1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TOPLU MAL MÜBADELESİ TALEP EDİYOR”
“TOPLU MAL MÜBADELESİ TALEP EDİYOR”

“TOPLU MAL MÜBADELESİ TALEP EDİYOR”

Rum basını, Kıbrıs Türk tarafının önerilerine;

A+A-

Rum basını, Kıbrıs Türk tarafının mülkiyetle ilgili önerilerinin “etnik temizlik ve toplu mal mübadelesi (takası) mantığında” olduğunu iddia etti.

Fileleftheros, “Mülkiyet Yakan Konu... Toprağı Referanduma Bağlayan Kıbrıslı Türkler Toplu Takas Öneriyor” başlıklı manşet haberinde, Kıbrıs Türk tarafının masaya koyduğu çok sayfalı öneri belgesinde önerdiği düzenlemelerden “toplu mal mübadelesi” ortaya çıktığını yazdı.

Türk tarafının, toprak başlığını ayrı veya mülkiyetle bağlantılı müzakereyi reddettiğini savunan gazete Türklerin, toprak düzenlemelerinin finalde müzakere edileceğini ve düzenlemelerin, bugünkü ara bölgeyi de fazla aşmayacağı düşüncesinde olduğu yolunda bilgi edindiğini belirtti.

Gazete dün bir araya gelen Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in, mülkiyet, yasama ve yürütme yetkileri konularını görüşmeye devam ettiğini hatırlatarak, haberini “Toplu Mal Mübadelesi” başlığıyla iç sayfasında özetle şöyle detaylandırdı:

“Türk tarafı Kıbrıs müzakerelerinde sunduğu çok sayfalı belge ile mal mübadelesi talep ediyor, toprak konusunda ise kartlarını açmayı reddediyor. Genel olarak Toprak konusunda söylenenlere bakıldığında, şu veya bu şekilde işgal bölgesi olmayan bugünkü ara bölgenin ötesinde olası toprak düzenlemesine niyetli görünmüyor.

Türk tarafı mülkiyette, bugünkü kullanıcının yani gaspçının haklarını öne çıkarıyor. Türk tarafının mülkiyetteki stratejisini büyük ölçüde Rauf Denktaş tarafından da ifade edilen değişmez tezleri temelinde şekillendirdiği ortadadır. Yani mesele toplu mal mübadelesiyle kapatılacak. Türk tarafı koyduğu bu kriterler ile geri dönüş hakkını etkisizleştiriyor.

Sunduğu tezlerin toprak başlığındaki düzenlemeler şartına bağlı olduğunu vurgulayan Rum tarafı ilk söz hakkının yasal mal sahibinde olduğu önermesinde bulunuyor. Ancak özellikle malların ‘kamu yararına’ geliştirilmesiyle ilgili bir dizi istisnayı kabul ediyor.  Bu durumlarda yasal mal sahibi ya tazmin edilecek veya kendisininkine yakın bir mal alacak.

Kudret Özersay yaklaşık 5 saat süren dünkü görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk tarafının coğrafik haritayı görüşmeye şartlı olarak hazır olduğunu söyledi. Peki nedir bu şartlar?  İki taraf, kendilerini Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili referandumlara götürecek yol haritasında uzlaştıkları anda toprağı görüşecekler. Yani prosedürün sona ermesinden biraz önce.”

SİYASİ PARTİLER DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK ÖNERİSİNİN TAMAMEN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

Aynı gazete “Dönüşümlü Başkanlık Önerisinin Tamamen Geri Çekilmesini İstiyorlar... Partiler Eroğlu’nu Hilekârlık ve Taktik Yapmakla Suçluyor... Anastasiadis’in Hareketinden Memnuniyet” başlıklı haberinde bazı Rum siyasi partilerinin Kıbrıs müzakereleriyle ilgili görüşlerini belirttikleri açıklamalarına yer verdi.

Habere göre EDEK, Rum tarafının, Dimitris Hristofyas zamanında masaya koyduğu dönüşümlü başkanlık önerisini tamamen geri çekmesi gerektiği görüşünü açıkladı. EDEK ve Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dönüşümlü başkanlıktaki ısrarının, “Türk önerilerinin hilekârlığının ispatı olduğu” iddiasında bulundu.

Eroğlu’nun, Hristofyas’ın “cömert sunumlarını hiçbir zaman kabul etmediğini, dolayısıyla dönüşümlü başkanlık önerisinin geri çekildiğini söyleyen Omiru, “anti demokratik” diye nitelediği dönüşümlü başkanlığı müzakere etmeyen ve kesinlikle reddeden Anastasiadis’e katıldığını anlattı.

