1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "TC VE KKTC'Yİ 'DENİZ ALTINDAN BAĞLAYAN' PROJEDE SU İSALE HATTINDA..."
"TC VE KKTC'Yİ 'DENİZ ALTINDAN BAĞLAYAN' PROJEDE SU İSALE HATTINDA..."

"TC VE KKTC'Yİ 'DENİZ ALTINDAN BAĞLAYAN' PROJEDE SU İSALE HATTINDA..."

"TC ve KKTC'yi 'deniz altından bağlayan' projede su isale hattında..."

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yaptığı yazılı açıklama ile KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattına su verilmeye başlandığını açıkladı. Açıklama projeden ‘Türkiye ile KKTC’yi deniz altından bağlayan proje’ diye bahsedildi. Açıklama şöyle:

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan Asrın Projesi’nde ilk su adaya ulaştı. KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattına su verilmeye başlandı.

“Dünyada Bir İlk Olan Proje ile Adaya Su Vermeye Başladık”

KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişinin Dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “KKTC İçmesuyu Temini Projesi çerçevesinde Dünya’da ilk kez uygulanan ve son parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur - Alaköprü Barajı’ndan alınan su,  Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu’ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı” dedi.

Deniz Suyu Cazibeli Olarak Tahliye Olmaya Başladı

Türkiye ve KKTC’yi denizin 250 metre altında askıda kurulacak 80 kilometre uzunluğundaki boru hattı ile birbirine bağlayan KKTC Su Temin Projesi’nde Alaköprü Barajı’ndan alınan suyun Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmesiyle deniz geçişi borularının montajı sırasında boruya alınan deniz suyu cazibeli olarak tahliye olmaya başladı.

Projeyi sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İçmesuyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu proje ile adaya su verilmeye başlandı” dedi.

Yıllık 75 Milyon Metreküp Su Aktarılacak

Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajına aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını belirtti.

Böylece uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanmış olacak.

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.