, önceki dönemlerden kira borcu olanların başvurularının ise dikkate alınmayacağı kaydedildi.

İtirazların ise oluşturulan itiraz komitesi tarafından ele alınacağı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kiralanacak arazilerin İTEM Yasası’nın (İskan Topraklandırma Eşdeğer Mal Yasası) 40 (B) maddesi tahtındaki kriterlere göre kiralanacağı duyuruldu.

Buna göre, arazi kiralayacak kişilerin geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlamak isteyen işsiz gençlerden veya halen çiftçilik ve hayvancılık yapıp geçimini bu yolla sağlayanlardan olması gerekiyor.

Tarımsal amaçlı kira yapılırken dikkat edilecek hususlar da şöyle açıklandı:

“1- Hiç tarımsal arazisi olmayan veya yetersiz olanlara öncelik verilecek.

2- Sulu tarım yapanlara kendi arazilerine yakın olan kaynakların kirasında öncelik verilecek.

3- Ağılı olanlara ağıllarının etrafındaki kaynaklarda öncelik verilecek.

4- Kaynaklar kiralanırken öncelik kaynağın bulunduğu bölgede ikamet eden hak sahiplerine verilecek.

5- Yapılacak olan kira aile bazında 300 dönümü geçmeyecek.”

GEREKLİ BELGELER

Başvuru sırasında “Muhtardan alınacak ikamet belgesi, kimlik kartı fotokopisi, Sosyal Sigortalar Dairesi’nden hayvancı veya çiftçi olarak kayıtlı olduklarını gösterir belge, kendi adlarına ve eşleri adına kaç dönüm koçanlı tarımsal arazilerinin olduğunu gösteren belge” istenecek.

Ayrıca hayvancılardan Hayvancılar Birliği’nden hayvancı olduklarına dair belge ve Veteriner Dairesi’nden alınacak hayvan sayısını gösterir belge talep edilecek.

Çiftçilerden ise Çiftçiler Birliği’nden çiftçi olduklarına dair belge ve adlarına kayıtlı traktör, kombay, kamyon koçanları istenecek.

Bakanlık açıklamasında kesinlikle kiralanmayacak kaynaklar şöyle açıklandı:

“Arsa ve arsa nitelikli araziler, köy gelişme sahası içinde kalan araziler, sahil şeritleri, tarım dışı araziler, dere ve dere yatakları”

İTİRAZ KOMİTESİ

Tarımsal Kira İtiraz Komitesi’nin, “İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı, Çiftçiler Birliği ve Hayvancılar Birliği”nden birer temsilciden oluşturulacağı da duyuruldu.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.