EURO.KO Başkan Vekili Mihalis Yorgallas, “Türk tarafının ciddi ve uzlaşıcı bir müzakere niyetinde olmadığını” iddia ederek, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu toprak, TC kökenliler, Güvenlik konularını görüşmekten kaçarak müzakerelere Türk tarafının işine gelen konuları götürmek hedefinde olduğunu söyledi.  Yorgallas partisinin, Anastasiadis’in dönüşümlü başkanlığı reddetmesini ve müzakerelerin ilerleyebilmesi için Türk tarafının Kıbrıs sorununun bütün yönlerine ilişkin öneri sunmasını talep etmesini doğru bulduğunu söyledi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreter Vekili Adonis Yanku, dönüşümlü başkanlığın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yeniden gündeme getirilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.  Anastasiadis’in, bu tezi reddetmesini doğru bulduklarını söyleyen Yanku, “Ancak Sayın Eroğlu’nun konudaki ısrarı, yürütme yetkisiyle ilgili sonu gelmez görüşmelere girme tehlikesi yaratıyor. Son gelişmeler de Sayın Anastasiadis’i kaygılandırmalı çünkü Türkler değişmez talep ve politikalarında ısrar ediyor” dedi.

Fileleftheros, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptıkları son görüşmeyle ilgili dünkü açıklaması ile Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin BRT’ye yaptığı açıklamayı da okurlarına aktardı. Gazete şu başlıkları kullandı: “Eroğlu... Doğal Gaz İçin Fon Kurulsun... ‘O Zaman Danışmanı Anastasiadis’in Kulağına Bir Şey Fısıldadı’” ve “Özdil Nami’nin Eroğlu İle Arasında Mesafe Var... Müzakerecilerin Yurtdışı Ziyaretlerinin Yararını Sorguluyor”

“RUM ÖNERİLERİNİN DEĞİŞMESİ TÜRK TARAFININ HOŞUNA GİTMEDİ”
 
Simerini “Rum Önerilerinin Değişmesi Türk Tarafının Hoşuna Gitmedi... Görüş Birlikleriyle İlgili Sapmalar” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk tarafından, müzakerelere müdahil olanların, Rum tarafının artık “ortak listeden Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıslı Rum, Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın Kıbrıslı Türk” olmasını öneriyor olmasından yoğun hoşnutsuzluk dile getirdiklerini yazdı. Gazete bu noktada okurlarına, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın açıklamalarını aktardı.

Devamla Özersay ve Mavroyannis’in dünkü görüşmelerinde mülkiyeti ele almaya devam ettiklerini hatırlatan gazete Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in, dünkü müzakereciler görüşmesinde mülkiyet görüşüldüğü, iki tarafın mülkiyet uzmanlarının detayları ele almak üzere gelecek hafta bir araya geleceği açıklamasına yer verdi.

Habere göre Hristodulidis dünkü görüşmede, bundan sonra atılacak adımlarla ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in pazartesi günkü görüşmesiyle ilgili de görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi.

Rum Sözcü, Özersay ve Mavroyannis’in 14 Haziran’da bir araya gelerek AB, Vatandaşlık ve Merkezi Hükümetin Yetkileri konularını ele alacağını ve 23 Haziran’da yapılacak Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin hazırlıklarını yapacağını da açıkladı. Gazete “müzakerelere yakın kaynaklara” işaret ederek dünkü görüşmenin, iki müzakerecinin birlikte yemek yemesi dışında rutin bir görüşme olduğunu haberine ekledi.
 
Politis, “Toprak Gölgede... Mülkiyeti, Yasama ve Yürütme Yetkisini Görüştüler... AB Konularında Tezler De Sundular... Özersay Kıbrıslı Türklerin Toprak Haritasını Ancak Yol Haritasıyla Görüşeceğini Söyledi” başlık ve spotlarını kullandı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Kıbrıs Türk tarafının bütün başlıklarla ilgili öneri sunması gerektiğini kabul etmekle birlikte, bu aşamada bütün yönlerle ilgili, yani toprak konusunda belirli harita veya oranlar içeren öneriler sunamayacağında ısrar ettiğini yazdı. Gazete, bunun, Rum tarafının kabul edebileceği bir şey olmadığını, bütün başlıklarda öneri sunulmadan müzakerelerin ikinci aşamasının tamamlanmış sayılamayacağını vurguladığını kaydetti.

Haravgi haberini “Mülkiyette Kıpırdamıyor... Karşılıklı Uzmanların Yeni Görüşmesi Gelecek Hafta” başlığıyla aktarırken, Alithia “Belge Teatisine Devam Edildi” başlığını kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.