1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TEPKİLER SÜRÜYOR
TEPKİLER SÜRÜYOR

TEPKİLER SÜRÜYOR

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, önceki gece konferans vermek için gittiği Limasol’da uğradığı saldırıya tepkiler sürüyor;

A+A-

TÜRK-SEN: “FANATİK VE IRKÇI EYLEMLER ANLAŞMAYA VE BARIŞA ÇOK BÜYÜK ZARARLAR VEREBİLİR”

TABİPLER BİRLİĞİ: “KALICI BARIŞI ADADA YAŞAYANLAR ARASINDA GELİŞECEK SEVGİ VE SAYGI SAĞLAYACAK”

BASS: “YEŞEREN UMUTLARA YAPILAN BİR SALDIRI... TALAT’IN KORUNMASINDAKİ GÜVENLİK ZAFİYETİ KABUL EDİLEMEZ”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, önceki gece konferans vermek için gittiği Limasol’da uğradığı saldırıya tepkiler sürüyor.

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkan Arslan Bıçaklı açıklamasında, ELAM örgütünün Talat’a yaptığı ırkçı saldırının kabul edilemeyeceğini vurguladı ve bu örgütü şiddetle kınadı; 2. Cumhurbaşkanı Talat’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bıçaklı, Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler devam ederken böylesi fanatik ve ırkçı eylemlerin Kıbrıs görüşmelerine ve muhtemel bir anlaşmaya ve barışa çok büyük zararlar verebileceğini kaydederek, Rum tarafının bunu iyice düşünmesi ve bu gibi tahriklere izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Bıçaklı, “Yarım asırdır süren Kıbrıs meselesine bir çözüm bulmak için tüm kesimlerin katkı koyması gerekirken böylesi tahriklerden uzak durulması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

TABİPLER BİRLİĞİ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu da, Talat’a saldırıyı esefle kınadı ve Talat ile orada bulunan tüm barışseverlere geçmiş olsun dileği iletti.

Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim açıklamasında, Kıbrıs’ta çözüm ve barış sürecinin sürdüğü bu günlerde; adada huzur ve çocukları için güvenli bir gelecek isteyen Kıbrıslıların, Limasol’da 2. Cumhurbaşkanı Talat’a yapılan çirkin saldırıyı dehşetle öğrendiklerini belirterek, “Faşist bir grubun yaptığı bu saldırıyı tüylerimiz diken diken bu adanın kanlı geçmişini hatırlayarak izledik” dedi.

Besim, Kıbrıs’ta çözüm umutlarının yeşerdiği bu dönemde adada barışa inanan her bireyin, örgütün ve siyasi iradenin; bu konuya daha çok kafa yorması gerektiğini belirterek, bu tür radikal gruplara söz hakkı tanımadan, iki toplum arasında daha çok diyaloğun geliştirilmesi gerektiği inancını ifade etti.

Besim açıklamasında, “Unutmayalım ki şimdi bir çözüm olsa da, gerçek ve kalıcı barışı bu adada yaşayan toplumlar ve onların birbirleri arasında gelişecek olan sevgi ve saygı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

BASS: “YEŞEREN UMUTLARA YAPILAN BİR SALDIRI”

Kıbrıs Türk Ofis, Banka, Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS) Genel Sekreteri Ali Yeltekin ise mesajında, “Adamızda çözüm rüzgarlarının estiği bugünlerde 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat’a Limasol’da yapılan saldırıyı, yeşeren umutlara yapılan bir saldırı olarak görmekteyiz” dedi ve Talat’ın korunmasındaki güvenlik zafiyetini kabul edilemez bulduklarını belirtti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.