1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TATAR: “RUM LİDER ÇOK ŞEY İSTEYİP HİÇBİR TAVİZ VERMİYOR''
TATAR: “RUM LİDER ÇOK ŞEY İSTEYİP HİÇBİR TAVİZ VERMİYOR''

TATAR: “RUM LİDER ÇOK ŞEY İSTEYİP HİÇBİR TAVİZ VERMİYOR''

Tatar: “Rum Lider Çok Şey İsteyip Hiçbir Taviz Vermiyor''

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, Rum liderliğinin, bazı şeyleri verir gibi yapıp aslında hiçbir şey vermeden Kıbrıs Türk tarafından önemli tavizler koparmaya çalıştığını kaydetti.

Tatar, Rum oyunlarına karşı hakların korunabilmesi için daha hassas davranılması ve Meclis ile halkın mutlaka devreye sokulması gerektiğini de belirtti.

Tatar, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“ Rum tarafı Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve hukukuna karşı saldırılarını dün olduğu gibi sürdürüyor. Hala, hellim konusunda varılan uzlaşmayı bile işler hale getirtmiyorlar. Cep telefonları ile her iki tarafta da rahatlıkla konuşulmasının önündeki tek engel Anastasiadis yönetimidir.

EOKA’cıların tüm anma etkinliklerine katılan, Grivas ve EOKA’nın Rum öğrencilere anlatılması talimatını daha bu ders yılının başında veren ve hala geri almayan, Rum öğrencilerin Kıbrıs Türkleri’ne saldırılarını cezasız bıraktıran Nikos Anastasiadis’dir.

Rumlar hala, dış temas konusunda Kıbrıs Türk futbol takımlarının önüne engel koymakta, her alanda Kıbrıs Türkü’ne izolasyon ve ambargo uygulatmaktadır.

Anastasiadis, bir tarafta masada oturmakta Mart’a kadar referanduma gidileceğine dair söz vermekte diğer taraftan Türk tarafının uyarı ve görüşlerini hiç dikkate almadan gelecek yıl içinde yeni doğal gaz aramaları yapılması için anlaşmalar imzalamaktadır.

Elde ettiğimiz bilgiler göstermektedir ki, Rum tarafı masada bazı şeyleri verir gibi yapmakta ancak aslında hiçbir şey vermemekte ve bizim taraftan önemli tavizler koparma yolunda yoğun gayret göstermektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı, tünelin ucunda ışığı gördüğünü söylemekte ancak halkımıza Kıbrıs Türk Halkı’nın çok hassas olduğu konularda neler olup bittiğini açıklamaktan kaçınmakta, yuvarlak sözlere konuları geçiştirmektedir.

Kaç defa sordum yine soruyorum; Kıbrıs Türkü’nün özgür, refah ve güven içinde yaşayabilmesi için önemli olan konularda Rum tarafının bildiğimiz tutumlarında değişiklik var mı?

Rum tarafı, varılacak antlaşmanın AB’nin birincil hukuku olması, iki bölgeliliğin net bir şekilde sağlanması, Kuzey’de mülkiyet ve nüfus konusunda Türklerin, Güney’de Rumların sarih çoğunlukta olmaları konusunda ne der?

Rumlar, mülkiyet konusunun çözümü konusunda çok önemli olan kriterlerde herhangi bir şekilde Türk tezine yakınlaştı mı? Bizim ortaya koyduğumuz “mevcut kullanıcı’ kapsamı ile Rum tarafının ortaya koyduğu kapsam arasındaki çok büyük uçurum kapatıldı mı?

Rumların, toprak ve garantilerle ilgili basına yansıyan ve bizim tarafımızdan asla kabul edilmemesi gereken tutumlarında bir değişiklik bekleniyor mu?

Ortada duran gerçeklere bakıldığı zaman Rum tarafının amacının, bizi gafil avlamak ve gün gele Ada’yı tümüyle Rum egemenliği ve hakimiyetine sokmak için çalışmakta olduğu nettir.

Bu noktada bizim yapmamız gereken, bir an önce Rum tutumumu halkımıza, Cumhuriyet Meclisimize aktarmak ve alınacak destekle devam eden Rum tutumuna karşı ciddi, kararlı bir mücadele vermektedir.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.