1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TİCARET ODASI, ÖZELLEŞTİRME YASASI’NDA DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKTI
TİCARET ODASI, ÖZELLEŞTİRME YASASI’NDA DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKTI

TİCARET ODASI, ÖZELLEŞTİRME YASASI’NDA DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKTI

KTTO, kamuda mali disiplin sağlanmasına yönelik çalışmalara darbe vuracağı gerekçesiyle,

A+A-

“KAMUDA MALİ DİSİPLİN SAĞLANMASI ÇALIŞMALARINA DARBE VURACAK“

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), kamuda mali disiplin sağlanmasına yönelik çalışmalara darbe vuracağı gerekçesiyle  Özelleştirme Yasası’nda değişikliğe karşı çıktı.

Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, Özelleştirme Yasası‘nın 56. maddesinin değiştirilmesi için baskı ve girişimlerin yapıldığı  belirtilerek, “Değişiklik önerisi, Hükümet Programı’nda yer alan ‘mali disiplin’ ve ‘cari harcamalarda bütçe tasarrufu’ gibi temel ilkeler ile tutarlı olmadığı gibi, KKTC bütçesinin olumsuz yapısını daha da bozabilme tehlikesi taşımaktadır“ denildi.

KKTC bütçesinin yaklaşık yüzde 85’inin personel ve transfer harcamaları için kullanıldığı ifade edilen açıklamada, “Bu değişiklikle ortaya çıkacak ek mükellefiyetler, yapısal bir sorun haline gelen bu tabloyu daha kötü bir noktaya getirerek kamu kesiminde mali disiplinin sağlanması ve kamu kaynaklarının kullanımında etkinliğin ve verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalara önemli bir darbe vuracaktır“ denildi.

Sürdürülemeyen bir ekonomik yapıda ısrar etmenin gelecek kuşakların refahını tehlikeye atmak anlamına geldiği belirtilen açıklamada, hükümet, kamuya yeni yükler getirecek yaklaşımlardan kaçınmaya çağrıldı.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.