1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TATAR: “KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE ULUSLARARASI TEŞKİLATLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”
TATAR: “KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE ULUSLARARASI TEŞKİLATLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”

TATAR: “KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE ULUSLARARASI TEŞKİLATLARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”

TATAR İSTANBUL’DA DÜZENLENEN “7.SAHTECİLİK VE KORSANLA MÜCADELE FORUMU KÜRESEL KONGRESİ”NE KATILDI

A+A-

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin kendi sınırlarında kaçakçılıkla mücadele gibi konularda, uluslararası teşkilatlarla iş birliği içinde olduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Tatar, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın davetlisi olarak İstanbul’da düzenlenen “7.Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Forumu Küresel Kongresi”ne katıldı.

1234.jpg

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşması yaptığı küresel kongre İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası Markalar Birliği (INTA) ve Milletlerarası Ticaret Odası/Sahtecilik ve Korsanlığın Durdurulması için İş Dünyası Eylemi’nin (ICC/BASCAP) desteğiyle Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve INTERPOL işbirliğinde düzenlen Kongre’nin açılış günü konuşmalarının ardından, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı özel davetlilere gala yemeği verdi.

12345.jpg

Yemeğe özel davetli olarak katılan Tatar, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Uluslararası Polis Teşkilatı (International Criminal Police Organization) Interpol Genel Sekreteri Ronald K. Noble ve Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya ile görüştü.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAK DURUMUNDAYIZ”

Tatar, küresel Kongre ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “KKTC dünyada saygın yerini alırken, kendi sınırlarında kaçakçılıkla mücadele gibi hassas konularda, uluslararası teşkilatlarla iş birliğindedir ve bu tip çalışmalara ne kadar önem verdiğimizi her defasında ifade ediyoruz” dedi.

Tatar, kaçakçılıkla ilgili konuların denetlenmesinde polis ve gümrük idaresiyle her türlü iş birliğini yaparak, gerekli katkı ve yardımları yaptıklarını ifade etti.

Büyüyen dünya ticareti nedeniyle korsan ve kaçakçılığın arttığının söylendiğini belirten Tatar, dünya ülkeleri, Interpol ve gümrük idareleri gibi çeşitli makamların, kaçakçılığın önlenmesi ve engellenmesi için büyük bütçeler ayırdıklarını söyledi.

KKTC’nin, Doğu Akdeniz’de önemli bir trafik noktasında olduğunu belirten Tatar, “Her türlü ürünün kaçakçılığının ve korsanlığının önlenmesinde üzerimize düşen görevi yapmak durumundayız” diye konuştu.

123456.jpg

Tatar, “KKTC olarak dünyada saygın yerimizi alma noktasında gerçekten de bu gibi teşkilatlarla iş birliği içerisinde olmamız ülkemizin tanıtımı için de önemlidir. KKTC olarak böyle toplantılarda bu tip teşkilatlarla iç içe olması, bana göre dünyadaki yerimizi alma bakımından fevkalade önemlidir diye değerlendiriyorum” dedi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.