1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TATAR: "EN BÜYÜK FAİZ MAĞDURU DEVLET"
TATAR: "EN BÜYÜK FAİZ MAĞDURU DEVLET"

TATAR: "EN BÜYÜK FAİZ MAĞDURU DEVLET"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçe disiplinin korunduğunu, emekliliği teşvik etme planlarının bulunmadığını ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli olan yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’na sunulma aşamasına getirildiğini söyledi.

A+A-

“BÜTÇE DİSİPLİNİNİ EN İYİ ŞEKİLDE UYGULUYORUZ”

“EMEKLİLİĞE TEŞVİK PLANI YOK”

“KAYIT DIŞI EKONOMİNİN KAYIT ALTINA ALINMASI İÇİN ÖNEMLİ OLAN YASA TASARISI BAKANLAR KURULU’NA SUNMA AŞAMASINA GETİRİLDİ”

"EN BÜYÜK FAİZ MAĞDURU DEVLET"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bütçe disiplinin korunduğunu, emekliliği teşvik etme planlarının bulunmadığını ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli olan yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’na sunulma aşamasına getirildiğini söyledi.

BRT’ye konuşan Tatar, pek çok ülke ekonomik krizle mücadele ederken KKTC ekonomisinin az da olsa büyüdüğünü ve faizlerin düştüğünü,  mevduatların krediye dönüşme oranının ise yüzde 70’e çıktığını belirtti.

Tatar, çiftçi ve hayvancıya bütçeden 110 Milyon TL kaynak ayrıldığını da belirtti.

Devlet bütçesinden sektörlere verilecek katkının yıl başında belirlendiğini ve söz konusu miktarın ilgili sektörden başka bir sektöre harcanmadığını vurgulayan Tatar,  “Hükümete geldiğimiz günden beridir bütçe disiplinini en iyi şekilde uyguluyoruz” dedi.

Çok büyük titizlikle hesaplanan bütçe öngörüleri ve tahminlerinin sırası ile Bakanlar Kurulu, Meclis Alt Komitesi ve Genel Kurulu’nun onayına sunulduğunu anlatan Tatar, “Bütçe hazırlaması kadar uygulaması da büyük önem taşıyor ve bütçe uygulamaları başarılı bir şekilde yürütülüyor” dedi.

“GEREK GELİRLER, GEREKSE HARCAMA AYAĞI AÇISINDAN İYİ”

İlk 4 aylık bütçe uygulamalarının gerek gelirler, gerekse harcama ayağı açısından iyi olduğunu söyleyen Bakan Tatar “LTB’ye yapılan katkılar bizi biraz etkiledi” dedi.

Belediyeler Birliği ile varılan uzlaşı sonucu katkı payının artırılması için ek bütçe hazırlamakta olduklarını belirten Tatar, bunun da bütçeye 13 Milyon TL ek yük getireceğini kaydetti.

Maliye Bakanı Tatar, güven konusunda ülkede sıkıntı olsa da ekonomik istikrarın devam ettiğini, Türkiye’nin bütçeye katkısının bunda önemli bir etken olduğunu vurguladı.

EMEKLİLİĞE TEŞVİK PLANI YOK

Devletin emekliliği teşvik edeceği yönündeki söylentiler hakkında ise Tatar, “Ne böyle bir plan ne de olasılık var. Bürokrat kolay yetişmiyor. Her ne kadar da zaman zaman bürokratlardan şikayet edilse de, işini çok iyi yapan, devletin çıkarlarını koruyan bürokratlardır ” dedi.

KAYIT DIŞI EKONOMİNİN KAYIT ALTINA ALINMASI

Tatar, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için büyük önem verdiği Muhasiplik Meslek Yasa Tasarısına ilişkin hazırlıkların tamamlandığını ve tasarının Bakanlar Kurulu’na sunma aşamasına geldiğini de açıkladı.

EN BÜYÜK FAİZ MAĞDURU DEVLET

İhtiyat Sandığı’nda faiz oranlarının belirlenememesi ve devletin İhtiyat Sandığı’na olan borçları ile ilgili soruya karşılık da Tatar, ülkedeki en büyük faiz mağdurunun devlet olduğunu söyledi.

Tatar, “İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu konuyu gerçekçi değerlendirmeli, popülizmden uzak olmalı” dedi.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.