1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. TEK GECELİK İLİŞKİLERİN FAYDASI VE ZARARLARI...
TEK GECELİK İLİŞKİLERİN FAYDASI VE ZARARLARI...

TEK GECELİK İLİŞKİLERİN FAYDASI VE ZARARLARI...

“Asla yapmam” diyenlerin bile geçmişinde rastlanabilecek bir anı...

A+A-

Modern dünyanın gözden gelinemeyecek kadar önemli bir parçası tek gecelik ilişkiler. “Asla yapmam” diyenlerin bile geçmişinde rastlanabilecek bir anı. Kimi için çok normal kimi içinse bir tabu. Ama ne kadar görmezden gelmeye çalışsak da günümüzün bir gerçeği. Eğer tek gecelik bir ilişki yaşamayı düşünüyorsanız ve/veya buna açıksanız faydalarını ve zararlarını da aklınızda bulundurmanızda fayda var. İşte size bu konuda hazırladığım ufak bir liste...

1-    Duygusal bağ kurmayabilirsin
Tek gecelik bir ilişki için birlikte olduğun kişiye hiçbir şey borçlu değilsin. Aynı şekilde o da sana değil! O yüzden duygusal bağ kurmak zorunda değilsin. El ele tutuşmak, sarılmak ya da ertesi gün o kişiyi sevgilim diye koluna takmak gibi bir zorunluluğun yok. İki taraf da bunun tek gecelik bir ilişki olduğunun farkındayken sorumlu olduğun tek şey andan zevk almak olabilir!

2-    Rahat olabilirsin
Muhtemelen bir daha görmeyeceğin ve sadece seks için birlikte olduğun biriyle istediğin kadar rahat davranabilirsin. Ona duygularından bahsetmeyebilir onunkileri sormayabilirsin. İkiniz de bunun sadece seks olduğunun ve tek bir gece süreceğinin farkındaysanız dilediğiniz kadar rahat davranabilirsiniz. Tabii bu saygısız olabilirsin ya da onun saygısızlığına katlanmalısın anlamına gelmiyor!

3-    Dürüst olabilirsin
Söz konusu tek gecelik ilişkiler olduğunda karşı tarafın duygularını incitmemek ya da kendini daha ulvi bir varlık olarak göstermek zorunda kalmazsın. Dürüstçe sevişme bittikten sonra ne hissettiğini ve ne yapmak istediğini söyleyebilirsin. İlla sarılıp uyumak zorunda değilsin. Gülümseyip gidebilirsin ya da onun gitmesini isteyebilirsin. Arkanı dönüp uyuyabilir ya da canın televizyon seyretmek istiyorsa izleyebilirsin. Sadece seks için birlikte olduğun birine dilediğin kadar dürüst olabilir ve bundan vicdan azabı çekmeyebilirsin.

4-    Bencil olabilirsin
Seks sadece seks iken daha zevkli olabilir. Karşındaki kişiye duygusal olarak bağlı olduğun sürece yatakta kendinden çok onu düşünür hale gelebilirsin. Bu da aslında yeterince zevk alamamana neden olabilir. Ama tek kişilik ilişkilerde iki taraf da bencil olma ve kendi istediğini yapma özgürlüğüne sahiptir. Bu da aslında insanının kendine dürüst olmasını ve zevk almak için kendine izin vermesini sağlar. Bu sayede yaşayıp yaşayabileceğin en iyi sevişmelerden birine sahip olabilirsin.

5-    Özgür hissedebilirsin
Uzun zamanlı bir ilişkiden çıktıysan ya da yaşadığın ilişkiler sana hep büyük sorumluluklar getirdiyse hiçbir bağ kurmadan yaşayabileceğin tek gecelik bir ilişki sana özgür olduğunu hissettirebilir. İstediğinle, istediğin zaman ve istediğin için birlikte olabilme gücü ve fırsatı sana iyi gelebilir.

6-    Hastalık kapabilirsin
Anlık bir zevk için hiç tanımadığın biriyle birlikte olarak sağlığını ve geleceğini riske atıyor olabilirsin. Söz konusu tek gecelik ilişkiler olduğunda belki de en önemli sorulardan biri “Korunuyor musunuz?” İstenmeyen bir hamilelik bir yana bunun bir de hastalık boyutu var. Karşınızdaki kişiyi ne kadar iyi tanıdığınızı düşünseniz de onun cinsel geçmişini asla tam anlamıyla bilemezsiniz. Ve birinin cinsel yollarla bulaşan bir hastalığı taşıyıp taşımadığı ne yüzüne ne de sosyokültürel seviyesine bakarak anlaşılır. O yüzden siz, siz olun karşı tarafın hasta veya taşıyıcı olmadığına emin olana kadar korunun!

7-    Daha fazlasını isteyebilirsin
Tek gecelik bir ilişki niyetiyle başladığın ilişkiden daha fazlasını beklemeye başlayabilirsin. Karşındaki kişiye aşık olabilir ve seni arması veya devamının gelmesi için hayaller kurabilirsin. Eğer karşındaki seninle aynı histe değilse kalbin kırılabilir ve kendine güvenin sarsılabilir. Tek gecelik ilişkiler yaşamak ve o anı geçmişte bırakmak herkesin becerebileceği bir şey değildir... Özellikle tek gecelik bir aşk yaşadığın kişiye daha önceden bazı duygular besliyorsan o gece sadece bu duyguların kuvvetlenmesine ve senin kendini platonik bir aşk içinde bulmana neden olabilir...

8-    O daha fazlasını isteyebilir
Senin sadece seks diye baktığın şeye o aşk diye bakabilir. Ne olup bittiğini anlamadan telefonların sürekli çalabilir! Eğer bir de o kişiyi kendi evine getirdiysen artık ondan kolay kolay kurtulamayabilirsin. Evini, ismini ve diğer tüm iletişim bilgilerini bilen bir kişi her an her yerde karşına çıkabilir ve sana tatsız anlar yaşatabilir. O yüzden tek gecelik bir şey yaşarken bunun karşılıklı bir karar olmasına dikkat etmelisin!

9-    Alışkanlık halini alabilir
Tek gecelik ilişkilerin rahatlığı ve özgürlüğü alışkanlık haline gelebilir. Bir ilişkinin sorumluluğu ve baskısı olmadan yaşadığın bu geceler sana fazlasıyla yetmeye başlarsa bundan sonra düzgün bir ilişki kuramayabilir ve hep eke gecelik ilişkilerin peşinde koşabilirsin. Ama unutma hayat tek gecelik aşklar geçmez!

10-     Pişman olabilirsin
Tek gecelik bir ilişki yaşamak her yiğidin harcı değildir. Kendini hazır hissedebilirsin, yapabileceğini düşünebilirsin ama o gecenin ardından pişman da olabilirsin. Kendini kullanılmış hissedersen ve/veya o geceye olması gerektiğinden fazla anlam yüklersen ya da o kadar anlamsız bir şey yaşadığın için kendine yüklenirsen bu duygular sana ağır gelebilir. Kendini suçlayıp içine kapanabilir ve hata yaptığını düşünüp pişman olabilirsin. O yüzden mutlaka tek gecelik bir şeye hazır olup olmadığından emin ol.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.