1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TEK BAŞIMA KALSAM DA…”
“TEK BAŞIMA KALSAM DA…”

“TEK BAŞIMA KALSAM DA…”

“TEK BAŞIMA KALSAM DA…”

A+A-

DENKTAŞ: “ARTIK SÜRECİ ÇOK UZATMADAN BİR SONUCA ULAŞTIRMAMIZ LÂZIM”

“ANLAŞMA ZORLA İMZALATILIRSA ÇOK SÜRMEZ YENİDEN BİR ÇATIŞMA BAŞLAR”

“FUTBOL KONUSUNDA ZAMAN İÇERİSİNDE HAKLILIĞIM ANLAŞILACAK”

Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs sorununda artık süreci çok uzatmadan bir sonuca varılması gerektiğini söyledi.

Denktaş, ayrıca bir anlaşmanın taraflara zorla imzalatılmasının Kıbrıs’ta çatışmaları yeniden başlatacağını söyledi.

Denktaş, bugün Halil Taşcı başkanlığındaki, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi heyetini kabul etti.

TAŞCI

Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi Başkanı Halil Taşcı, 1974’de Mutlu Barış Harekatı’na katılırken yaşadıkları heyecanı bugün adayı ziyaret ederken bir kez daha hissettiklerini söyledi.

KKTC’nin o günlerden bugüne çok mesafe katettiğini ifade eden Taşçı, “Herşeyden de önemlisi o ateş çemberinin dışında bugün özgür ve hiçbir insanımızın bir damla kanı dahi akmadan huzur içinde yaşıyorsunuz. Bu durum bizi mutlu etti. Yolunuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı da rahmetle anan Taşcı, Rauf Denktaş’ın büyük bir Türk Lideri olduğunu ve halkı için çok büyük mücadeleler verdiğine dikkati çekti.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da 1974’te Mücahit ile birlikte toprakları vatan yapma uğruna şehit düşüp, gazi olan ve Mücahitle omuz omuza tarih yazan gazileri görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ada’nın kuzeyinde 74’ten bugüne çok yol katedildiğini doğrulayan ancak yeterli bulmadığını belirten  Denktaş; “Hâlâ daha biz Kıbrıs sorununu konuşuyoruz. Artık bu süreci çok uzatmadan bir sonuca ulaştırmamız lazım” dedi.

DENKTAŞ: “KİME SORSANIZ HERKES ÇÖZÜM İSTİYOR”

Aradan uzun bir süre geçtiğini, Türk’ün Kuzey’de, Rum’un ise Güney’de kendi hayatlarını kurduğunu dünyanın bunu görüp, kabul etmesi gerektiğine de işaret eden Denktaş, şöyle konuştu:

“Dünya bizi sürüklemeye çalışıyor. ‘Geçmişi unutun, tekrar birleşin ve güzel güzel yaşayın’ diyorlar. Almanya-Fransa örneğini savunuyorlar. Evet, Almanya ve Fransa bugün AB üyesi içinde dost. Çünkü her ikisi de birbirinin egemenliğine, sınırına, halkına, kültürüne saygı gösteriyor. Bizde o yok. ‘Sınırımız’ diyoruz Rum Girne Kalesine bayrak dikmekten bahsediyor. ‘Egemenliğimiz’ diyoruz, Egemen biziz diyorlar. ‘Devletimiz’ diyoruz ‘Devlet tektir’ diyorlar. ‘Biz ayrı bir halkız’ diyoruz. ‘Hayır, tek halk Kıbrıslı’ diyorlar. Peki, ama bu Kıbrıslının ortak lisanı, dini, mücadelesi yok. Her iki toplumda tarih boyunca ortak gelecek hedeflememiş. ‘Neyi yeniden oluşturacağız o zaman’ diye soruyorum. Cevap ‘federasyonu’. Federasyonu oluşturacaksak iki eşit olmalıyız. Siz devletseniz, biz de devletiz. Biz değilsek, siz de değilsiniz diyoruz. Bu defa ‘olur mu tüm dünya bize Devlet olarak tanıyor’ diyorlar. Öyleyse nasıl bir sonuca ulaşacağız. Bunu kimse bizi söyleyemiyor. Sonra kime sorsanız herkes çözüm istiyor”.

“Bir anlaşma zorla imzalatılır mı?” sorusuna karşılık, Denktaş “Belki ama uzun sürmez, yeniden bir çatışma başlar” yanıtını vererek yaşadığı çocukluğu, gençlerin, çocuklarının ve torunlarının yaşamasını istemediğini kaydetti.

Denktaş, sıkıntıların varlığının gerçek olduğunu, ancak sıkıntılar var diye devletten ve Ada üzerindeki sahiplilik haklarından vazgeçme niyetinde olunmadığını dünyaya göstermek gerektiğini bildirdi.

“TÜRKİYE İLE EKONOMİK ENTEGRASYONU SÜRATLE HAYATA GEÇİRMEMİZ GEREKİR”

İşin esasının KKTC’ye sahip çıkmak olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Türkiye ile yıllardan beri çözüm olacak diye ertelenen “Ekonomik Entegrasyonun”  süratle hayata geçirmenin gerekli olduğunu söyledi.

Bu konuda gerek Türkiye’deki yetkililerle, gerekse ülkede istişareler içerisinde olduklarını kaydeden Denktaş, bunun sağlanması durumunda ambargoların da etkisinin kalkacağını belirtti.

Denktaş, Türkiye’nin Rumlar içinde bir tehdit değil, fırsat olduğunu yineledi.

“TEK BAŞIMA KALSAM DA…”

Son günlerde futbol ile ilgili üzücü olaylar da yaşandığını anımsatan Başbakan Yardımcısı Denktaş, yaşanılan olayların kendisini çok üzdüğünü belirtti.

Denktaş, “Beni üzdüğünü söylüyorum. Çünkü bu konuda tek başıma kaldım. 64’ten beri ilk kez bir kurumumuz Güneydeki bir kurumun tüm Ada üzerindeki hakkını teslim etmeye kalktı. ‘Yetkili O’dur’ sonucunu yaratan bir girişim başlattı. Bunun adını da ‘gençlerimizin önünü açmak’ diye koydular. Belli ki bir network kurulmuş. Ben karşı çıkınca her taraftan inanılmaz bir saldırıya uğradık. Bu saldırı devam da ediyor. Ancak pes etmek niyetinde değilim. Tek başıma kalsam da doğru olduğuna inandığım bir şeyin arkasında duruyorum. Zaman içinde de haklılığım anlaşılacak” dedi.

Serdar Denktaş, Annan Planı döneminde yaşanılan sendromun bir benzerinin tekrar edildiğini ancak ümidinin büyük yaralar açılmadan olayın atlatılması olduğunu kaydetti.

Konuşmalar sonrasında Serdar Denktaş, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın “Kapılar” adlı kitabını Taşçı’ya armağan ederken, Taşcı’da, Denktaş’a Türk bayrağı ile plaket verdi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.