1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TDP, GÜNEY KIBRIS’TA YEŞİLLER PARTİSİ İLE GÖRÜŞTÜ
TDP, GÜNEY KIBRIS’TA YEŞİLLER PARTİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

TDP, GÜNEY KIBRIS’TA YEŞİLLER PARTİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Güney Kıbrıs’ta Yeşiller Partisi ile görüştü.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Güney Kıbrıs’ta Yeşiller Partisi ile görüştü.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti, bugün, Güney’deki George Perdikis başkanlığındaki Yeşiller Partisi ile görüştü.

Güney Lefkoşa’daki Yeşiller Partisi Genel Merkezi’nde saat 12.30’da başlayan ve yaklaşık birbuçuk saat süren görüşmede, TDP Dışilişkiler Sekreteri Deniz Birinci, TDP Lefkoşa İlçe Başkanı Özmen Birinci ile Parti Meclisi Üyeleri Sinem Görüş ile Alev Denizgil de hazır bulundu.

Görüşmenin ardından TDP Genel Başkanı Özyiğit ile Yeşiller Partisi Genel Sekreteri George Perdikes birlikte basının karşısına geçerek açıklamalarda bulundular.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, toplantıda, gerek Kıbrıs sorununda gelinen son aşama, gerekse çevresel faktörlerle ilgili yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Kıbrıs Sorunundaki bazı farklılıklar dışındaki tüm konularda Yeşiller Pertisi ile tam bir görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

Kıbrıs Sorunu’nda bazı görüş ayrılıkları bulunduğu, bunlardan bir tanesinin de ortak metne ilişkin görüş ayrılığı olduğunu belirten Özyiğit, farklılıkların giderilmesi amacıyla karşılıklı olarak bir çalışma başlatma kararı aldıklarını kaydetti.

TDP olarak ortak metin içerisinde yer alan parametreleri çözümün ana zemini olarak gördükleri ancak karşı tarafın hassasiyetlerini de asla görmezden gelmediklerini belirten Özyiğit, “Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir anlaşma istiyorsak, karşılıklı olarak hassasiyetlerimizi ve endişelerimizi dikkate almalıyız” dedi.

“10 yıl önce yaşanan olayın tekrarlanmaması ve referandumlarda iki ‘evet’in çıkmasını sağlamak için birbirlerimizi daha iyi anlamamız gerekir” diyen Özyiğit, TDP olarak birleşik bir Kıbrıs’tan yana oldukları, yeni yapıda da tüm Kıbrıslıların geleceği birlikte şekillendirecekleri bir düzen arzuladıklarını kaydetti.

Özyiğit, bu bağlamda çalışmaları yoğunlaştırıp birlikte nelerin yapılabileceğinin arayışı içinde olacaklarını ifade etti. 

Güven Artırıcı Önlemler Çerçevesinde Maraş konusu ile Avrupa Parlamentosu seçimlerini de değerlendirdiklerini belirten Özyiğit, ayrıca TDP’nin Avrupa’daki Yeşiller’e üye olma konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit Kıbrıs konusundaki farklılıkların ne olduğu ve Kuzey’deki hükümet krizinin Kıbrıs sorununa etkisi olur mu yönündeki soruya karşılık ise şunları söyledi:

 “Biz, ortak metinin çözüm için güçlü bir zemin olduğuna inanıyoruz ve bu sürece destek veriyoruz. Yeşiller Partisi’nin ise ortak metne yönelik esnemeye müsait olduğu yönünde çekinceleri bulunmaktadır. Biz iki parti dahil olmak üzere barış isteyen tüm Kıbrıslıların bu sürece destek vermeleri gerektiğine inanıyoruz. Öte yandan 50 yıldır çeşitli nedenlerle oluşan güvensizlik ortamının aşılması için varılacak çözümün belirli aşamalardan geçerek yerleşmesi gerekmektedir. Belirli konularda varılacak mutabakatların, Avrupa birincil hukuku olması ve deregasyonlarla korunması gerekmektedir.  TDP, Kıbrıs’ta NATO’cu bir çözüme karşıdır ve olası bir çözümle birlikte adanın askersizleştirilmesini savunmaktadır. Hükümet konusunda ise, toplumun hassasiyetleri ortadadır. Kıbrıs Türk toplumu Annan Planı sürecinde olduğu gibi kalıcı bir barışı arzulamaktadır. Dolayısı ile olası bir sağ koalisyonu da bu süreci akamete uğratmaya yetecek kadar güçlü olamaz. Adadaki barış karşıtlarına fırsat vermemek için, barış yanlılarının birlikte hareket etmesi kaçınılmazdır”

PERDİKİS

Yeşiller Partisi Genel Sekreteri George Perdikis ise, Başkan Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretin kendilerine onur verdiğini söyledi.

Kıbrıs konusunda önemli bir dönüm noktasında bulunulduğu ve bu noktada TDP ile ortak görüşleri olduğunu belirten Perdikis, bunların başında; “birleşik ve tek Kıbrıs hedefi ile askerlerden arınmış bir Kıbrıs” geldiğini ifade etti.

Perdikis, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlığı içerecek ve tüm vatandaşların insan haklarına saygı duyacak bir sistem noktasında da hemfikir olduklarını söyledi.

TDP ile sistemin nasıl kurulacağına dair bazı görüş farklılıkları olduğunu söyleyen Perdikis, ancak bu farklılıkların oturup konuşulacak olmasının ise ileri bir adım olduğuna kaydetti.

Ortak bir komite kurularak farklılıkların görüşülmesine yönelik TDP tarafından yapılan öneriye olumlu baktıklarını belirten Perdikis, bu komitenin içerisine ne kadar fazla Kıbrıslı çekilirse o kadar faydalı olacağını vurguladı.

Adada bulunacak olan çözümün, yabancı veya bazı zümrelerin dayatması sonucu olmaması gerektiğini ifade eden Perdikis, “Kıbrıs’ın geleceği Kıbrıslılara aittir, ne yabancılara ne de çıkar gruplarına” dedi.

Perdikis, adanın geleceğinin, tüm Kıbrıslıların birbirlerine duyacağı güven, karşılıklı anlayış ve insan haklarına saygı temelleri üzerine kurulması gerektiğine inanç belirtti.

TDP ile çevre konularında birçok ortak noktaları olmasından mutluluk duyduklarını da belirten Perdikis,  çevre konularında da ortak çalışmalar yapılabileceğini kaydetti.
 
Konuşmasında Kırım’da yaşanan olaylara da dikkat çeken Perdikis, oradaki olayların, Kıbrıslılara, Anavatanlar veya NATO gibi bölgesel bir güçlerin Kıbrıslıların kaderi ile oynamaması yönünde bir mesaj vermesi gerektiğine de dikkat çekti.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.