1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TDP MİLLETVEKİLİ ANGOLEMLİ, HAYVAN ÜRETİCİLERİ İLE İMALATÇILAR ARASINDAKİ SORUN İÇİN HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI
TDP MİLLETVEKİLİ ANGOLEMLİ, HAYVAN ÜRETİCİLERİ İLE İMALATÇILAR ARASINDAKİ SORUN İÇİN HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

TDP MİLLETVEKİLİ ANGOLEMLİ, HAYVAN ÜRETİCİLERİ İLE İMALATÇILAR ARASINDAKİ SORUN İÇİN HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, hayvan üreticileri ile imalatçılar arasındaki sorun için hükümeti göreve çağırdı.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, hayvan üreticileri ile imalatçılar arasındaki sorun için hükümeti göreve çağırdı.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli yaptığı açıklamada, Hayvan Üreticileri ile İmalatçılar arasında yaşanmakta olan sorunun, hükümet ve ilgili bakan tarafından halka ve tüketiciye olumsuz yansımaları olmadan çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Bu konuda esas görevin ilgili bakana düştüğünü belirten Angolemli, ilgili taraflarla görüşülerek, konunun daha ciddi boyutlara ulaşmadan çare üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Temel gıda maddesi olan sütün herkesin alabileceği fiyatlarda olması gerektiğinin altını çizen Angolemli, süt ürünlerinin ihracatı için yapılan teşviklerin, iç piyasaya yönelik de yapılması, böylece temel gıda maddesi olan süt ve süt ürünlerinin halka ucuza sunulması gerektiğini belirtti.
Angolemli, bunun için de çiğ süt fiyatlarının sübvansiye edilerek hayvan üreticilerinin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi desteklenmesini istedi.

Hayvancıya ödenen fiyat ile imalatçıya satılan fiyat arasında mutlaka fark olması gerektiğini, hayvan üreticilerine daha fazla destek verilmesi gerektiğini kaydeden Angolemli, imalatçıya ücret belirlenirken de dengeyi gözetmenin hükümetin görevi olduğunu belirtti.

Hayvan Üreticileri ile imalatçıları karşı karşıya getirmenin tehlikeli bir yaklaşım olduğu uyarısında bulunan Hüseyin Angolemli, imalatçıların da devletin hayvan üreticilerine ödemeyi düşündüğü ürün bedellerini gerekçe göstererek, ortaya eylem koymasının doğru olmadığını vurguladı.

Angolemli, “Hayvan Üreticileri olmazsa olmazımızdır, İmalatçıların da varlık nedenidir” dedi.

Yaşanan gelişmelerin ardından, Kooperatifçiliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Angolemli, kooperatifçiliğin teşvik edilmesi ve özellikle süt alım kapasitesinin artırılması gerektiğini ifade etti.

TAK

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.